Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: jakiego zestawu używacie do ścinki sekcyjnej  (Przeczytany 8270 razy)

jakiego zestawu używacie do ścinki sekcyjnej
« dnia: Maj 11, 2010, 17:33:49 »

ja posiadam bloczek :)

whoopi z kobry sie nie sprawdza - kobra strzelila przy wiekszym klocku :)

bezalin 14 mm - tez jest za slaby - 20 mm - jest ok

wrap - jest dobry ale do duzych ladunkow zrobie wiekszego ....

a jak u Was wyglądają doświadczenia z sekcyjna scinka ???
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Re: jakiego zestawu używacie do ścinki sekcyjnej
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 11, 2010, 18:52:26 »

-na dole niezawodny zestaw grcs + mietek
-lina silver bull 13(4,4 tony) albo 16mm(6,5 tony)
-na górze blok isc 10 lub 15 tonowy i do niego  whoopie sling lub linka 18mm z oczkiem
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 11, 2010, 22:24:42 »

hee lary zapomniales dodac  i koszta  okolo do 20 tys pln a poprzednik ma moze z 1 tysiak koszta ale mniejsza.
U mnie portwarp,  bezalin nowy  60 metrow 16mm i  duzy bloczek alpinistyczny nie zrzucam nic wiekszego niz  do 100 kilo nie mam takiej potrzeby. a wszsytko łaczone na najwieksze budowlane karabinki. pare drzew  powaliem/opusciłem a sprzet spisuje sie na moje potrzeby wysmielicie brakuje mi jedynie dobrego " mietka" i zlecen na drrzewa :lol:
z uprawnieniami European Treeworker / Germany
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 12, 2010, 22:10:38 »

lary fajne zabawki :(, potem przyszedl czas na taśme rurową i dwa karabinki zamiast bloczka - tez dawalo to rade.

teraz trafilem 3 potezne drzewa - wiec sprobowałem z bloczkiem i wrapem.....

w sumie to do duuuzych ladunkow to fajny zestaw - pomaga w pracy i to bardzo

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
Odp: jakiego zestawu używacie do ścinki sekcyjnej
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 15, 2012, 19:28:09 »

za maksymalnie 2 tygodnie będę miał już porządny komplet do ścinki sekcyjnej

wtedy mogę spróbować większe sekcje [ aktualnie zrzucam takie max (mod żeby młodzi nie przeginali :) kg z dodatkowym ubezpieczeniem , przy zerwaniu liny =zawiesie 5T elastyczne,pas ]

teraz używam bloczka Rigging Block 100KN [ w zupełności daje radę ]

,,hydrantu '' z Proteka

I ich liny 13 mm

i muszę przyznać że o wiele , wiele lepiej i pewniej się z tym kompletem robi

czekam aktualnie na przesyłkę od @Drzewnego [ dzisiaj zamówiłem - double esterlon 16 mm ma 77 kN ]

wtedy już mi w zupełności wystarczy [ pewnie że chciało by się GRCS -a , ale nie mam tyle zleceń żeby się zamortyzował zakup ]
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2012, 21:31:40 wysłana przez Lobo »
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 16, 2012, 06:23:32 »

@Lobo co złego w tym że napisałem jakie orientacyjne ciężary z ,,podwójnym '' zabezpieczeniem opuszczam ?

używam do tego profesjonalnego sprzętu i jest to bezpieczne - na takich opisach właśnie ,,młodzi'' powinni bazować

właśnie chyba o to chodzi żeby inni widzieli jaki sprzęt/osprzęt jest potrzebny i ile ,,można'' bezpiecznie !!!

nie robię tego na ,, sznurku '' i zwykłej ,, przewieszce '' przez konar więc kolejny raz moderując - poczytaj co pisze
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2012, 06:25:12 wysłana przez piotr880 »
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice

Fliper

• Patrz na line - sprawdz dwa razy :-)
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 16, 2012, 15:54:22 »

