Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Tree rescue  (Przeczytany 4294 razy)

Lobo

• Administrator
    • Timber
Tree rescue
« dnia: Wrzesień 24, 2011, 11:07:29 »

Może nie jest to branżowa sytuacja, ale jest drzewo i jest ratownictwo.
 <a href="http://www.youtube.com/watch?v=7j1HwGHuYUw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=7j1HwGHuYUw</a>
Zgłoś do moderatora   Zapisane

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
Odp: Tree rescue
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 24, 2011, 17:22:17 »

W Krakowie na szkoleniu z dostępu linowego w Rock Master [ IRATA ]  inaczej było szkolenie z ratownictwa - wisielec zjeżdżał ze mną

ale na tym filmie też fajnie to rozwiązali
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 24, 2011, 22:17:14 »

nie no industrial rządzi się swoimi prawami. Tu chciałbym rozwinąć temat typowy dla ratownictwa na drzewach. o innych technikach możemy pogadać gdzie indziej.

« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2013, 01:56:30 »

Bardzo fajny system dla arborysty, ktory pracuje tylko z pracownikiem "dolowym". W razie wypadku istnieje mozliwosc opuszczenia climbera przez pomocnika.

False crotch system setup

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2013, 13:24:07 »

Fajny i nie fajny. Każdy system ma wady i zalety. Kiedyś się przekonałem o ogromnej wadzie tego systemu przecinając linę statyczną na której wisiał mój system DRT. Lina była czerwona specjalnie się odznaczała żebym ją widział - a jednak to nie pomogło.
Od tego czasu nie używam tego systemu ponieważ uważam go za niebezpieczny.
Ale tak jak piszesz w razie co można szybko i sprawnie opuścić arborystę na ziemię.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2013, 14:19:14 »

W zupelnosci sie zgadzam, system ma swoje wady! Prosze jednak mnie zrozumiec, jezeli prawie 75% firm amerykanskich w ogole nie prowadzi szkolen tree rescue, a 65% firm, ktore je prowadza robia to "wewnetrznie", to "false crotch" wyglada  calkiem niezle. Ponizej pelny tekst (niestety w "barbarzynskim jezyku"). Mialem okazje uczestniczyc w seminarium prof. Johna Balla nt. wypadkow, statystyki, szczegolnie dotyczace czasu trwania akcji ratunkowej sa dosc przerazajace - o ile pamietam przecietnie 4 godziny ( smierc mozgu z niedotlenienia  zaczyna sie po 4-6 minutach). Ten bardzo dlugi czas trwania akcji ratunkowej wynika (wg. Balla) z faktu, ze bardzo czesto ranny climber jest zablokowany na drzewie. W skrocie : nic nie jest w stanie zastapic zwyklej ostroznosci wg. powiedzenia "expect unexpected" (spodziewaj sie niespodziewanego).

http://joa.isa-arbor.com/request.asp?JournalID=1&ArticleID=3169&Type=2

Chwoja

• GG: 7840324
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 02, 2013, 14:34:13 »

Czy zna ktoś z Was, chodzi mi o pracujących w Polsce czyli przypadek z naszego podwórka, sytuację gdzie była potrzeba ściągania rannego treeworkera? Albo drastyczniej: czy zna ktoś wypadek śmiertelny przy wykonywaniu tej pracy? Ja osobiście znam kilka przypadków odniesienia obrażeń przez drzewiarzy ale nikogo z nich nie trzeba było "uziemiać" z pomocą osób drugich (czy tam trzecich  :P ), nawet niektórzy forumowicze wspominali o swoich urazach, nie pamiętam czy na tym czy na tamtym forum.
Ciekawi mnie czy statystyka wypadków ciężkich lub śmiertelnych w tym konkretnym zawodzie potwierdza złą sławę jemu przypisywaną.

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 02, 2013, 14:54:31 »

Może niebawem będzie jakaś statystyka znajmy pisał magisterkę na ten temat.
Słyszałem i kilku przypadkach jednym śmiertelnym z udziałem dźwigu lecz nie wiem ile w tym prawdy.
Co do Stanów to myślałem że wygląda to lepiej. Właśnie tam narodziły się zawody gdzie początkowo miały pełnić rolę treningów.
W Polskich szkołach Arborystyki szczególną uwagę zwracamy właśnie na ratownictwo.
Dzięki Adam za pdf. Przeczytam w wolnym czasie. ;)
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 02, 2013, 23:30:14 »

cala przyjemnosc o mojej stronie.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 08, 2013, 16:00:39 »

Kiedyś się przekonałem o ogromnej wadzie tego systemu przecinając linę statyczną na której wisiał mój system DRT.
Od tego czasu nie używam tego systemu ponieważ uważam go za niebezpieczny.

Jak sądzisz? Czy gdybyś przeciął sobie linę pracując na standardowym DRT - to również uważałbyś za niebezpieczny system DRT ?

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 08, 2013, 16:17:24 »

Myślę że nie. Bo przy drt wszystko jest widoczne.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 08, 2013, 17:25:55 »

Wtedy , gdy miałeś to zdarzenie - przeciąłeś linę z powodu jej niewidoczności?

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 08, 2013, 17:28:33 »

tak.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 08, 2013, 17:58:54 »

A, że z ciekawości podrążę temat - pilarką czy ręczną ?

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 08, 2013, 18:11:24 »

Ok. Nie ma problemu piszę to po to aby inni wywnioskowali coś z mojego przypadku.
Była to topola, lina była bardzo pionowo zainstalowana, zarówno z jednej jaki i 2 strony szła przy pniu. (Wiem powinienem o tym pamiętać ale nie pamiętałem)...
Podczas pracy przy pniu będąc na lonży chciałem odciąć odstającego wilka chwyciłem piłę do góry nogami przyłożyłem piłę i pociągnąłem. Poczułem dziwne zachownie piły - już wiedziałem że w coś trafiłem. Jak się wychyliłem to zobaczyłem poszarpany oplot i rdzeń. Oplotu właściwie nie było.
Nie przeciąłem liny do końca, poza tym byłem cały czas na loży ale niesmak pozostał.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45