Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: wiązanie cobra  (Przeczytany 1519 razy)

wiązanie cobra
« dnia: Listopad 02, 2014, 17:00:22 »

Mam pytanie do tych którzy zakładali już owe wiązania. dotyczy bowiem najczęściej możliwych popełnianych błędów..... samo wiązanie wiem jak założyć jednak pytanie brzmi co można zrobić źle. nie robiłem tego wcześniej i nie chciałbym strzelić gafy.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Odp: wiązanie cobra
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 02, 2014, 20:34:13 »

Cześć
a kto wyznaczył drzewa i rodzaje wiązań? Bo inwestorzy to mają raczej słabe pojęcie zdarzały mi się spięcia z projektantami.
Pozdrawiam Szymon

Chwoja

• GG: 7840324
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 02, 2014, 21:57:28 »

« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 03, 2014, 01:56:59 »

najlepsze lest na koncu drobnym drukiem - a ten lektor jakby zamilkl  ;D
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 03, 2014, 16:01:11 »

sa to w wiekszosci pomniki przyrody i inwestor raczej nie ma nic do powiedzenia (a juz mialem z nim spiecie) jeśli chodzi o cięcia. filmik jest mi znany, chodzi mi głównie o to czy napinanie wiązania odbywa się na samym wiązaniu jak na filmie czy pomóc sobie np bloczkami i wtedy wiązać? nie mam drzew pękniętych, wszędzie bedą wiązania dynamiczne.

Chwoja

« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 03, 2014, 18:49:56 »

Jak robisz "na sztywno" możesz a nawet powinieneś użyć jakiegoś mechanicznego napinacza. Przy dynamicznych przeważnie wystarczy ciężar własnego ciała, nie powinno być napięte jak struna, zresztą z definicji - dynamiczne napręża się dopiero, gdy konary/przewodniki rozchylają się bardziej niż zakładał to monter wiązań. W każdym innym przypadku wiązanie nie ma oddziaływać  w żaden sposób na związane partie drzewa.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 03, 2014, 19:20:01 »

dobra rozumiem, a teraz kolejne pytanie :
czy mogę związać konar na wysokości 2/3 od rozwidlenia a drugi konar załóżmy 2metry niżej gdyż wynika to z tego że na tej samej wysokości konar był przycinany i w górę idzie dużo cieńsza gałąź???? czy wiązania muszą być prostopadłe do konarów??? sorry za tyle pytań ale gość który będzie robił odbiór tej pracy a jednocześnie nadzoruje powierzył mi to na słowo i po cięciach pielęgnacyjnych stwierdził że dam sobie rade a ja nie chce czegoś spieprzyć. wiązania zawsze można poprawić po dwóch tygodniach jakby coś nie grało ale po co skoro można to zrobić od razu dobrze. Mam nawet jednego dęba V każdy po ok 15metrów zaczynające się od odziomka kąt pochylenia jednego (słabszego) to ok 45 stopni, drugi trochę mocniejszy wisi nad nim ok 8metrów. w słabszym odciążyłem korone, teraz pozostaje je tylko związać. wiązanie będzie prawie pionowe......
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2014, 19:26:18 wysłana przez grimper »

Chwoja

« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 03, 2014, 20:01:43 »

Dobra, ja żadną wyrocznią w kwestii wiązań nie jestem bo mało tego robiłem, może się ktoś obcykany w temacie wypowie.
Wiem tyle że te 2/3 wysokości od rozwidlenia to absolutne minimum i od pewnego doświadczonego "wiązacza" wiem że należy wiązać możliwie jak najwyżej, oczywiście nie przy samych wierzchołkach tylko na konarach "budzących zaufanie". Pionowe wiązanie? Weź to może rozrysuj bo nie kumam o co cho. Poprawić wiązanie raczej będzie ciężko, no chyba że nowym zestawem bo przecież każde wiązanie docinasz indywidualnie i nie masz jakiegoś marginesu wielkiego, no chyba że pętle przyrostowe zostawiasz po >1m, ale w to raczej odpada.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 03, 2014, 21:53:35 »