Hydrant - /Protekta/ - + ogarnięty mietek
zamiast bloczka 2x ogniwo skręcane małe 60kN :-) /powiem że daje rade/
Lina Speleo 11.5
+ dużo zdrowego rozsądku i wyobraźni czym i co sie robi ( tak jak kolega zalcer wspomniał wsześniej 100-tki nie przekraczasz bo potem mietek marudzi na bóle w plecach :-)  )

a tak z ciekawości próbował kto coś takiego :
http://www.terenowysklep.pl/liny-kinetyczne-i-syntetyczne/1410-lina-syntetyczna-sydney-dyneema-sk-75-10-mm.html
(ma to kopa przy tak małej średnicy - tylko ta cena taka jakby z kosmosu :-) )
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 16, 2012, 18:27:44 »

Juz kiedys pisalem o tych linach z lobo. chyba w temacie bloku dmm. fajne sa tylko malo rozciagliwe. ktos musi na probe kupic ja mam taka w wyciagarce w samochodzie bo stalowa sie postrzepila i gryzla rece. ta jest super miekka nie kluje latwiej ja wszedzie zaczepic. polecam do wyciagarki ale jak na sekcje niewiem

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 16, 2012, 21:27:24 »

Po pierwsze Piotrze nie ważysz swoich sekcji ani przed ani po ścięciu. Po 2 każde drzewo zależnie od gatunku ma inne parametry wytrzymałościowe, wagowe itd.
A Najbardziej chodzi o to iż gdy ktoś przeczyta co napisałeś i zrobi to samo na kruchym, źle ocenionym (wypróchnienie, itp)drzewie to może się to skończyć tragicznie.
nie robię tego na ,, sznurku '' i zwykłej ,, przewieszce '' przez konar więc kolejny raz moderując - poczytaj co pisze
?? To Ty się zastanów co i dla czego wymoderowałem.
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2012, 21:43:59 wysłana przez Lobo »
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 28, 2013, 12:19:23 »

Koledzy co będzie lepsze na zakup?
Wrap czy hydrant ?
Jakie są różnice w pracy ww sprzetami?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 28, 2013, 13:01:47 »

Moim zdaniem podstawowa różnica tkwi w sposobie mocowania do drzewa. Osobiście jestem fanem wrapów, bo mocuje się je na stanowiskach, które są zrobione z grubaśnych lin - 22 mm śr .. 19 mm śr .. - a jak chcesz to i grubszych

hydranty i różnej konstrukcji tuby mocuje się na pasach transportowych

Jeśli mocujesz wrapa na linie z okiem to nie ma tam dodatkowych elementów, tylko lina i twój wrap - proste i przejrzyste
 - natomiast w  pasach transportowych masz haczyki i zębatki

Poza tym uszkodzenie pasa ( np. skaleczenie włókna lub dwóch ) osłabia ten pas znacznie. Natomiast w przypadku grubej liny nie ma to takiego znaczenia dla wytrzymałości jak w cienkim pasku

Zaznaczam jednak, że oba rozwiązania są powszechnie stosowane i mam wrażenie, że równie popularne.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2013, 13:03:33 wysłana przez Drzewny »
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 28, 2013, 13:29:05 »

Zdecydowanie porta wrap - będziesz używał znacznie częściej - hydrant to ciężki kawał żelastwa, dłużej trwa montaż , no i te pasy....
Hydrant jest ok do  dużych wycinek i wielkich sekcji ale na wrapie opuszczałem już naprawdę spore i dołowy właściwie nie odczuł różnicy - wrap jest o wiele bardziej praktyczny ze względu na wagę, montaż i zdaje się że cenę też ...  przy większych obwodach drzew do montażu hydrantu potrzebne są dwie osoby - kupiłem kiedyś hydrant zrobiony na zamówienie i popracował może przy kilku wycinkach - teraz rdzewieje w piwnicy.
Poza tym wrapy są w różnych rozmiarach.
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 28, 2013, 16:47:54 »

Dzięki wielkie za opinie, będę musiał u kolegi Drzewnego rozejrzeć się za takim sprzętem :)
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 28, 2013, 17:15:02 »

yalex 22 mm (140 kN !!!) z pętelką na końcu - do tego największy wrap ISC   i  jesteś  urządzony co by ci się nie trafiło ...
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 28, 2013, 18:42:30 »

Tylko żę to wyjdzie około 3 tyś netto (lina 60m + duży wrap)..........
Zobaczymy jak będzie z robotą po przetargach, wtedy dopiero na taki wydatek mogę się decydować i mieć sprzęt na dłuższy czas.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45