Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: szerszenie , osy itp  (Przeczytany 4875 razy)

Beny

• ISA certified
Odp: szerszenie , osy itp
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 11, 2013, 21:36:14 »

Dziś przy wycince dębu zobaczyłem na sąsiedniej działce ule, zagadałem z gospodarzem, pojechał i zgarnął ten rój  :) I stworzonka się uratowały i sporo się o nich dowiedziałem przy okazji :)
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Beny

• ISA certified
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 25, 2013, 18:02:06 »

Ciekawostka mi się przypomniała choć dotyczy większych zwierząt niż osy. Będąc w tym roku w Bieszczadach opodal zarośniętego szlaku zauważyłem jabłonkę ,widać że świeżo ciętą, do tego fachowo i ewidentnie z użyciem technik alpinistcznych czy jak kto woli linowych. Zachodziłem w głowę długi czas kto i po co się tak starał dla pojedynczego drzewa właściwie w środku lasu. Odpowiedź trafiłem przypadkiem parę tygodni później w artykule o niedźwiedziach. Podobno bardzo gustują w jabłkach i aby nie szukały ich w pobliżu osiedli ludzkich w Bieszczadach prowadzona jest akcja "odnawiania" starych jabłoni. Na górskich stokach jest tam bardzo dużo drzew owocowych pamiętających akcję "Wisła"

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 25, 2013, 19:11:00 »

troszkę bardziej odbiegnę bo nie wiem czy nowy temat ,, eko '' zakładać

http://www.rmf24.pl/ciekawostki/news-pijane-losie-probowaly-wtargnac-do-domu,nId,1017501
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 25, 2013, 20:33:14 »

Nie tylko niedźwiedzie i łosie lubią jabłka. Wilki też w nich gustują :)

Beny

• ISA certified
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 30, 2013, 20:31:42 »

Poczytałem dziś trochę o szerszeniach, dwie informacje wydają mi się na tyle ważne że wkleję

1) (za wikipedią) "Pszczoły używają jadu do odganiania ssaków nawet tak dużych jak borsuki i niedźwiedzie od zapasów miodu zgromadzonych w ulu, szerszenie używają jadu do polowania na owady, a więc ich jad może być znacznie słabszy, jeden szerszeń potrafi wstrzyknąć mniej niż 0,2 mg jadu za każdym użądleniem. Statystyki wykazują, że dawka śmiertelna jadu szerszeni to od 10[12] do 90 mg[13] jadu na każdy kilogram ciała, a więc potrzeba przeciętnie kilkuset użądleń, aby zabić człowieka, ponieważ jednak tylko około 1/10 roju (liczącego zazwyczaj kilkaset owadów) atakuje i żądli, liczba ta w praktyce zostaje bardzo rzadko osiągnięta. Zazwyczaj szerszenie są mniej agresywne od os i trudniej je sprowokować do ataku."
 -Są naprawdę nieagresywne, przynajmniej z moich wycinkowych doświadczeń.

2) "W warunkach naturalnych nie stwierdzano wykorzystywania starych gniazd."
 W danym gnieździe mieszkają tylko rok, po tym przenoszą się gdzie indziej, w skrócie w praktyce najlepiej poczekać aż się wyniosą jeśli mamy przeprowadzać jakieś prace w pobliżu.
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2013, 20:34:51 wysłana przez Beny »

Beny

• ISA certified
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 10, 2014, 01:52:00 »

Dzis trafilem gniazdo trzmieli galezi wierzby ,niestety pewnie mam na sumieniu ta kolonie bo cale drewno trzeba bylo wywiezc z tej roboty.
Gniazdo nie przypominalo gniazda os, po prostu jajka w trocinach. Jeden trzmiel wyraznie wiekszy od reszty i chyba nielotny ,moze krolowa?
Rzaden mnie nie dziabnal mimo ze nie zachowywalem ostroznosci, nie sa agresywne.
Wystepuja tutaj mrowki zwane Carpenters Ants ,zyja w korytazach drazonych w drewnie, widuje je w miare czesto w czesci pnia przy odziomku,
szczegolnie na swierkach w lesie. Nie spotkalem sie z nimi w polsce raczej, nie do konca tez wierze ze same draza te tunele  :P
Ze znajomkow spotykam Klopotka, bardzo go lubie zreszta  :)
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 22, 2015, 21:26:38 »

Mam “szczęście “ do szerszeni.
Niestety dzisiaj znowu musiałem wytruć te piękne owady. 
Jeśli już musicie likwidować gniazdo to polecam “Karate” lub “Decis” . Zawiesina 50 ml - duże opakowanie (dostępne w handlu) na 5 litrów wody (stężenie 8 razy większe od zalecanego ).
Przy opryskiwaczu konieczna długa lanca, przynajmniej 3 metrowa - wskazana jeszcze dłuższa bo wartownicy szukają intruza dosyć daleko od gniazda.
Czas na oprysk to zimny poranek (najlepiej 5 - 6 rano) albo mglisty , mokry dzień.  Wtedy jest szansa, że większość osobników siedzi w gnieździe. Jeżeli uda mi się w takim czasie wykonać trucie to po wlaniu preparatu do dziupli , zatykam ją a z cięciem czekam do jutra.
W sytuacji kiedy likwidacja roju prowadzona jest  w ciągu dnia zostawiam wlot otwarty a przylatujące owady trują się oparami.
 Konieczne grube ubranie, czapka, gogle, rękawice. Tak mi wygląda, że szerszenie atakują ciepłe miejsca (chyba reagują na podczerwień).
Miejsca publiczne  - np nad chodnikami, koniecznie zabezpieczcie przynajmniej przez pół godziny bo podtrute owady spadają przechodnią na głowy (nie daj Boże dziecku do wózka) .
Najlepiej wrobić w likwidację Straż Pożarną . 
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 24, 2015, 12:31:02 »

Wg mnie faktycznie - reagują na cieplo. Bylem na drzewie z BARDZO agresywnym rojem, caly ubrany na czerwono, na glowie pszczelarski kapelusz na kasku z siatka + okulary. Szerszenie zainteresowane wylacznie atakiem w głowę, strzekaly jadem w oczy. Odpuściłem.
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 24, 2015, 12:35:07 »

Szerszeń to niebezpieczny przeciwnik, nieraz na prawde nie warto ryzykować. Zdarzają sie oczywiście roje spokojne.

Warto zapytac je przed robotą o ich nastawienie  ;)
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 25, 2015, 01:17:27 »

te "carpenter ants" bardzo przypominaja polskie "mrowki gmachowki" a po lacinie obie sie nazywaja Camponotus...

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45