Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: jakiego zestawu używacie do ścinki sekcyjnej  (Przeczytany 8265 razy)

Odp: jakiego zestawu używacie do ścinki sekcyjnej
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 02, 2013, 11:16:01 »

Jeśli można się wtrącić...
Akurat pojemnik na rzutki można sobie odpuścić.... - poza tym w marketach ogrodniczych można nabyć niemal identyczne w 5X niższej cenie.
Na zawodach można było się napatrzeć na gadżety "ułatwiające" życie z tym że nie koniecznie niezbędne - za kosmiczną kasę - np. Beach Rolly za coś ok 200eu do wożenia sprzętu - przydatny z pewnością , ale czy większość z nas stać na takie fanaberie... :o
Co do karabinków stalowych do asekuracji osobistej - jeśli spełniają normy - nie widzę problemu , sam używam aluminiowych i jeśli stalaki działają równie płynnie np. z zabrudzonymi zamkami i jeśli nie przeszkadza ich waga to pewnie się nadają - z tym że oval przy ogonie trochę niepraktyczny...
Sam jakiś czas temu cieszyłem się  na innym forum że w końcu można w PL zakupić profesjonalną linkę do rzutki marki Tendon - i choć cena powalała skusiłem się  - czego żałowałem już po kilku robotach ... przy każdym mocniejszym szarpnięciu lekko przetarta linka rwała się z łatwością a rzutka najczęściej zostawała na drzewie.
Uprząż Timber wytrzymała u mnie trzy lata....dość szybko przetarł się pas (ten z pływającym kółkiem) - niewymienny w moim modelu i pozrywały się gumki podtrzymujące pasy udowe - poza tym podpiąć do niej u góry cięższą piłę np.650-tke to nie ciekawe doświadczenie...
Lonż protekta - stalową- używam i sobie chwalę
Reasumując - tańsze zamienniki są ok bo są tańsze ale w ogólnym rozrachunku szybciej się kończą i stają się niebezpieczne a więc człowiek skłania się jednak do zakupu tych stricte przeznaczonych do arbo, stworzonych i testowanych przez ludzi parających się tym fachem na co dzień.
Sam wymieniam sprzęt co jakiś czas ( najczęściej wtedy jak się zazieleni w portfelu.. ;)) i przerobiłem już wiele opcji tyczek, lin, piłek,uprzęży i innego ustrojstwa nie koniecznie przeznaczonych do naszej pracy które niejednokrotnie potrafiły utrudnić pracę zamiast ją ułatwić....
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 02, 2013, 11:38:26 »

Właśnei o  to chodzi zeby kupic cos  na początek  , co szybko sie zwróci i zarobi na nas i nastepny sprzęt. Zwróci sie  i mozna kupować  coraz to lepsze spzręty , a pierwsze ciągle zarabiaja.
Łatwiej  odpracowac te 2-4ty niż 30k prawda?
Trzeba pamietać ze oprócz wydawania kasy na spzręt musimy jeszcze z tego wyzyć  sami  a często i utzrymac rodziny.
Najwazenijsze zeby było  atestowane i pewne, a jeśli mozna wykombinowac tani zameinnik ospzrętu jak np worki to jak najbardziej.
Ja na linke do rzutki użyłęm...linki do rozruszników 3mm, miałem szpulke 100m to spory zapas jest, a wytrzymałosć jej jest naprawde baaardzo duza. Spokojnie  2 osoby moga sie uwiesić na niej sciagajac np gałaź, wadą jest to ze nie jest  bardzo sliska. 
Zgłoś do moderatora   Zapisane
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 02, 2013, 11:46:17 »

No i na tym właśnie polega "problem" zamienników... posiadają wady które ujawniają się podczas intensywnego użytkowania....
No ale po nitce do kłębka... ;)   - chociaż... patrząc na osprzętowienie naszych zachodnich kolegów po fachu, czasem się zastanawiam czy ta nitka ma w ogóle  jakiś koniec..... ::)

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 02, 2013, 12:15:09 »

taaak. Po części racja. Lecz sami dobrze wiecie jak to jest jeśli nie masz dobrych narzędzi - pracujesz 2 razy dłużej lub wkładasz w pracę 2 razy więcej czasu. (oczywiście 2 razy to przykład). Zamienniki są ok byle z głową. Jestem przekonany że nie przeskoczysz liny drzewnej, linki do rzutki, prusików (jeśli pracujesz na vt) i dobrej piły ręcznej. Sprzęt do ścinki sekcyjnej pomijam, nie chcę się rozpisywać. Reszt oczywiście jest do znalezienia.
rolly beach kosztuje 100 e nie 200 ;)
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 02, 2013, 12:29:05 »

rolly beach kosztuje 100 e nie 200 ;)
.....faktycznie , i jest już w PL nawet kilku sprzedawców ...   - cenę podałem z pamięci - z zawodów w Pradze - wtedy jeśli się nie mylę u DRAYERA kosztował coś koło 200 - a opcja z daszkiem jeszcze parę eu więcej...

