Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Przesadzanie Drzew -------  (Przeczytany 9470 razy)

tomasz10

• Gość
Przesadzanie Drzew -------
« dnia: Lipiec 19, 2010, 08:37:16 »

Mysle  ze temat sadzenia drzew jest  dobry ale lepszy przesadzanie drzew
            Robilem to juz  przesadzarką 2,2m  i 3,2 m srednicy
             Szanowni   panstwo kiedy przesadzacie jak przygotowujecie drzewa do tego ?

Czesto  robicie to z marszu----------------  inwestycje budowlane  ?
             Jakie sa  u was ceny  np   obwod   40 cm    dab czerwony ?

Do ,,compa'' prosze  tylko sie nie pchać  Czekam ?
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Lobo

• Administrator
    • Timber
Re: Przesadzanie Drzew -------
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2011, 16:09:54 »

Ciekawy temat. Nie miałem jeszcze okazji uczestniczyć przy przesadzaniu. Chętnie poczytam informacje jeśli ktoś takowe posiada ;) pozdro

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2011, 20:31:39 »

kiedyś pracując w firmie związanej z zakładaniem zieleni przesadzaliśmy drzewa ale zazwyczaj ręcznie

do max 25 cm średnicy i to w zależności od gatunku

drzewa były przeważnie przygotowywane do tego

odkopywało się w odpowiedniej od pnia odległości bryłę korzeniową w stosunku 1/3 obwodu obcinając korzenie i zasypując po uprzednim nasączeniu ten rów żyzną dobieraną do gatunku glebą

metoda żmudna i długa

po 2-3 latach odkopywałem nieco dalej drzewko niż poprzednio i podsuwany był materiał jutowy - 99% przyjęcia roślin
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice

« Odpowiedź #3 dnia: Luty 17, 2011, 23:11:00 »

Witam
Ręczne kopanie i sadzenie nie jest lekką i łatwą czynnością . Kopiemy wiosna lub jesień. W zależności od wielkości układu korzeniowego i wilgotności ziemi przy szybki wykopaniu ,posadzeniu np. tuja tylko od łopaty. Im sztuka większa bardziej sypka ziemia w jutę a jeszcze większe dodatkowo w siatkę metalową. Im zasobniejszy inwestor tym drzewo większe i szybszy efekt dekoracyjny.Większe szkółki mają takie maszyny.

Wir

Odp: Przesadzanie Drzew -------
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 09, 2012, 22:33:32 »

DREVO

piotr880

« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2012, 00:02:50 »

jest już sporo w Polsce przesadzarek do drzew lub głowic do przesadzania z możliwością adaptacji do np koparki [ w przeglądarkę wystarczy wpisać ] i wyskoczy naprawdę dużo

z 10-12 lat temu było tylko kilka firm z takimi urządzeniami a do tanich te usługi nie należały

teraz nie wiem - jak to wychodzi cenowo ? ale zbytnio nie widać dużych drzew co są przewożone autami z głowicami itp , pewnie jak dawniej =cena !!!!!!!

a wracając w temat - nowe przepisy mówią o utrzymaniu nowego nasadzenia/przesadzenia 3 lata czy jeszcze po staremu 2 ?

w/g moich info jest 3 - ale ?......................

na wszystko jest czas

Pabianice

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2012, 10:18:24 »

Tak 3 lata
A to chyba największa jaką widziałem
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=SL6ARIxW5u0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=SL6ARIxW5u0</a>

piotr880

« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2012, 17:35:13 »

skurczybyk wielki ta przesadzarka - widać że pewnie nieraz się zakopali - układają arkusze sklejki  ;D

nie znam języka - jak stabilizują drzewo po przesadzeniu ?- paliki konkretne ?

bywa tak że powinno się [ nie zawsze ]  redukować delikatnie koronę [ powierzchnię asymilacyjną ]  ?

a napowietrzanie lub sączki do odżywiania ?

Pytam jak to jest w takich przesadzeniach bo nie robiłem tego - jak ktoś wie może by opisał

czy stosuje się indywidualnie w zależności od potrzeb/sytuacji ?

