Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: kliny, dźwignie  (Przeczytany 3072 razy)

Odp: kliny, dźwignie
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 24, 2012, 08:43:54 »

czy duża średnica pnia czy mała to i tak sekcja siada na prowadnicę. prostym sposobem jest ciąć do momentu gdy zaczyna siadać klocek na prowadnicę, wyciągnąć piłę z rzazu i przeciąć z drugiej strony na tej samej wysokości żeby nie trzeba było wyłamywać mijających się rzazów:)

W przypadku gdy tniesz piłą i podkładasz klin, to w końcowym etapie cięcia druga strona klocka też przyciśnie ci prowadnice... bez sensu jest biegać dookoła pnia i podbijać kolejne kliny:)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
STIHL MS-251

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 24, 2012, 08:48:45 »

niestety nie zgodzę się z wypowiedzią

bywa że ,, klocek '' jest mocno wychylony od pionu i docinanie go z drugiej strony jest utrudnione - wtedy nie ma rady albo skrawki kory w rzaz albo kliny

lub na 4/5 obwodu kilka klinów

wyciągnąć piłę z rzazu i przeciąć z drugiej strony na tej samej wysokości żeby nie trzeba było wyłamywać mijających się rzazów

i co ? wtedy klocek nie siądzie ?
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 24, 2012, 09:02:59 »

O to jest dobry temat :) Zazwyczaj wykonuję cięcie w poziomie niezależnie, czy jest pień prosty, czy pochylony. Wyjątkiem są sekcje, które rosną w kierunku zbliżonym do poziomego.

Wyciągnąć piłę z rzazu i przeciąć z drugiej strony na tej samej wysokości, żeby nie trzeba było wyłamywać mijających się rzazów.

i co ? wtedy klocek nie siądzie ?

Wtedy nie siedzi, bo nie docinając pierwszego rzazu piła nie wyrzuca wszystkich trocin. Wykonując drugi rzaz widzisz, jak klocek opada ale trociny umożliwiają swobodne wyciągnięcie piły z rzazu. Tak robię.

Myślę, że największą kontrolę mamy wtedy nad sekcją, gdy zwalamy ją ręcznie, jeśli nie jest zbyt ciężka.
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2012, 09:39:28 wysłana przez kamel135 »
STIHL MS-251

piotr880

« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 24, 2012, 09:16:39 »

mimo wiórów klocek usiądzie i dociśnie prowadnicę , a jak mocna piła często powstaje efekt odbicia pilarki [ często przyczyną wypadków ] ale chyba zawodowcowi tłumaczyć nie trzeba

zdarzały się mi klocuszki o długości 30-50 cm co ważyły ze 100 kg [ topola , dąb , jesion ] o średnicach metra lub podobnych

w takim przypadku nie ma bata żeby klocek nie zablokował prowadnicy

wiem że nawet mocno odchodzące z pionu klocki tniemy w poziomie [ żeby nam bez kontroli nie uciekł po prowadnicy w dół ] - lepiej , bezpieczniej wtedy docinać z dwóch stron na ,, przełamanie ''

ilu praktyków tyle sposobów - ważne żeby bezpiecznie i z głową robić
 [ najgorsze dla mnie wycinki kloców po usunięciu gałęzi na cmentarzach - prawie nie biorę takich robót ] lubią się wyśliznąć z liny  ;D

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 24, 2012, 09:36:17 »

A ja z kolei lubię drzewa trudne technicznie, gdzie trzeba coś pomyśleć :)

Dodam takie moje spostrzeżenie w metodzie, nazwałeś na wyłamanie: gdy pień odchylony od pionu; nie wykonuję cięć 'od przodu' i 'od tyłu' tylko po bokach. Poprawnie wykonane rzazy sprawią, że sekcja nie wyłamie się pod swoim ciężarem :) Trzeba będzie ją wtedy wyłamać na boki.

Wracają do klinów uważam, że są niezastąpione w wycince zrębowej i wtedy często w połączeniu z liną kierunkową, jak pytał ktoś na początku :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2012, 09:39:49 wysłana przez kamel135 »
STIHL MS-251

piotr880

« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 24, 2012, 09:39:58 »

temat ,, rzeka ''

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 24, 2012, 09:44:05 »

Ale z konkretnymi ludźmi miło wymieniać swoje spostrzeżenia i uwagi

Pozdrawiam :)
STIHL MS-251

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45