Trochę się Offtop zrobił....
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 02, 2013, 13:18:22 »

Problem nie dotyczy tylko naszej branży.
 Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że za każdym razem, gdy kupujemy coś do jedzenia, samochód, budujemy dom, kupujemy spodnie  dochodzi to wyboru   - taniej - drożej;
Mogę obiecać, że wybór asortymentu będzie coraz większy.

I jeszcze jedno --atest--. To, że coś jest atestowane, to tylko połowa sukcesu, często sprzęt z atestami jest  do D.

PS. -- skąd 30-40k?? na nasz sprzęt?  bez przesy ...
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 02, 2013, 13:42:02 »

Ale napoczątek zamiast VT mozna lecieć na prusiku lub innym węźle i wtedy liny typowo arbomożna odłożyć na poźniejszy zakup ;)  Linke do rzutki spokojnie pzreskoczysz, sa linki poliestrowe o wytzrymałosći ok 60-80kg  śr 2-3mm za ok 15zł za 50m,śliskie elastyczne i dosc mocne , jedyny brak wyboru to kolor  bo sa tylko białe.
Piłki moze się pzreskoczy na 80% ,trzeba poszukać , ale tu zalezy kto ile robib jak okazjonalnei totaka za 20-30zł starczy spokojnie  tna dobrze , ale jaksie dzień w dzień robi to wartozainwestować w najlepsza, wtedy 200zeta za silky to mała kwota.

TO tyczy sie w kazdej  branży masz racje ale tak ajk w kazdej  mozna zaoszczędzic.
Drzewny ale  atest , własnie, nigdy niewiadomo który jest  tak naprawde, czasami i te z gónej półki beda do d...y. A my włąsnei na atestach się opieramy i MUSIMY im ufać niezależnie ile sprzęt kosztuje.

30-40k myśle ze sie uzbiera policz an początek GRCS i wszysto co naj ;)

A i jeszcze jedno ,jeśli ktos niema  tych najlepszych narzędzi ułątwiajacych pracę to uczy się kombinowac żeby sobie ją ułatwic , bardziej myśli co i jak zrobić i przyznacie ze takie wykombinowane  pateny są naprawde dobre i potrzebne. Właśnie w ten sposób następuje postęp,  od prostych narzedzi  do bardziej skomplikowanych, bo człowiek to taki stwór że chce sobie zycie ułatwić ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2013, 13:47:56 wysłana przez krzychu1 »

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 02, 2013, 14:23:58 »

I jeszcze jedno --atest--. To, że coś jest atestowane, to tylko połowa sukcesu, często sprzęt z atestami jest  do D.
Sprzęt bez niego jest teoretycznie bezużyteczny.
Krzychu pracujesz na porządnym sprzęcie? Nie chcę tu nic udowadniać, ale przerabiałem pracę na zamiennikach od czasu jak pracuję na sprzęcie do tego stworzonym nie mam ochoty kombinować. Nie po to są wymyślone liny na drzewa żeby korzystać z zamienników. Idąc tą drogą zaraz ktoś powie ze lina z "metalowego" też jest ok.
Linka do rzutki nie ma być super wytrzymała tylko mieć odpowiednie właściwości. Żaden repik nie jest w stanie jej zastąpić. Nie wiem ja Twój patent bo nie miałem w rękach.
Z piłą może masz rację, ale z kolei trwałość silky da Ci narzędzie na lata w przeciwieństwie do tanich pił, więc tak czy siak lepiej mieć lepszą.
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 02, 2013, 14:35:57 »

Kupuje tylko atestowane, kazdy sprzęt  który mam ma atesty , innego bym niekupił.
Dlatego napisałęm ze jest linka wytrzymała, nieplacze sie,  ale  i niezbyt zbyt śliska, na grubym konarze,grubej szorstkiej korze i lekkiej rzutce moze niechcieć opadać szybko, ale za to mozna nią łamać gałęzie. Każda ma + i -.

I widzisz sam napisaleś od czasu jak pracuje ....  i pomału kazdy do tego  dojdzie, jak to się mówi- nie odrazu Kraków zbudowano.  A jak wiadomo wszystkim, każdy ma niedosyt że czegos mu brakuje ;)

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 02, 2013, 14:56:16 »

Ale wiesz jak jest "oszczędny traci 2 razy" czy jakoś tak. Może ktoś coś wywnioskuje z tej dyskusji.
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 02, 2013, 16:01:55 »

A no właśnie, ale oszczędny za  wszelka cene.
NAjlepiej widac to w chińskich piłach  ;D

Mały edit:
linka do rzutki  ta druga moja 2mm śr, 72kg wytrzymałosci, fajna śliska  50m za niecałe 30zł, ale biała  w zime moze zanikać.
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2013, 19:27:15 wysłana przez krzychu1 »

