Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Totalnie pocztkujaca  (Przeczytany 2138 razy)

Totalnie pocztkujaca
« dnia: Maj 18, 2014, 14:15:03 »

Witam wszystkich forumowiczów.
Może zacznę od tego, ze z cięciem i opieka nad drzewami nie mam nic wspolnego. A chciałabym. Wiem tylko, ze chcialabym taki zawod wykonywac. Mam watpliwosci, bo:
a) jestem kobieta (nie wiem czy dam rade)
b) nigdy sie nie wspinalam (mam zamiar zrobic kurs skalkowy, bo wiem, ze to takze chce robic w zyciu)

Napiszcie proszę, jak wygldałyWasze poczatki. Od kogo sie uczyliscie. Czy zaczynaliscie od kursow? Kazda informacja bedzie cenna dla mnie.
Czy to ze jestem kobieta, dyskwalifikuje mnie w tym zawodzie?

Pozdrawiam Forowiczów  8)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Odp: Totalnie pocztkujaca
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 18, 2014, 15:07:48 »

Witaj...

Dawnymi czasy na forum inna Kobieta zadała podobne pytanie.
 Aby zbytnio się nie rozpisywać to wszystko zależy od warunków fizycznych.Arborysta to zawód niełatwy.Ciężka praca.
 Ale to głownie zależy jaki zakres prac będziesz wykonywać. Jeżeli skupisz się na pielęgnacji drzew aby nadmiernie się nie eksploatować to nie widzę przeszkód w realizacji marzeń.
 Chciałbym jednocześnie zacytować fragment z książki "Pozyskiwanie drewna pilarką" Autorzy;Arkadiusz Tomczak,Tomasz Jelonek,Witold Grzywiński str. 14;
 "W praktyce,możliwość wykonywania zawodu drwala mają wyłącznie mężczyźni...Klasyfikacja ciężkości pracy na podstawie wartości wydatku energetycznego pozwala zaliczyć je do kategorii ciężkich i bardzo ciężkich. W powszechnie stosowanej technologii ręczno-maszynowej (pozyskanie drewna pilarką spalinową) wydatek energetyczny drwala szacowany jest na poziomie 8000 - 10000 kJ .Dopuszczalna wartość wydatku energetycznego dla kobiet wynosi 5000 kJ ( 1200 kcal) w ciągu zmiany roboczej przy pracy stałej i 20 kJ / min przy pracy dorywczej. Z uwagi na wymienione wartości dopuszczalnego kosztu energetycznego, niemożliwe jest w Polsce zatrudnienie kobiety na stanowisku drwala."
 Wiem ,że cytat dotyczy pracy drwala ale arborysta przy wycince ma jeszcze ciężej.
 Jednak pielęgnacja jest jak najbardziej w Twoim zasięgu.
 A tak od siebie; ostatnio wycinałem trzy 120 letnie jesiony. Kiedy zszedłem na ziemię byłem skonany.Jeżeli masz możłiwosć uniknięcia takiej harówki to zrób to. Co innego kiedy wiesz że to przeradza się w pasję. Wtedy; Śmiało! :)
 Pozdrawiam i powodzenia.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 18, 2014, 15:45:43 »

Najlepiej jest zaczynać poznając jakiegoś arborystę :) pojechać na kilka robótek, popracować jako dołowy, zobaczyć jak ciężko pracuje się na drzewie :) jeśli masz możliwość poszukaj w okolicy kogoś kto mógł by Cię wtajemniczyć ...
Myk ! :)
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 18, 2014, 22:28:36 »

ciekawe, ktory z kolegow wystartowalby w zawodach z ta pania?

http://alohaarborist.com/wp-content/uploads/2013/06/photo-Jamilee-by-Adrian-Chavez.jpg

Chwoja

• GG: 7840324
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 18, 2014, 22:35:12 »

Zapewne ten kto musi sobie/komuś coś udowadniać ;)
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 18, 2014, 22:49:10 »

Ostroo :D
Myk ! :)

Beny

• ISA certified
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 19, 2014, 02:51:53 »

@kochamgory Witaj na Forum  :)

@adam, to ta mistrzyni świata z Nowej Zelandii?
Mój kolega z nią pracował, ponoć nie może narzekać na wynagrodzenie  :D
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 19, 2014, 10:41:10 »

