Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Niezdrowa konkurencja  (Przeczytany 2880 razy)

Niezdrowa konkurencja
« dnia: Kwiecień 21, 2012, 20:53:20 »

Jakiś czas temu mój kolega poinformował mnie, że jego sąsiedzi szukają fachowca do wycięcia dwóch drzew. Wiadomo, każdy grosz się przyda :)

Podjechaliśmy, obejrzałem drzewa. Pajęczyna telefonu, przyłączy niskiego i linia średniego napięcia wokół Brzozy brodawkowatej (25m), gdzie wychodziło sporo gałęzi, rosnącej w narożniku działki ogrodzonej drewnianym (takim ładnym) płotkiem, pod którą znajdował się garaż z blachy falistej. Drugie drzewo to dwupniowa Grusza drobnoowocowa (ok 12m), znajdująca się między tym garażem a budynkiem gospodarczym, również przy linii niskiego nap. Wyceniłem drzewa na 1100 zł bez faktury, w ciągu 1 dnia.

Długo czekałem na odpowiedź i dziś postanowiłem przejechać się i zobaczyć czy drzewa stoją. Tak się złożyło że jacyś fachowcy za nie się zabrali, ale tylko połowicznie.  >:( Gdy zajechałem zastałem Grusze nietkniętą a z Brzozy zostały dwa czyby i wszystko nad liniami.

Zagadałem do wykonawców pod pretekstem, że mam drzewa do wycięcia. Udało mi się dowiedzieć, że panowie specjaliści zgodzili się na wycięcie obu drzew za 400 zł. W cenę wchodziło pocięcie grubizny na 30-stki. i złożenie gałęzi na kupę. Ponadto z rozmowy wywnioskowałem, że właśnie się zbierają do domu (była 11 przed południem), bo już są zmęczeni (sprzęt mieli już złożony).

Podjechałem drugi raz ok godziny 15, tak z ciekawości... Okazało się, że przyłącze idące do budynku klienta zerwane, płot połamany a w płocie leży kłoda brzozy w takim stanie, jak wcześniej widziałem. Garaż i Grusza nieruszona.

Trochę żal mi tych ludzi, bo koszty naprawy pewnie niesamowite. Z drugiej strony tak się często kończą oszczędności...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2012, 20:59:48 wysłana przez kamel135 »
Zgłoś do moderatora   Zapisane
STIHL MS-251

Fliper

• Patrz na line - sprawdz dwa razy :-)
Odp: Niezdrowa konkurencja
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 22, 2012, 10:16:06 »

Niestety tak już jest było i będzie. :-(
"Fachowcom" tylko pogratulować że oprócz strefy zniszczeń nie pozostawili po sobie paru ładnych { ZNICZY } .
Dziwny ten kraj bo to Polska.
Ale jedno jest pewne Kamel że do dobrego fachowca klient zawsze wraca i poleca innym.
Ps. Nie wiem czy ty akurat ciełeś kiedyś wcześniej grusze ale wiem z doświadczenia że jest to gatunek wysoce nieprzyjazny do cięcia ( wszystko sie czegoś czepia haczy i nie ma zamiaru spaść na ziemie )
A wracając do temety ciekaw jestem czy i jak zleceniodawca pociągnął do odpowiedzialnośći "Fachowców" bo jak wyskoczył transformator to ...... :-)   powodzenia życzyć tylko i grubego konta w banku 8)

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2012, 10:20:48 »

takie sprawy jak cena i podbieranie robót są u mnie na porządku dziennym

pseudo fachmanów też nie brak
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2012, 21:37:24 »

Konkurencja kształtuje rynek, to prawo ekonomii.

Tylko zastanawia mnie jak ci panowie (nawet gdyby zniszczeń nie było) wychodzą na plus z taką ceną???

Cena, którą podałem starałem się wykalkulować w taki sposób, żeby mieć satysfakcję z kilku złotych i być tańszym od podnośnika. Konsument słysząc 400 zamiast 1100 wybiera tą niższą.

