Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Reportaż radiowy "Godność drzew"  (Przeczytany 4336 razy)

Reportaż radiowy "Godność drzew"
« dnia: Luty 01, 2012, 18:08:19 »

Polecam reportaż radiowy z moim udziałem pt. " Godność drzew"
http://www.radio.bialystok.pl/news/index/k/3/n/6032
Odp: Reportaż radiowy "Godność drzew"
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 01, 2012, 18:34:29 »

Ręce opadają. Zdaje się że nowa ustawa zakazuje takich praktyk >:(
Krasnopol- moja była parafia. W tym kościele przystępowałem do I Komuni Św. Popatrzyłem właśnie na te zdjęcia z reportażu i zdjęcie grupowe komunijne - płakać się chce :'(
Zgłoś do moderatora   Zapisane
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2012, 19:09:04 »

Texańska masakra......
Szara rzeczywistość Polskiej prowincji - ustawa zakazuje ale odpowiedzialni za jej przestrzeganie ludzie nie zawsze stają na wysokości zadania ....

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 01, 2012, 20:21:09 »

to jest przygotowanie do jakiejś inwestycji - te kikuty ?
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 31, 2012, 14:21:21 »

Ekran do mnie mowi, ze moge rozpoczac nowy watek...bez sensu, to jest bardzo stary i ponury watek. Jak tu mowia "topping hurts" czyli "oglawianie boli".
Chcialbym jednak zwrocic uwage na aspekt finansowy takiego "zabiegu". Mozna zalozyc, ze intencja zleceniodawcy byla poprawa bezpieczenstwa na cmentarzu. Jaki bedzie rezultat tej "teksanskiej masakry"?
- drzewa beda zamierac, martwe kikuty beda stanowily znacznie wieksze zagrozenie niz zywe drzewa - koniecznosc wycinki i zwiazane z tym koszty.
lub
- drzewa odbuduja korony z pakow spiacych, geste i o fatalnej strukturze - koniecznosc ponownych ciec i zwiazane z tym koszty.
Tak czy inaczej zleceniodawca z wlasnej winy  bedzie ponosil w przyszlosci ogromne koszty, a to juz jest zwykla niegospodarnosc. Jezeli byly wydatkowane pieniadze podatnika ktos powinien tutaj beknac.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 31, 2012, 14:58:09 »

Dla ścisłości ta wycinka nie była na cmentarzu. Masakry dokonano w parku - teren zieleni między kościołem a szosą Suwałki - Sejny.
Nie nazwałbym tego niegospodarnością. Dla mnie to głupota w najczystszej postaci.
Będę w tych stronach pojutrze to zobaczę jak to wygląda po roku od "zabiegu".
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 31, 2012, 15:19:48 »

Chcialbym jednak zwrocic uwage na aspekt finansowy takiego "zabiegu". Mozna zalozyc, ze intencja zleceniodawcy byla poprawa bezpieczenstwa na cmentarzu. Jaki bedzie rezultat tej "teksanskiej masakry"?
- drzewa beda zamierac, martwe kikuty beda stanowily znacznie wieksze zagrozenie niz zywe drzewa - koniecznosc wycinki i zwiazane z tym koszty.
lub
- drzewa odbuduja korony z pakow spiacych, geste i o fatalnej strukturze - koniecznosc ponownych ciec i zwiazane z tym koszty.
Tak czy inaczej zleceniodawca z wlasnej winy  bedzie ponosil w przyszlosci ogromne koszty, a to juz jest zwykla niegospodarnosc. Jezeli byly wydatkowane pieniadze podatnika ktos powinien tutaj beknac.

