Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Sprzęt na początek  (Przeczytany 4617 razy)

Sprzęt na początek
« dnia: Styczeń 31, 2015, 20:17:03 »

Witajcie, jako iż nie chcę się wygłupić wolę zadać uprzednio kilka pytań, na mniejszych drzewkach chcę poćwiczyć z znajomym, który ma tu pewnie konto i być może się domyśli ale.. :)

Czy to co podam poniżej nada się aby poćwiczyć na niewielkich drzewach, ponieważ mam ograniczony budżet dlatego na to było by mnie tylko stać.

Uprząż

http://allegro.pl/pas-udowy-sekuralt-light12-plus-irudek-zestaw-bhp-i4865836465.html

Lonża

http://allegro.pl/urzadzenie-do-pracy-w-podparciu-sekuralt-0840119-i4838858769.html

Lina

http://allegro.pl/lina-linka-statyczna-20-mb-sekuralt-0840176-hit-i4866453526.html

Albo 12mm

Karabinki kilka sztuk te co są przy linie powyżej w linku

Drzewołazy

http://allegro.pl/drzewolazy-stalowe-dr-2-z-wymiennymi-kolcami-m16-i5018041206.html

Teraz pytania

Do 10,5mm lub 12mm liny jaka linka do prusika o jakiej długości i jaki bloczek wystarczy do amatorskich prób i błędów na niewielkiej wysokości a konkretnie

do 10,5mm linu jaka długość liny prusika i jaka jego średnica aby zrobić Hitch Climber bo uważam tą metodę za tanią i raczej bezpieczną od wszystkich specjalistycznych przyżądów za fortunę jak ZigZag lub rolka 8 ze stop

Proszę o poradę

Ewentualnie zdjęcia jak zrobić Hitch Climber z szczegółowymi wymiarami i rolką z jednym poprzecznym wpustem a nie tzema do regulacji kątów.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Odp: Sprzęt na początek
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2015, 20:58:07 »

na poczatek w zupelnosci wystarczy Ci znajomosc Blake'a  :)
z dusza na ramieniu chcialbym zapytac - co chcesz cwiczyc w drzewolazach?  :o
ta "uprzaz"....jeeez
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 31, 2015, 21:06:37 »

co masz na myśli pisząc niewielkie wysokości?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2015, 21:14:33 »

Na ogrodzie stoi pień, ma 6,5m wysokości pozostałość po poprzednich właścicielach nie wnikam, martwe drzewo idealne do próbowania wszystkiego...

Niestety mam tylko 800 zł do wydania, a znajomy mieszka w okolicy, zaraził mnie tym a że napaliłem się jak dzik na szyszki bardzo chciał bym spróbować pod jego nadzorem ale nie chce się wygłupić dlatego wolę zasięgnąć opini Państwa

Co jest niezbędne dla arborysty, jaka uprząż jaka lina, jak przeprowadzić bezpieczny zjazd i wygodne podejśie po linie, tak jak napisałem w temacie co do czego by miało to ręce i nogi,

Patrzę na to i mam do tego zaufanie i koszt niewielki, line jaką zaproponowałem to chyba wystarczy tak samo jak bym wziął jakąś Poliamidową 12mm tylko do tych lin jaka długość i grubość do prusika aby zamocować go na rolkę i czy te karabinki dadzą radę, waże 60kg
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 31, 2015, 21:24:33 »

1. martwy pień: jesli nie jesteś w stanie ocenić, czy pień razem z tobą nie poleci na glebę, w momencie, kiedy ty będziesz u góry to lepiej znajdź zdrowe(budzące zaufanie) drzewo z nisko położonymi gałęziami.
2. na zdrowe drzewa nie powinno się wchodzić w drzewołazach
3. czym cię zaraził? mam nadzieję, że nie jest to śmiertelne... a tak na poważnie, czy twój znajomy ma sprzęt do wspinaczki drzewnej?
4. wspinaczka będąc "napalonym jak dzik na szyszki" może być niebezpieczna w momencie, kiedy twój znajomy ma wiedzę niewiele większą od ciebie.
5. dużo bardziej się wygłupisz, jeśli zrobisz sobie krzywdę robiąc coś niebezpiecznego/głupiego.
6. najtańszym wyjściem będzie węzeł blake'a, wymagana: lina, karabinek, uprząż, kask i umiejętności.

