Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Niszczenie drzew - Rynek w Makowie Mazowieckim  (Przeczytany 1632 razy)

matajtam

• GG: 9872273
Niszczenie drzew - Rynek w Makowie Mazowieckim
« dnia: Luty 12, 2014, 10:23:39 »

Witam wszystkich!

Na forum zaglądam od ponad roku, to mój pierwszy wpis.

Chciałbym podzielić się z Wami i przedstawić drastyczny przykład niszczenia drzew w mieście Maków Mazowiecki. Będąc wczoraj  (11..02.2014) w Makowie natknąłem się na ogławianie lip na makowskim rynku, którego dokonywali pracownicy miejskich służb komunalnych. Pracownicy zapytani przeze mnie o sens zabiegów, które wykonują odpowiedzieli, że takie dostali dyspozycje...

Drzewom na obszarze makowskiego rynku przyglądam się od wielu lat - to moje miasto powiatowe. W 2012 roku dokonywałem inwentaryzacji drzewostanu na terenie rynku, ponieważ jego modernizacja była tematem mojej pracy dyplomowej.  Maków to małe miasteczko na północy województwa mazowieckiego. Niestety po raz kolejny przekonuję się o bezmyślności włodarzy i urzędników "zarządzających" miastem.

Pozdrawiam  i proszę o Wasze opinie.

Mateusz N.

Poniżej zdjęcia z wczorajszej "akcji pielęgnacyjnej"  oraz link do przygotowanego przeze mnie w 2012 filmiku przedstawiającego makowski rynek:

Rynek w Makowie Mazowieckim

« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2014, 10:26:55 wysłana przez matajtam »
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Odp: Niszczenie drzew - Rynek w Makowie Mazowieckim
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 12, 2014, 15:51:38 »

podobne do drzew, które są na rynku w mojej powiatowej miejscowości- Działdowo, a i  Lubawa(miasto obok) dorównuje też temu...
w Dz-wie w szpitalu miejskim jak się obudziłem po operacji i wyjrzałem przez okno na "fachowo" wypielęgnowane drzewa to od razu przestało mi się chcieć do zdrowia wracać, kiedyś wrzucę fotki.....
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 12, 2014, 17:15:22 »

oczywiście neguję taki sposób pseudopielęgnacji drzew, ale w świetle prawa... :

widać, że drzewa są cięte w ten sposób co 3-4 lata, więc zabieg ma za zadanie "utrzymanie formowanego kształtu koron drzew" i w takiej postaci jest legalny w myśl Ustawy o Ochronie Przyrody. 

sytuacja kuriozalna  ???

matajtam

• GG: 9872273
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 16, 2014, 12:08:16 »

Urzędnicy mają "czyste" ręce - wydają decyzje, działają w świetle przepisów, służby miejskie wykonują tylko swoje obowiązki i tak właśnie drzewa z makowskiego rynku cyklicznie są poddawane tego typu zabiegom.

Przeszukując archiwum zdjęć znalazłem fotografie jednego z rosnących w obszarze rynku cisów z wrośniętym kamieniem:

Fliper

• Patrz na line - sprawdz dwa razy :-)
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 16, 2014, 12:39:40 »

ale też z innej strony >>> rynek miejski , miasto nim zarządza / to troche tak jakby sie teraz czepiać żę żywopłoty w grabów sa ciete 3 razy w roku i to barbarzystwo dla rosliny . oglawiaja co roku, ale to nie 20m lipy tylko wypierdki , a nie chca mieć ww. 20m lip więc je ogłąwiają.
Nie ma sensu ta frustracja. gorzej jak na plebaniach czy pod kosciolami opieprzaja 20m z podnosnika na "kojaka" 
ot taka dygresja.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 16, 2014, 13:36:31 »

grubo chlopaki ciachaja , ale za 2 lata beda tak samo wyglondac  a w tym roku beda miec zielona korone 1 m trza bylo sie obudzic jak pnie redukowali o 50% teraz to musztarda po obiedzie. ot tak pielengnacja w biednym miescie jak ciac to odrazu 50% zeby spokoj byl na pare lat. temat cisu hmm dzieciaki kamien wcisneli pracownicy zieleni miejskiej jak kosili trawe mogli go wyjac 10 x ale po co potem z tym kamieniem zrobic lepiej zostawic, a teraz to ten kamien bedzie tam jeszcze przez 50 lat. Niedopilnowanie przez pracownikow zieleni miejskiej i miasta.
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2014, 13:40:34 wysłana przez zalcer »
z uprawnieniami European Treeworker / Germany
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 16, 2014, 14:04:42 »

Faktycznie frustracja nie ma sensu, o ile nie mieszka sie w Makowie Mazowieckim. bylo na tym forum tyle o oglawianiu, ze nawet nie warto sie powtarzac. Odnosnie "zgodnosci z przepisami" to bardzo ciekawie wyglada na tych zdjeciach bezpieczenstwo pracy. Generalnie dla mnie to jest "obraz nedzy i rozpaczy", festiwal przypadkowych ciec wykonanych w przypadkowy sposob przez przypadkowych ludzi. Najbardziej szkoda mieszkancow Makowa, ktorzy najpierw z wlasnych podatkow placa za to barbarzynstwo, a potem beda musieli ta masakre ogladac dzien w dzien.
czy naprawde takim problemem dla Makowa jest wyslanie dwoch pracownikow na dobry kurs pielegnacji drzew a potem zwykle przyzwolenie, zeby robili tak, jak sie nauczyli na kursie?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 16, 2014, 17:41:59 »