Pionowe to raczej podwiązanie wtedy bez amora i raczej napięte, jak możesz to daj fote. 
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 03, 2014, 23:45:24 »

i konecznie zobacz wyniki swojej pracy za 12 lat - czas naprawde szybko leci, ani sie nie obejrzysz  ;D
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 04, 2014, 17:38:53 »

wkleje foty na weekend jak skończe prace. poki co założyłem jedno wiązanie bez amora na sztywno na jesionie który dosyć mocno pękł na rozwidleniu. reszta drzew nie wymaga sztywnych wiązań. co mogę powiedzieć na temat tych wiązań..... liny idzie od groma........... z pierwszymi miałęm problem z doborem długości liny samo włożenie amora i opaski znacznie skraca line
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 04, 2014, 23:40:49 »

"na sztywno na jesionie, ktory pekl"...
@Grimper - ale lepiej sprawdz swoja umowe ze zleceniodawca pod katem prawnym - jak wspomnialem, czas szybko leci i za pare lat mozesz byc tym "czlowiekiem ze Szczawna", ktory "zawinil".
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 05, 2014, 16:27:19 »

tak ma pęknięcie na rozwidleniu dlatego założyłem wiązanie bez amortyzatora. widzę jak to wygląda od strony prawnej teraz. konserwator określił na których pomnikach co ma być zrobione, są też drzewa które nie są pomnikami a wymagają wiązań ale one idą na razie na bok niby bo kasa wleci za pomniki, jednak ja zacząłem wiązać jak leci po kolei i zabrakło mi liny już więc trzeba domówić i zrobić wszystko zarazem a nie odwlekać na później. fakt że po tym parku będzie chodził tylko dyrektor szpitala z żoną , i tak go nikt nie lubi ale to też człowiek. :)
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 05, 2014, 23:35:01 »

jak zona jest ladna to tez bedzie szkoda i to powazna  ;D
ale na powaznie - mnie naprawde nurtuje ten wypadek w Szczawnie. Drzewo bylo pomnikowe, czyli rodzaj i sposob wiazania powinien wyznaczyc Konserwator, dalej - wykonanie wiazania zgodnie ze specyfikacja powinien odebrac Inspektor nadzoru. Wiazanie powinno byc  zalozone przez wykonawce z uprawnieniami do pracy przy pomnikach przyrody i sprawdzone (po odbiorze !) a przed wypadkiem co najmniej dwa razy (puscilo po 4 latach od zalozenia). Tymczasem prasowa informacja jest taka, ze "zawinil czlowiek" - czyli bezposredni wykonawca. To powinno dac Ci do myslenia, jak sadze.
Druga sprawa - jest wypadek smiertelny (koszmarny) spowodowany przez "blad w sztuce" arborysty. Wydawaloby sie, ze wszystkie organizacje zawodowe beda zainteresowanie zarowno doglebnym wyjasnieniem jak i rozpowszechnieniem informacji o wypadku w celu unikniecia podobnych zdarzen w przyszlosci. Tymczasem jest na ten temat totalne zero informacji na stronach MTUiOD, PTChD i FAP.
Jak z tego wynika, grawitacja pracuje i g...no zawsze splywa w dol. Bez obrazy, ja nie twierdze, ze jestes na dnie, ale chyba warto sie nad tym wszystkim zastanowic. Zebys nie byl tym "czlowiekiem, ktory zawinil", do tego bez zadnej nadziei na pomoc organizacji zawodowych, ktore podobno arborystow reprezentuja  ::)
wracajac do tej "zony dyrektora"...jest oczywiscie sporo piosenek na ten temat, moja ulubiona to "Mrs Steven Rudy", ale moze lepiej to:
https://www.youtube.com/watch?v=rKFx0MMqb48
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 06, 2014, 15:04:05 »

mnie nurtuje teraz coś innego. miałęm ogłowić 4 w kupie rosnące spore jesiony od roku suche z czego dwa są mocno pochylone na świeżo postawiony most z tarasem w świeżo wykopanym ślicznym błotku. mam już je ogłowione i stoją takie potężne badyle, tylko pytanie........ jeśli na tarasie będzie stól i krzesła i chociaż jeden jesion niech jebnie (a mają już pęknięcia wzdłużne i przy pniakach teżnie zaciekawie) to kogo o to posądzą skoro mi kazano tak zrobić??? i tak zostawiłem je niższe niż miały być, ale czy nie lepiej byłoby to wyciąć przecież to pierdolnie tylko kwestia czasu........ woda mroz woda mroz i do widzenia nic nie da ze korony nie ma i tak stoi pochylone na pomost. zaczynam bać siętego co tutaj robie w  tym parku naprawde.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2014, 15:10:39 wysłana przez grimper »

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45