W Holandii widziałem większość młodych nasadzeń [ ok 8-12 cm średnicy drzewka ] z wyprowadzonymi spod bryły korzeniowej węże [ coś jak melioracyjne - do czego służą ?- czy do tego o co pytałem powyżej ?

na wszystko jest czas

Pabianice

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2012, 18:43:19 »

Przesadzanie to skomplikowany proces u nas po prostu się przesadza a samo przesadzenie to tylko mała część procesu.
Przesadzając zawsze pozbywasz się części korzeni, jeśli drzewo je traci to więcej wody wyparowywuje (masa asymilacyjna) niż pobiera z gruntu. Wszystko spowodowane ową utratą korzenia. Więc najczęściej przesadzanemu drzewu redukuje się koronę alby zrównoważyć ilość wody.
Proces przesadzania powinien być długotrwały poprzedzony zarówno przygotowaniem otworu dla drzewa jak i samego drzewa. Odpowiednia wilgotność, i inne warunki. Ma znaczenie nawet wystawa korony - dobrze jest zachować kierunki Świata.
Rury (drenarskie) często daje się dla odpowiedniego nawodnienia bryły korzeniowej jak i dla odpowiedniego napowietrzenia. Bo należy pamiętać że ziemia to woda + powietrze + gleba...
Paliki owszem muszą być do czasu zakorzenienia i stabilizacji bryły korzeniowej. Istotne jest żeby nie zostawiać ich zbyt długo do 3 lat. Punkty zaczepienia w 2/3 wysokości drzewa. Najważniejszym elementem jest woda musimy doprowadzić odpowiednią ilość wody dla nowego drzewa. Możemy wzbogacać je odpowiednimi środkami tj nawozy wzbogacające, ale moim zdaniem wszystko w granicach rozsądku. Hydrożele, które gromadzą nadmiar wilgoci stopniowo uwalniając zaspokajając odpowiednią ilość wody itd.
W naszym klimacie dobre jest ściółkowanie zapobiega przemarzaniu, wysychaniu bryły korzeniowej, spulchnia glebę, doprowadza odpowiednią ilość powietrza, nie zagęszcza gruntu itp
Jeśli coś źle napisałem lub zapomniałem proszę o zabranie głosu.

piotr880

« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 10, 2012, 20:45:52 »

z tego co wiem kierunki świata ważne jedynie przy Jałowcu

czemu paliki usuwamy do max 3 lat ?

kilka lat temu stabilizowałem świerka w miejscu ,,wietrznym '' ma średnicę ok 30 cm i 15 m wysokości , po kilku zakładaniach linek syntetycznych i pali [ słupki 15 cm śr] wiatr go wywracał [ tzw tunel wietrzny ]

zakupione sporo liny stalowej fi 8 mm,  zrobione kotwy ,

-- rury ok 5 cm śr - do nich dospawane stare felgi i zrobione ,,uszy '' na rurach , 3 sztuki wkopane na ponad metr w ziemię [ pod kątem ], na liny miękki gumowy wąż i założone wyżej na drzewie - trzeci rok spokój a czasem lubi powiać

oczywiście linki naciągnięte z lekkim luzem dla amortyzacji drzewa

o ściółkowaniu był temat ale dawno w nim cisza

a jest jakaś informacja w lekturze czy necie o poprawnym napowietrzaniu ?[ gdzieś coś widziałem ale  :-[  ]

ze swego doświadczenia - podsypane zrębkiem świerki po 2 latach nagle zaczęły mieć spore przyrosty

tyle ode mnie
z maszynami nie miałem do czynienia jak w postach poniżej
no chyba że z koparką i ,,przesadzaniem '' nią  ;)

na wszystko jest czas

Pabianice

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 10, 2012, 21:04:00 »