Typowy obrazek polskiej prowincji  -  u mnie w mieście wygląda to dokładnie tak samo -  drzewa są cięte bez opamiętania i dokładnie jest to cyt.
"obraz nedzy i rozpaczy", festiwal przypadkowych ciec wykonanych w przypadkowy sposob przez przypadkowych ludzi.
- pięknie ujęte i jeśli można to wykorzystam ten tekst podczas mojej kolejnej wizyty w urzędzie.... ;)
Niestety specyfiką prowincji jest bardzo często poczucie bezkarności działających tam urzędników wraz z ich głębokim przekonaniem o własnej nieomylności, niejednokrotnie idące w parze z ich własnym interesem.....
Wiele razy już słyszałem stwierdzenie że ustawa zezwala na  "utrzymanie formowanego kształtu koron drzew" - zdaje się jednak, że nie ma już w niej mowy o tym że pracownik formujący owe kształty powinien być wykwalifikowany i winien wykonywać swoja pracę zgodnie ze sztuką ....  wszystko zależy od specyfikacji zamówienia i  kompetencji osoby które je sporządza i odbiera w/w prace.
  w sumie to - idąc za pokrętną logiką urzędnika , jeśli drzewo było ogłowione przed wejściem w życie ustawy....  to potem  należałoby utrzymywać "formowany kształt korony"    :o
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 16, 2014, 22:19:41 »

tekst oczywiscie jest do wykorzystania, po moim tekscie w urzedzie nawet kanadyjski paszport nie obronilby mnie przed konsekwencjami  ;D
ale juz na powaznie to sama krytyka (oczywista w tym wypadku) nie wystarczy, trzeba chyba podac inne opcje. jestem przekonany, ze mozna zrobic znacznie lepsza robote za takie same pieniadze, tam jest koszmarny downtime na wozenie nieprzerobionych galezi ciagnikiem, strata czasu pracy na koniecznosc uzywania jakiejs dziwacznej konstrukcji na polciezarowce zamiast byle jakiego podnosnika, zero bezpieczenstwa pracy...a wystarczy 5-7 lat przemyslanego i konsekwetnego ciecia, zeby te drzewa staly sie wizytowka miasta, formalnym szpalerem koron, ktory mozna pielegnowac  nozycami do zywoplotow za ulamek kosztow tej rzezi.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 17, 2014, 16:10:27 »

komentarze ostre.....

moim zdaniem jesli chodzi o te lipy ze zdjec to rzeczywiscie tez bym sie przyczepil, powinni je przyciac przy nasadzie odrostów, a nie jak w tym przypadku pozostawic kołki..

Cóż lipy jak widac juz kiedys ktoś ogłowił na ostro- trudno czasu nie cofniesz, ale jesli juz ktos to kiedys zrobil to wg. mnie nie ma nic zlego w corocznym obcinaniu odrostów. (cos na zasadzie wierzby polskiej) taka forma drzew w miastach - czemu nie, jestem w stanie to zaakceptować. Szczególnie francuzi lubuja sie w takiej formie pielęgnacji ktora na niektorych platanach trwa juz naprawde sporo czasu.

Sam często wykonując zabiegi z,,przetargów" mam do pielegnacji podobne drzewa i jesli mialbym okazje pielegnowac je o tej porze roku(przed wegetacja) wlasnie w powyzej przezemnie opisany sposob bym postapil.

Nie każda redukcja jest złym rozwiazaniem.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 17, 2014, 16:24:21 »

zgadzam sie w pelni, ta forma ciecia jest bardzo rozpowszechniona, dalem nawet na tym forum kiedys pare zdjec, bodajze z Sopotu i innych miejsc, byl tu caly watek na ten temat.
jedna uwaga - "czasu juz nie cofniesz"...popatrz na zdjecia lipy, ktora bedzie pielegnowal Zalcer, tez byla zmasakrowana, a odbudowala wspaniala korone. najwazniejsze, zeby byc konsekwentnym w cieciu i w zadnym wypadku nie dawac takich zlecen ludziom, ktorzy "akurat nie maja nic lepszego do roboty".

http://www.tree-surgeons-somerset.co.uk/images/pollarding.jpg

Lobo dla w watku o zawodach link na Celle, gdzie beda mistrzostwa Niemiec. w tamtejszym parku francuskim jest aleja, ktora warto sobie obejrzec.

Fliper

• Patrz na line - sprawdz dwa razy :-)
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 17, 2014, 19:16:30 »

ta rozmowa jest tendencyjna  :'(
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 17, 2014, 19:23:17 »

Cięcia typu "pollard" są szeroko praktykowane we Francji - są to jednak cięcia cyklicznie powtarzane - najczęściej w odstępach 12/24 miesięcy i są owe cięcia wykonywane z należytą starannością (oczywiście piszę tu o drzewach miejskich - bo prywatni właściciele posesji i gruntów są niestety dość liberalni w tej kwestii... prawo francuskie zresztą też)
Na fotkach z Makowa M nie wdać niestety ani krzty staranności, drzewa nie maja obecnie żadnej formy ( no może poza "artystycznym nieładem ;) ) a już najbardziej zastanawiają mnie pozostawione drobne gałązki.... :o jeśli to mają być cięcia formujące formy głowiaste- jaki jest cel pozostawienia tych gałązek...????
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 17, 2014, 20:04:13 »

« Odpowiedź #14 dnia: Luty 17, 2014, 20:07:35 »

nie przechodzi...no to jeszcze raz artystyczna wizja rynku w Makowie Mazowieckim po cieciach pielegnacyjnych firmy "Chirurgia drzew - Mengele & Himmler"

http://historyofinformation.com/images/picasso_guernica.jpg

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45