Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Przesadzanie Drzew -------  (Przeczytany 9468 razy)

Odp: Przesadzanie Drzew -------
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 23, 2013, 11:35:45 »

Mocne skracanie konarow podczas przesadzania duzych drzew jest niezbędne

Zgadza się - z tym że warto też starać się zachować pokrój korony -     no ale możemy jedynie gdybać - nie wiadomo jak drzewo wyglądało wcześniej ani jak wygląda teraz...
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 23, 2013, 12:17:39 »

Mocne skracanie konarow podczas przesadzania duzych drzew jest niezbędne. Nie zapominajcie, ze wykopując drzewo, znaczna częsc korzeni pozostala odcięta (korzenie sięgają na większą odleglosc niz szerokosc korony, a wykopano maks 3 metrową brylę korzeniową). Rownowaga: system korzeniowy - galęzie musi byc zachowana, inaczej drzewo moze uschnąc.
to akurat nie jest prawda niestety, mam cos na ten temat, poszukam.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 23, 2013, 12:55:16 »

http://www.puyallup.wsu.edu/~linda%20chalker-scott/horticultural%20myths_files/Myths/Transplant%20pruning.pdf

jest na ten temat cala masa literatury, jestem gleboko przekonany, ze po polsku takze  :)
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 23, 2013, 14:49:10 »

Faktycznie kolega Krotov napisał
skracanie konarow
ja się z tym zgodziłem  ??? a chodziło mi raczej o skracanie gałęzi, redukcję masy asymilacyjnej tzn. prześwietlenie drzewa i delikatne cięcia przewodników - (za czym idzie automatyczna redukcja korzenia)
Ciekawe opracowanie -

cytat z artykułu (mniej więcej tak to brzmi po polsku - chodzi o kontekst..)
Jest to powszechna praktyka w szkółkach, gdzie mocne korekty
drzewa zmniejszają koszty wysyłki
   coś jak w PL gdzie im niżej przycięte drzewo , tym więcej drewna na sprzedaż....... ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2013, 15:56:10 wysłana przez Franc »
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 23, 2013, 21:54:10 »

Konar czy galąz to zalezy od wielkosci drzewa. Oczywiscie nie chodzilo mi o mini oglawianie kazdego konaru z pozostawieniem kikutow. Mialem na mysli niezbędne zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej. W jaki sposob to wykonac, zalezy moim zdaniem od gatunku drzewa, pokroju korony, sposobu kopania, stanu zdrowotnego drzewa i wielu innych czynnikow.  Bardzo wazny jest oczywiscie sposob pielegnacji po posadzeniu. Te drzewa, ktorymi będą mniej się opiekowali, muszą byc mocniej przycięte.
Kilka razy przesadzalismy lipy, dęby, klony (nie za duze - wykopane byly podnoszone przez 3-4 osoby). Zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej bylo wlasciwie wykonywane poprzez uformowanie korony drzewa: usunięciu galęzi krzyzujących się, rosnących w nieodpowiednim kierunku, zagęszczających koronę oraz skracaniu tylko tych galęzi, ktore szpecily koronę -byly nie proporcjonalnie dlugie.  Czyli 2 w 1. Wszystkie galęzie i konary budujące poprawną symetryczną koronę byly wcale nie ruszane. Drzewa dobrze znoszące cięcie (np. lipa) mozna moim zdaniem potraktowac mocniej niz te nie lubiące cięc.  To dotyczy lisciastych. Przesadzając iglaki (np. swierki, jodly) (tez mialem z tym do czynienia) redukcja powierzchni asymilacyjnej moze byc tylko minimalna albo zadna. Iglaki o luznym pokroju korony mogą byc moim zdaniem tez lekko przerzedzone.
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 24, 2013, 10:00:15 »

Witam kolegów mam pytanko,mam w ogrodzie klona czerwonego kulistego,ma około 10 lat.Posadzony został z innymi roślinami,i wszytko się rozrosło czy jest szansa na przesadzie klona,i w jaki sposób to ogarnąć aby drzewo nie ucierpiało.
Dzięki za wszelkie info
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 24, 2013, 10:19:06 »

Chodziło nam więc o to samo -  najkrócej ujął to Piotr -
to musi być zrobione ,, mądrze ''

Bardzo wazny jest oczywiscie sposob pielegnacji po posadzeniu. Te drzewa, ktorymi będą mniej się opiekowali, muszą byc mocniej przycięte.
  - trochę się z tym zgodzić nie mogę...... ;)   drzewa "mocniej przycięte" po przesadzeniu skupią się przede wszystkim na odbudowaniu utraconej korony (co skutkować będzie masą "niepotrzebnych wilków" w miejscach po cięciach), zamiast regenerować utraconą część korzenia - co powinno być najważniejsze dla drzewa przy zmianie zakwaterowania... - dlatego ( jak zauważyłeś) bardzo istotne jest odpowiednie nawadnianie i nawożenie rośliny  zaraz i przez jakiś czas po relokacji

Iglaki o luznym pokroju korony mogą byc moim zdaniem tez lekko przerzedzone.