Każde drzewo może nabawić się zgorzeli nawet jeśli nadmiernie przytniesz i wpuścisz słońce tam, gdzie go nie było.
Jeśli chodzi o wiązanie drzew to stalówek się wystrzegam jakiekolwiek byłoby to zastosowanie. Wiązanie cobra, boa, trrsave itd. potrafi się powiększać i dostosowywać w miarę przyrostów drzewa stal nie ;]

piotr880

« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2012, 21:27:03 »

ale linek stalowych jeszcze nie ukradli - elastyczne były max tydzień  ;)

a drzewo mam co dzień na ,,oku'' jak do roboty jadę [ to akurat u mnie - miejsce mocno publiczne ]

zazwyczaj co pół roku sprawdzam czy otarć nie ma w miejscu wiązania u góry

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 11, 2012, 09:29:30 »

z tego co wiem kierunki świata ważne jedynie przy Jałowcu

Nie tylko przy jałowcu, ważne jest przy każdym gatunku dla minimalizacji szoku po przesadzeniu. Im starsze drzewo tym ważniejsze. Ważne też aby w miarę możliwości zachować ogólne warunki świetlne. Na przykład nie przesadzać drzewa rosnącego pod północną ścianą budynku, pod zwartymi koronami innych drzew itp. do pełnego słońca i odwrotnie.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 15, 2012, 17:14:58 »

Nawet największe koparki nie są w stanie wydobyć z gruntu bryłę korzeniową z nienaruszonymi korzeniami... a właściwie korzeniami włośnikowymi, bo to w nich( nie korzeniach szkieletowych, których funkcją jest ustabilizowanie rośliny w podłożu) występuje ujemny potencjał osmotyczny, dzięki któremu roślina pobiera wodę i rozpuszczone w niej sole mineralne z roztworu glebowego( pomijam funkcje w wymianie gazowej). redukcja systemu korzeniowego wymusza redukcje części asymilacyjnej(= transpiracyjnej). ogranicza ona również powierzchnie korony narażającej drzewo na znacznie silniejsze naprężenia pod wpływem silnych wiatrów. szczególnie zauważalne jest to u roślin iglastych nie zrzucających igieł- powierzchnia nośna jest (względnie) stała przez cały rok. z drugiej strony znacznie łatwiej uformować koronę drzewa liściastego niż "przewietrzyć" np. świerk, który, zgodnie z życzeniem inwestora ma być duży i gęsty.
liściaki szybciej niż iglaste odbijają i po dwukroć nadrabiają wzrostem po cięciu. istotny jest tez sam termin przesadzania drzew- iglaste powinny mieć zakończony wzrost w sezonie( tegoroczne przyrosty sztywne, nie wydłużające się). oczywiście zawsze z bryłą korzeniową, powyżej pewnej średnicy bryły (wg zaleceń szkółkarskich) stosuje się umocnienie juty metalową siatką. drzewa liściaste można sadzić z gołym korzeniem lub z bryłą korzeniową (siatka jw.). w obu przypadkach bezpiecznym terminem (prze)sadzenia jest okres bezlistny(w pierwszym przypadku- bezwzględnie; w drugim- pewniejszy i zalecany). naturalnie- duże okazy-zawsze bryła korzeniowa. trzeba wziąć poprawkę są podłoże, w którym drzewo rosło- może ono determinować w pewnym stopniu system korzeniowy drzewa. liściaste palikujemy 3 palikami, 3 taśmami i min. 3 ryglami( w zależności od powiatu- rożne standardy co do długości rygli, grubości palików itd.; czasem dopuszcza się 2, a nawet 1 palik), iglaste zazwyczaj 3 kotwy z odciągami skośnie.
p.s. czy ktoś używał kiedyś maszyny do wbijania palików?

piotr880

« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 15, 2012, 17:44:26 »

p.s. czy ktoś używał kiedyś maszyny do wbijania palików?

tylko w Holandii trzymałem grube zaostrzone pale wciskane sporą koparką , ale to nie to  :)

w sprawie zmniejszenia powierzchni asymilacyjnej ;- czy przeprowadza się zabieg bezpośrednio przed przesadzaniem ?
 czy miesiące/tygodnie wcześniej ?

na wszystko jest czas

Pabianice

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45