Witam

Niestety ale żaden z powyższych argumentów nie trafia do zlecających takie roboty księży czy zarządców cmentarzy...  Istotne jest tu i teraz i najlepiej za połowę ceny. Wyjątkiem są zabytkowe cmentarze w dużych miastach nad którymi czuwa konserwator zabytków - a i to nie zawsze... Problem polega na tym że mało który urzędnik pójdzie na "wojnę" z księdzem a już tym bardziej jeżeli to ksiądz z tego samego miasteczka - przez to panowie w habitach czują się bezkarni i często na cmentarzach w dziwnych okolicznościach "giną" drzewa na które nikt nie wydawał pozwolenia....
Ostatnio trafiłem w necie na ofertę firmy zajmującą się alpinistyczną pielęgnacją drzew której motywem przewodnim było "..Przytniemy twoje drzewo o 30% zgodnie z ustawą..."   
Pozdrawiam
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 31, 2012, 15:36:50 »

Ten "zabieg" wymusza kolejne "zabiegi", ktore nie mialyby miejsca w przypadku prawidlowo przeprowadzonej pielegnacji i nie jest to kwestia "czy" tylko "kiedy". Ktos bedzie musial w przyszlosci za to zaplacic.
Przy okazji -  warto by spytac jakiegos developera jak ten "zabieg" wplynal na cene rynkowa przyleglych nieruchomosci. Wyliczenie dodatkowych strat w srodowisku, chocby z tytulu sekwestracji CO2 tez by sie przydalo.
Oglawianie ma wymierne konsekwencje finansowe. Pomijam tutaj zupelnie kwestie estetyczne, mozna przeciez na tych wszystkich cieciach namalowac :) i bedzie bardzo wesolo.

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 31, 2012, 15:54:45 »

Masz rację Adam lecz żadnej pielęgnacji nie powinniśmy zostawiać samej sobie (pewnie wiecie o tym chcę to tylko zaznaczyć) raz zachwiany bilans powinien być kontrolowany.
Co do ogławiania to gdzieś na forum wrzucałem fajny opis 10 negatywnych punktów tego zabiegu. Jest ich zapewne dużo więcej...
http://arborysci.net/pielegnacja-drzew/apel-zaprzestanmy-oglawiania
Pozdro
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 31, 2012, 16:00:25 »

od tej calej dyskusji poluzowala mi sie klapka i cos sobie przypomnialem...
"In all their ignorant and nefarious frauds, nothing equals their (what ought to be) "criminal" work of cutting away the tops of trees. Nature does not form those beautiful and health-giving tops of shade trees to be cut to pieces to furnish "beer money" for a lot of Tree Fools".
                                                                                                                                                            John Davey, 1907
Minelo ponad 100 lat, ale Drzewni Glupcy dalej "tna 30% zgodnie z ustawa", zeby zarobic na piwo. No coz, moj przyjaciel mawial "smak jest konstant".

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 31, 2012, 16:17:55 »

akurat dzisiaj odmówiłem tego ,, 30 % ''
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 01, 2013, 18:15:02 »

I bardzo dobrze, w dluzszej perspektywie budowanie reputacji naprawde sie oplaca. Oczywiscie te wszelkie dobre rady zza Atlantyku maja powazne ograniczenia. Ja mam wylacznie prywatnych klientow, a jak rozumiem w Polsce to jest nadal rzadkoscia (?).
Jakby nie bylo, pokazanie palca glupiemu klientowi to cudowne lekarstwo na stres (palec na zalaczonym obrazku ;)

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 01, 2013, 20:00:05 »

Nie w Polsce wygląda to w podobny sposób część klientów to inwestorzy prywatni. Przetargi to inny świat, gdzie trzeba długo walczyć i często ceny są bardzo zaniżane. W każdym razie musimy jeszcze włożyć dużo pracy w to znim ludzie zrozumieją o co chodzi w pielęgnacji drzew.
W jednych regionach kraju jest lepiej w innych gorzej (ale to logiczne).
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 01, 2013, 22:56:48 »

W "swiecie 8)przetargow" funkcjonowalem 6 lat...prywatni inwestorzy to wspaniala wiadomosc. Tutaj tez jest bardzo roznie, klienci sa z kultury anglosaskiej, srodziemnomorskiej, chinskiej itd, co wplywa w oczywisty sposob na ich podejscie do drzew i ich pielegnacji.
aha, ta masakra z obrazka odbyla sie przy budynku do wyburzenia (ale mialem zabawe!)
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 03, 2013, 18:16:23 »

Zdjęcie z wczoraj

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45