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 02, 2013, 18:50:37 »

troszkę się wtrącę

moje początki w łażeniu były pod koniec lat 90-tych

co wtedy był za wybór ? ,

ale wracając do tematu

nie mam problemu  aż tak kasowego żeby kupić nie kupić piłkę ręczną choćby i za 500 zł , tylko po co mi ona ?- wydam 2 razy a nawet 5 razy po 60 zł za małego fiskarsa chowanego w rękojeść [ też nie jest aż tak zły ]

i tu jest problem - czy często używam ręcznej piły ? i kiedy się zamortyzuje ?

tydzień temu wycinałem kilka drzew , na ziemi sporo śniegu , dom daleko - bidny fiskars wypadł z bocznej kieszeni , nie wiem nawet kiedy - niestety nie odnalazłem , ale strata mniej boli niż piłka za set złotych która może też się stępić/zniszczyć na zarośniętym drucie , czy gwoździu lub normalnie pęknie  a jechać 50 km w jedną stronę za piłką za 60 zł nie opłaca się [ zresztą na kolejną zarobiła ]

atest - owszem bardzo ważna sprawa [ swego czasu dałem gdzieś link do strony z ostrzeżeniem któregoś z producentów że trafiają się dobrze podrobione ich wyroby i tylko fachowiec potrafi odróżnić czy jest to gwarantowany czy nie produkt ]

liny

do tej pory mam kilka alpinistycznych [ one też mają atesty ]  i życzę użytkownikom tak długiego i pomyślnego stosowania lin co ja [ minimum 2 lata ] a to czas w którym można już uzbierać na kolejną i to z wyższej półki i tu jest sedno tego pisania

ważne żeby zasady bezpiecznej pracy i zdrowy rozsądek stosować ,

a na poważnie

jak to ktoś napisał ;

,, nie od razu Kraków zbudowano ''

moja propozycja/sugestia idzie w kierunku rozwoju i postępu zaczynających jak i zawodowo parających się sprawami ,, drzewnymi '' i w miarę nabywania doświadczenia i większych umiejętności stosować sprzęt z coraz wyższych półek

[ swego czasu oburzyłem się na @Lobo że mi wyczyścił wagę sekcji którą wpisałem a inni czytają i się sugerują takimi wpisami , owszem teraz przyznaję rację albowiem nie wiadomo kto na czym pracuje ]

ja myślałem że ludzie jednak mają świadomość co do sił i wag/naprężeń przy [ w moim przypadku ścince sekcyjnej i nie tylko ]

ale - homo sapiens podobno jest myślący
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2013, 18:52:12 wysłana przez piotr880 »
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 04, 2013, 19:26:58 »

Cześć
wszyscy mają trochę racji jak zwykle :P
Ja mam hydrant protekta i poza tym że musiałem zetrzeć farbę na elemencie ciernym(łapała linę) jest ok ma 1.5 roku czasem mocno eksploatowany, ale drzewołazy to masakra właśnie zbieram na lepsze ( chociaż zarobiły na siebie wiele razy ) .
Lobo nie popadaj w skrajność nikt z nas nie ma wszystkiego(chyba) co profi firma mieć powinna ( rębak duży dobry, unimog, drobiazgi jak GRCs ,czy twój dołowy ma ciuchy anty super kask itd? i kurs).Wszyscy wolniej lub szybciej dorabiamy się sprzętu. Moim zdaniem ważne żeby wiedzieć czego się nie ma i po to to forum.Trałia nie jak przegrywam przetarg jade zobaczyć jak konkurencja robi a tam pielęgnacja w drzewołazach lina taka jaką moja żona ma na hol itd a gość mówi że tym sprzętem pracuje 2-3 lata.
Co do lin mam do opuszczania tendon 16 mm podobno prawie jak timber ale atestowana jako żeglarska ( chyba 6T) polecił mi Petr z Fatry jak chciałem kupić timbera jestem zadowolony ok 6zł m w hurcie.
Pozdrawiam Szymon

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 05, 2013, 15:02:41 »

Pisałem o podstawach a Ty wyjeżdżasz z ciężkim sprzętem. Chyba źle zinterpretowałeś moje wypowiedzi. Co do dołowego to najczęściej pracuję z ludźmi którzy mają takie umiejętności jak ja dzięki temu nie muszę siedzieć cały dzień na drzewie tylko mogę się zmienić.
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 07, 2013, 18:56:54 »

Po pierwsze Piotrze nie ważysz swoich sekcji ani przed ani po ścięciu. Po 2 każde drzewo zależnie od gatunku ma inne parametry wytrzymałościowe, wagowe itd.
A Najbardziej chodzi o to iż gdy ktoś przeczyta co napisałeś i zrobi to samo na kruchym, źle ocenionym (wypróchnienie, itp)drzewie to może się to skończyć tragicznie. ?? To Ty się zastanów co i dla czego wymoderowałem.
I tak sie skonczylo dla mojego kolegi, klocek wcale nie byl olbrzymi, ok 300kg. Jezeli lina ma wytrzymalosc 140kN (14 ton) to trzeba zawsze pamietac, ze najslabszym elementem w systemie (ktorym powinna byc wlasnie lina) staje sie drzewo  >:(

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45