I tak już na końcu, kup poradnik treeclimbera i przeczytaj kilka razy, jest tak bardzo wiele wartościowych wiadomości, które na sam początek będą ok. Oczywiście, bez doświadczonej osoby, najlepiej która szkoli w tym zakresie odradzał bym wchodzić na drzewo.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2015, 21:27:32 wysłana przez wojciech k »
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2015, 21:34:26 »

Ciężko mi powiedzieć czy ma wiedzę, jednak chodzenie po drzewach to jego chleb na życie, sam mu pomagałem kilka razy w sprzątaniu i od tego czasu gdy go zobaczyłem zacząłem się nad tym zastanawiać by mu pomóc i zarobić, w dodatku heh mamy podobne nicki na forum on niedawno się tutaj zarejestrował z tego co widzę.

Co do pnia nie poleci na glębę to jest pewne, ponieważ próbowałem już na niego wchodzić.

Ale prosze mi powiedzieć czy ta uprząż będzie dobra ? co potrzebował bym na początek by było łątwo tanio, wygodnie a co najważniejsze bezpieczne.

Czy te linki powyżej nadadzą się ?

Bo widziałem różne uprzęże powiedzmy za 800 zł

http://drzewnyekspert.pl/index.php?route=product/product&path=96&product_id=460

Jest piękna ale strasznie droga dlatego nie wiem czy warto porywać się z motyką na słońce czy takie uprzęże są przeznaczone dla ludzi co się dorobili i mają kase.

Nie chciał bym też dzwigać niepotrzebnych rzeczy.

Znajomy ma zwykłą uprząż podobną do tej z allegro co pokazałem, ma 5 karabinków tych jajkowatych 2x HMS ma też to do podchodzenia na linie i na tym zjeżdza czyli Chith CLimb, posiada małą piłę stihl t192 do niej krótką linkę piłę rozkładaną przy nodze i 3 karabinki gruszki w zapasie w razie co.

Też bym chciał coś jak on minimalistycznego i taniego a z biegiem czasu odkładać na coś naprawde pro co wystarczy na lata.

Dlatego proszę was o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2015, 21:44:08 »

A więcj tak jeśli chcesz coś minimalistycznego to w mojej ocenie :
1. uprząż tree up th 020: 570zł
2. lina arborystyczna protekta tu 130 lub jakakolwiek inna lina arbo z atestem: 13zł/mb
3. karabinki 3akcyjne: najtańsze są na allegro po 50zł x 4= 200zł
4. kask z zapięciem pod brodę np Evo Lite: 100zł 
5. lonża z liny arbo+ tani rep tendon timber: ok 100zł + 2 karabinki = 200zł

Jeszcze kilak rzeczy by się przydało, ale tak na szybko to z 1200-1500zł musiał byś wydać, oczywiście moim skromnym zdaniem.
Oczywiście jeśli chcesz to robić na atestowanym sprzęcie, dzięki czemu masz świadomość że jest on bezpieczny.

ps1. cały profesjonalny sprzęt nic nie da, jeśli nie będzie się miało podstawowych informacji na temat bezpieczeństwa i wspinaczki drzewnej.

https://www.youtube.com/watch?v=m2h3AtQnykY a tu krótki filmik instruktażowy jak zawiązać węzeł blake'a.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2015, 21:46:30 wysłana przez wojciech k »
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2015, 21:52:13 »

Czyli ten sprzęt co podałem powyżej nie nadaje się ?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 31, 2015, 21:58:23 »

Teoretycznie nadaje się wszystko co posiada odpowiednie normy/atesty i zgodność CE, w praktyce używanie nieodpowiedniego sprzętu może być niebezpieczne, nieefektywne lub uciążliwe. Jako, że staram się doradzić ci jak najlepiej(jak i pewnie wszyscy na tym forum) staram się odciągnąć cię od pomysłu robienia czegoś na szybko/zbyt tanio, bo bądź co bądź jest to sport/praca niebezpieczna. Więc wystawiać swoje życie/zdrowie na szwank z powodu porywczości jest wysoce nie pożądane. 

W skrócie, minimum na które mogę się zgodzić, żeby ci polecić, to te, które napisałem 2 posty wyżej.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2015, 22:00:24 wysłana przez wojciech k »
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 31, 2015, 22:06:16 »

Rozumiem i dziękuję, wierzę że nikt nikomu nie chcę zrobić krzywdy...

Gdyby urzyć tej uprzęży podanej w moim pierwszym poście liny z karabinkiem oraz dodatkowych takich karabinków, plus rolka i to Hith Climber wystarczyło by na początek ?