Możesz przybliżyć temat ?   Chodzi o usuwanie młodych pędów ?
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 24, 2013, 10:35:09 »

Witam kolegów mam pytanko,mam w ogrodzie klona czerwonego kulistego,ma około 10 lat.Posadzony został z innymi roślinami,i wszytko się rozrosło czy jest szansa na przesadzie klona,i w jaki sposób to ogarnąć aby drzewo nie ucierpiało.
Dzięki za wszelkie info

Najlepiej wcześniej przygotować drzewko tzn. obkopać wczesną wiosną zanim zacznie okres wegetacji ( można "ekranować" obkopane korzenie jakąś bardzo drobną przepuszczaną siatką ) odczekać trochę  aż sytuacja się wyjaśni - tzn. jak roślina zareaguje na redukcje korzenia, - i przesadzać
Wszystko to oczywiście wtedy - jeśli masz na to  czas i chęci... ;)   w innym przypadku - obkopać i za jakiś czas przesadzić.
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 24, 2013, 13:54:43 »

w praktyce drzew przed przesadzeniem sie nie tnie.
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 24, 2013, 14:24:32 »

The belief that trees should be pruned when planted to compensate for root loss is misguided. Trees need their leaves and shoot tips to provide food and the substances that stimulate new root production. Unpruned trees establish faster with a stronger root system than trees pruned at the time of planting.
Przekonanie, ze drzewa powinny byc ciete przy sadzeniu w celu kompenscji utraconych korzeni jest bledny. Drzewa potrzebuja lisci i pedow wierzcholkowych w celu zapewnienia substancji odzywczych oraz stymulantow do wytwarzania nowych korzeni. Drzewa, ktore nie byly ciete przyjmuja sie szybciej z silniejszym systemem korzeniowym niz drzewa ciete w czasie sadzenia.
www.treesaregood.com
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 24, 2013, 15:59:19 »

albo robta co chceta

Dla jasności - zdaje się iż wciąż panuje przekonanie że niezbędne cięcia to min. 30% albo  (jak przytoczone zostało w zamieszczonym przez Ciebie artykule)50% ....  pisząc cięcia mam na myśli ewentualną korektę nadmiernie wybujałych przewodników, krzyżujących się gałązek itp. jednym zdaniem kosmetyka korony - z naciskiem na zachowanie naturalnego pokroju drzewa .
 Druga sprawa  - 
w praktyce drzew przed przesadzeniem sie nie tnie.
    Na zdjęciu przedstawiony jest najlepszy sposób na przesadzenie drzewa - nienaruszona, idealnie obkopana  bryła korzeniowa utrzymywana w odpowiedniej wilgotności na czas transportu i całej akcji przesadzania rośliny..... 

W linku wklejonym przez Piotra wygląda to niestety zgoła odmiennie - wpadła maszyna, wyrwała drzewo z ziemi (pozbawiając je 60-70% korzenia?) przewiozła je w inne miejsce i wsadziła  z powrotem do dziury.... - nie sądzę żeby to wszystko odbyło się bez późniejszych konsekwencji w postaci odrzucanych gałęzi....

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 24, 2013, 16:09:55 »

prawda co Franc piszesz , najczęściej byle jak i do przodu

swego czasu sporo przesadzałem drzew i ręcznie to się odbywało lecz było to zrobione w 85% skuteczne

bez redukcji żadnej
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 24, 2013, 16:31:37 »

Takie drzewo, przedstwione na zdjęciu umieszczonym przez Adama oczywiscie nie wymaga zadnego cięcia. Spojrzce na maly obwod pnia tego drzewa i olbrzymią brylę korzeniową, ale kto tak potrafi wykopac, to znaczy kto za to zaplaci - to są bardzo duze pieniądze. Pisząc o cięciu mialem na mysli drzewa nie przygotowane do tego, takie jak przedstawione wyzej, kopane przez specjlalną maszynę (przesadzarkę), ktora odcina znaczną czesc korzeni.  Te korzenie zas, ktore zostaly nie odcięte, wskutek nie zabezpieczonej i luznej bryly korzeniowej utracą podczas transportu (wibracji)znaczną czesc korzeni wlosnikowych. Moje zdanie:
  - duze drzewa przygotowane do przesadzenia (np. w szkolkach drzewa są przesadzane co trzy lata - one mają super gęsty system korzeniowy w calosci skupiony w bryle korzeniowej) z dobrze zabezpieczoną brylą korzeniową (owinięte jutą i scisnięte siatką metalową) mogą byc nie cięte podczas przesadzania.
 - duze drzewa nie przygotowne do przesadzania, ale wykopane w prawidlowy sposob (tak jak na zdjęciu Adama) albo stosując przesadzanie zimowe (kopanie w kilku etapach, by bryla korzeniowa przemarzala coraz glębiej i nastepne wyjecie duzego monolitu -bryly korzeniowej calkowicie zmarznietej z nieuszkodzonymi nawet najmniejszymi korzonkami wewnatrz) mogą byc nie cięte po przesadzeniu
 - drzewa nie przygotowane do przesadzania i wykopane w niepoprawny sposob (duze uszkodzenie korzeni, rozluznienie bryly korzeniowej, osypanie się czesci gruntu bryly, a nawet przesadzane z golym korzeniem) muszą byc przycięte po przesadzeniu w mniejszym lub wiekszym stopniu zaleznym od bardzo wielu czynnikow.
 To są bardzo ogolne okreslenia i kazde drzewo musi byc oczywiscie traktowane indywidualnie.

Na foto: przycięte juz w szkolce drzewa, przygotowane do przesadzenia (Holandia) - te po lewej.
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 24, 2013, 19:52:43 »

Duże drzewa można przygotować do przesadzenia niekoniecznie na szkółce ale w praktycznie dowolnym terenie, również w parku, osiedlu itp.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45