Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Stalowa lonża  (Przeczytany 1676 razy)

Lobo

• Administrator
    • Timber
Stalowa lonża
« dnia: Marzec 01, 2014, 17:15:37 »

Pamiętajcie stalowa lonża nie chroni przed przecięciem ;]
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=QEyXoCwLOP0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=QEyXoCwLOP0</a>
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Odp: Stalowa lonża
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2014, 17:31:28 »

W sprawach arborystyki i lonzy jestem laikiem ale miałem podobne zdarzenie i myślę ze coś w tym filmie jest nie tak . Ciełem drzewo na kawałki a pod nim była lina 12mm stalowa i uwierz mi tylko dotknełem lekko łańcuch był już do niczego może z 2 mm poszło liny. Jak pisze jestem zielony i to tylko moje zdanie , a tak w ogule to jaka grubość stali jest w lonzy.

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2014, 17:52:13 »

Oni nie dotykają pilarką tylko ją cisną. Standardem w lonżach jest stal o średnicy 8mm.
Lepiej przyjąć do wiadomości to że może wystąpić taka sytuacja i zabezpieczać się na 2 sposoby taki morał.

« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2014, 18:08:19 »

Mam poradnik trreclimbera i tam jasno pisze o dwóch miejscach zabezpieczenia . Kolego Lobo ja też troche cisnełem i tej linki nie zauważyłem jedyne co odrazu dało sie odczuć too zero cięcia i trocin . Zrób sobie eksperyment załuż stary łańcuch wez kawałek linki i sprawdz na ziemi . Ale zgadzam sie z tobą o dwóch zabezpieczeniach BHP PRZEDEWSZYSTKIM

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 01, 2014, 18:12:47 »

dla mnie sprawa jest oczywista jeśli dla Ciebie nie to trudno.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 01, 2014, 18:21:09 »

Ty tu jesteś specjalistą  zgadzam sie ze trzeba sie zabezpieczać ale mam troszke mieszane myśli na temat tego filmu  jakoś za łatwo poszło  i jeszcze raz powturze bhp przedewszystkim

Beny

• ISA certified
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 01, 2014, 18:31:34 »

Zgadzam się z @marcelem że poszło mu zadziwiająco łatwo. Szkoda że nie podano grubości rdzenia, może jakość stopu oraz rodzaj splotu ma znaczenie również? Ciekawy film, dzięki.

Wir

« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 01, 2014, 18:48:38 »

Na filmiku lina nie strzela po jednym uderzeniu z tego co obserwuje a po kilku...  Ale zwróćcie uwagę że inaczej tnie się linę napiętą a inaczej luźną... inaczej tnie się linę pilarką 1.2kM i inaczej 4.5kM inaczej bedzie ciął łańcuch "okrąglak" a inaczej "prosty" (zapomniałem nazw ;))
DREVO
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 01, 2014, 18:57:46 »

Jak pisałem wczesniej jestem laikiem ale nie tylko ja mam takie zdanie o ile sie nie myle piotr880 testuje sprzęt arbo i z ciekawoscią czekam na jego zdanie w tej kwesti
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 01, 2014, 19:16:28 »

przeciecie lonzy z rdzeniem stalowym trwa 3 sek. jak sie tu mowi "tried, tested, true" - wyprobowane, sprawdzone, prawdziwe. 3 sekundy to jest bardzo duzo czasu, normalnemu czlowiekowi, ktory akuratnie nie jest "na kleju" wystarczy znacznie mniej czasu, zeby sie zorientowac, ze tnie wlasny lanyard.
wielokrotnie wspomnialem na tym forum, ze lonzy z rdzeniem stalowym nie uzywam ( co nie znaczy, ze nie uzywalem  :D ). na mrozie jest sztywna, na oblodzonych drzewach smiertelnie niebezpieczna podobnie jak przy pracy w poblizu linii energetycznych. i jak widac z tego clipa, daje "falszywe poczucie bezpieczenstwa". jak ktos chce, niech sobie kupi - ani nie odradzam ani nie polecam.

Beny

• ISA certified
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 01, 2014, 19:24:09 »

"prosty "  to w mowie potocznej "kanciak" Nie wiem czy są specjalistyczne nazwy na rodzaje ogniw tnących  :)  Też sądzę że sekret tkwi w koniach bo jestem pewny że nie powtórzyłby tak łatwo tej sztuczki  z  gałęziówczką. Ja tam polecam zdecydowanie. Nie wyobrażam sobie pracy bez "stalówki" ,na pewno nie przy wycinkach. 

Chwoja

• GG: 7840324
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 01, 2014, 19:26:21 »

Przynajmniej dwa punkty asekuracji i jest git. Ja używam protektowskiej fi 16, nie testowałem jej pod tym kątem ale 192T raczej nie da jej rady. Sprawdzał nie będę bo droga była ;) Może Piter ma jakieś info z testów tej lonży na przecięcie.

Dłuto i półdłuto to "kanciak" i "okrągły" w mowie drwali ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2014, 19:28:05 wysłana przez Chwoja »
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 01, 2014, 19:35:27 »

From the initial tests, it was obvious that a climber can easily
cut through his or her rope with a handsaw.
Ze wstepnych testow jasno wynika, ze climber moze przeciac z latwoscia swoja line pilka reczna...

sa wypadki, sa bardzo powazne analizy tych wypadkow - ludzie przecinaja swoje liny czym popadnie, pilarkami, pilkami recznymi itd. od tego jest norma, o ktorej wspomnial Lobo - DWA ZABEZPIECZENIA.

cytat byl wyzej, jak ktos ma problem niech sobie przeczyta caly artykul.

http://auf.isa-arbor.com/request.asp?JournalID=1&ArticleID=3122&Type=2
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 01, 2014, 19:38:07 »

"dluto" i "poldluto" to dokladne tlumaczenie z angielskiego - chisel i semichisel.  ;)
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 01, 2014, 21:16:48 »

Ja zauważyłem że jak ścinam z  lonżą stalową dużo mniej patrzę na linę,więc akurat dla mnie nie wiem czy jest bezpieczniej....

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45