W przypadku, gdy nie było żadnej umowy między stronami koszty ponosi chyba właściciel tereny, tak?

PS. Jest wiele gatunków drzew, które złośliwie zawisają na niższych gałęziach, ale w przypadku wycinki sekcyjnej nad budynkami trzeba byłoby zacząć od dołu golić pień :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2012, 21:40:37 wysłana przez kamel135 »
STIHL MS-251
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2012, 22:03:12 »

Kamel
PS. Jest wiele gatunków drzew, które złośliwie zawisają na niższych gałęziach, ale w przypadku wycinki sekcyjnej nad budynkami trzeba byłoby zacząć od dołu golić pień

a można inaczej jak nie od dołu "golić pień" w wycince sekcyjnej?
Jeżeli myślisz, że idzie dobrze - na pewno nie wiesz wszystkiego
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 23, 2012, 07:20:28 »

Owszem.
Zaczynasz ciąć od góry z tym, że wcześniej przygotowujesz sobie stronę drzewa do opuszczania. Pozostawione gałęzie tłumią drgania i bujanie pnia (w innych wątkach Piotr nazwał to 'efektem misia' i bardzo trafnie :) )
STIHL MS-251

piotr880

« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 23, 2012, 20:31:33 »

tak się robi takie wycinki właśnie , popieram

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 23, 2012, 21:29:54 »

a na jakiej zasadzie tłumią drgania?

piotr880

« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 23, 2012, 21:35:59 »

na fizyce się nie znam w zakresie uniwersyteckim ale pozostawione na ścinanym drzewie na 3/4 wysokości drzewa gałęzie spełniają rolę ,, tłumika drgań '' sprawdzone wielokrotnie - zwłaszcza przy ścinaniu końcowej strzały drzewa [ podwieszając ją ]

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 23, 2012, 22:11:11 »

Najprościej wytłumaczyć to tak że drgania i bujanie pnia rozchodzi się falą, czyli ma swoją amplitudę i pewien okres. Czym więcej gałęzi zostanie na pniu (jeśli są długie to w zupełności kilka wystarczy nawet w stanie bezlistnym), tym drgania się rozbijają na każdą z gałęzi i są słabsze. ;)

(efekt bezstresowego nauczania w szkole :) )

A...  Wracając do tematu to dziś zrobiłem rundkę po mieście i obejrzałem sobie, tak dyskretnie, zniszczenia. Ten przewód to był od telefonu i dziś widziałem, że już był podpięty ale nowy napinacz dany na ścianę, bo stary wyrwany z kawałkiem tynku był. Ogrodzenie... cóż, w słupek trafiło to dwa przęsła do wymiany i musnęło dach garażu, ale to blacha więc wystarczy nagiąć. Drzewo już połupane i się suszy możliwe, że z drugim czekają znowu do soboty :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2012, 22:21:42 wysłana przez kamel135 »
STIHL MS-251
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 23, 2012, 23:22:13 »

a nie można prościej uniknąć "efektu Misia" skracając odcinane sekcje a oczyszczony pień drzewa z gałęzi pozwala na opuszczanie urobku bez szarpania.

piotr880

« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 23, 2012, 23:31:03 »

ja aż tak odważny nie jestem wychodząc na pień o 10 cm średnicy ze 20 m nad ziemią - lepiej ,, amortyzację zastosować  [ a u góry zostaje jeszcze ze 200 kg zielonego z drewnem ]  :P

tylko że odbiegamy od tematu - zaraz opieprz zbiorę  :-[

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 24, 2012, 22:13:36 »

Chodzi przede wszystkim o to że tam nie było tyle miejsca żeby wyhamować sekcję nad dachem bez szarpnięcia. można było też zamontować tyrolkę i kawałkami puszczać na drugą stronę budynku... ale po co? Najzwyczajniej wyciąć gałęzie a grubiznę zwalać ręcznie, co daję 99% kontrolę nad zrzucanymi sekcjami:)
STIHL MS-251

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45