Później kupić lepsze liny pokolei, następnie małpe za 140 - 180 zł petzl do tego coś do autoasekuracji jakiś croll lub rolke zjazdową z stopem Petzla

Po prostu z czasem bym wszystko zmianiał, gdy stwierdzę że to jest to i z biegiem czasu zarobków i eksploatacji sprzętu będę musiał go wymienić to na lepszy, nie chcę wtopic 1500 zł i potem żeby to leżało i ciężko będzie mi to sprzedać z sporą stratą.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 31, 2015, 22:19:59 »

Gwarantuje Ci ze  nieprzestaniesz i Ci sie to spodoba.
NAprawde to co podał Wojtek jest dobre i niedrogie, tańszych niekupuj,  uprząż bedzie uciazliwa i bedzie ci jajka gniotła taka jak podałeś, liny  te nie maja atestu i maja gówniana wytrzymałosć, , karabinki już nie sa takei drogie.
n alinei powiedzmy mozesz jeszcze zaoszczędzic( choć niektórzy sie niezgodzą pewnie) ale mozesz kupić Tendona  Speleo 10-11mm  lub protekta TU 131, obie bedą 100x lepsze od tych co podałeś w dodatku są atestowane.
I to będą najtańsze opcje z zapewnieniem bezpieczeństwa dla Ciebie.
Niekombinuj z takimi linkami  jak podałeś.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 31, 2015, 23:44:12 »

kup dr1a nie dr2 na początek 100 zł na bied taniej, a wg mnie do nauki  są ok,
lonża:
 tendeon 10.5 mm (ja mam podwójną na ALT'a) 5 m koszt około 25 zł

do tego rep http://allegro.pl/tendon-repy-8mm-na-metry-repsznur-linka-pomocnicza-i4904903878.html najniższa półka ale na tendeonie dobrze zaciska się przy Prusie +bloczek ( o vt zapomnij ,za sztywna) 3m około 30 zł

Karabinki mogą być stalowe , tańsze i nie kupuj twistów tylko tri act (ja kupiłem bo myślałem że to 3-akcyjne i 100 w plecy) .Dołożysz 10 zł na sztuce a masz na długo i pewne. Ja mam parę sztuk CT zakręcane po 25 zł sztuka , spełniają swoją rolę , tylko trzeba mocno docisnąć i pilnować się :) Raz w połowie drzewa docisnął do szelek(zapomniałem zakręcić) i się otworzył , chwała Panu nic się nie stało. 4 po 50 zł i ze 2 zakręcane po 25 zł =250zł

Co do szelek ,ja używam takich na słupy , da się wejść :) załatwiłem od chłopaka z energetyka
Na linie nie oszczędzaj , ja wtopiłem w marketówki raz 70 zł raz 50 zł =130 dokładam 70zł i mam 50 m http://archiwum.allegro.pl/oferta/lina-statyczna-tendon-speleo-standard-11-0-mm-i4796406801.html ( z tego też mam lonże ) i nie ma się o co martwić

Do tego poradnik treeclimbera , są węzły , metody wspinaczki wszystko co trzeba ;] 30 zł

zostaje Ci około 250 zł na uprząż i bloczek
Gdyby udało ci się kupić to u jednego sprzedawcy masz wysyłkę gratis + może jakiś rabat (warto kupić bloczek)

Nie jestem profesionalistą , też się dopiero uczę pracować na linach , a czasu za dużo nie mam na to , a i budżet ogranicza. Spodobały mi się słowa pewnego forumowicza , 'kotem nie jesteś , nie masz 9 żyć ', więc zanim coś zrobisz pomyśl i zapytaj tu są na prawdę dobrzy fachowcy służący radą :):)
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 31, 2015, 23:45:59 »

Czy ktoś o dobrym sercu mógł by mnie wyręczyć i wskazać palcem, najlepiej allegro

Jakie karabinki i ile sztuk
Jakie liny i jaka długość w tym do Hith Climb
Jaka rolka
Jaka linka na prusik
Jaka uprząż

I Inne niezbędne akcesoria, które zmieszczą się w bardzo niskim przedziale czasowym, tzn nic od razu chce mieć podstawy a inne pierdoły dla wygody kupić z czasem gdy na to zarobie.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 31, 2015, 23:51:08 »

« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 31, 2015, 23:52:22 »

zestaw sprzetu @wojciech k jest bardzo rozsadny. koncowa uwaga jeszcze rozsadniejsza  :)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45