Chciałbym jednocześnie zacytować fragment z książki "Pozyskiwanie drewna pilarką" Autorzy;Arkadiusz Tomczak,Tomasz Jelonek,Witold Grzywiński str. 14;
 "W praktyce,możliwość wykonywania zawodu drwala mają wyłącznie mężczyźni...Klasyfikacja ciężkości pracy na podstawie wartości wydatku energetycznego pozwala zaliczyć je do kategorii ciężkich i bardzo ciężkich. W powszechnie stosowanej technologii ręczno-maszynowej (pozyskanie drewna pilarką spalinową) wydatek energetyczny drwala szacowany jest na poziomie 8000 - 10000 kJ .Dopuszczalna wartość wydatku energetycznego dla kobiet wynosi 5000 kJ ( 1200 kcal) w ciągu zmiany roboczej przy pracy stałej i 20 kJ / min przy pracy dorywczej. Z uwagi na wymienione wartości dopuszczalnego kosztu energetycznego, niemożliwe jest w Polsce zatrudnienie kobiety na stanowisku drwala."

Nie przejmuj się tylko tym czy w LP zatrudniają kobiety jako drwali czy nie. Po pierwsze nie będziesz drwalem, po drugie arborysta używa pilarki w ciągu zmiany roboczej z 5 razy mniej niż drwal w związku z czym wydatek energetyczny z tym związany jest zupełnie inny po trzecie jak będziesz mieć własną firmę to możesz robić nawet 880ką jeśli będziesz chciała i nikomu nic do tego.
Witamy.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 19, 2014, 20:51:04 »

Mam wrazenie (od dawna), ze jest jakies nieporozumienie w kwestii kobiet-arborystow. Prawdopodobnie bierze sie ono z zakresu robot, ktore wykonuja w Polsce arborysci. Wielokrotnie wspomnialem, ze w pracy robie drzewa bardzo duze, duze, srednie, male i calkiem malutkie oraz krzewy. Glownie pielegnacje, dosc czesto wycinki, nawozenie, karczowanie,opryski oraz oczywiscie sadzenie, przesadzanie oraz to co sie potem robi, zeby drzewka rosly.Sporo porad, analiz itd.
Arborysta (oraz Arborystka oczywiscie) to osoba zawodowo zajmujaca sie pielegnacja drzew, to nie jest jakis koszmarny troglodyta z dwoma 880 w obu rekach albo wiotki jak trzcinka wesoly zawodnik odziany w teczowe spandexy-tylko zawodowiec, ktory zajmuje sie PIELEGNACJA DRZEW! Kobiety w tym zawodzie doskonale sie sprawdzaja, tyle ze mam na mysli zawod - oraz zawodowcow, ludzi, ktorzy zarabiaja na zycie pielegnujac drzewa ( a nie pajacow i ich glupie komentarze).
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 19, 2014, 21:09:32 »

Co i kogo masz na myśli mówiąc "pajace" i " głupie komentarze"?
Nie zapędzasz się za bardzo w swych komentarzach i od kiedy na forum dopuszczalne jest obrażanie forumowiczów?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 19, 2014, 21:49:50 »

Obawiam się że w Polsce utarło się zupełnie bez sensu że arborysta to taki koleś z pilarką lub piłką który wspina się na drzewa. Może pora na kolejny temat w dziale z definicjami.
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 19, 2014, 22:04:19 »

Retro temat o definicji już powstał.Ale zabrakło podsumowania.Ja sam nie czuję się na siłach aby to zrobić.
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 19, 2014, 22:46:07 »

Ja kiedyś  na przełomie lat 80/90 gdzieś na głębokim zadupiu na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów  poszedłem dorabiać do lasu z  40 letnimi kobietami przy pielęgnacji sadzonek.I co ?-powiem szczerze że na początku zarówno pod względem kondycji,szybkości,wydajności i techniki nie miałem z nimi żadnych szans…. :)
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 19, 2014, 23:00:28 »

Definicja arborysty jak najbardziej istnieje, podalem ja dawno temu na tym forum. Zaraz pewnie bedzie taki wrzask i zgrzytanie zebami jak w przypadku definicji oglowienia.
daruje sobie to przyslowie o nozycach i stole, i tak sie zaraz ktos odezwie ;D

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45