Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Wspinaczka rekreacyjna  (Przeczytany 4484 razy)

Odp: Wspinaczka rekreacyjna
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 29, 2013, 02:43:25 »

Blake  byl podstawowy do treeclimbingu, ale jakies 10 lat temu. Na pewno warto znac ten wezel, ale raczej wyszedl z uzycia na rzecz VT. Byla jakis czas temu taka "rewolucja", climberzy probowali roznosci - VT, TK, "Michoacan", french prussik, schwabish prussik i pewnie jeszcze 10 innych. Teraz chyba jednak VT jest najpopularniejszy...
czy ktos jeszcze pamieta "tautline hitch"  :)
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Fliper

• Patrz na line - sprawdz dwa razy :-)
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 29, 2013, 08:20:44 »

to taki blake tylko czasem sie " rozłaził" :P
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 29, 2013, 09:33:44 »

Tak jak kolega Adam pisze z drzewa lepiej widac  chodzi mi oto zeby wejsc w korone drzewa popatrzec na widoki i zejsc.
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 29, 2013, 09:45:12 »

Moze koledzy wypowiedzieli by sie bardziej szczególowo na temat sprzetu jaka uprzaz,karabinek,lina co tojest ochraniacz kambium ,pantin,prus na noge bede bardzo wdzieczny.
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 29, 2013, 10:17:59 »

blake był używany od dawna w trreclimbingu, i jest używany nadal. To podstawowy węzeł na którym bazuje większość organizacji firm związanych czysto ze wspinaczką rekreacyjną. Wiec bede wdzięczny za nie pisanie postów typu przestarzały itp. Ma bardzo wiele zalet o których pisał nie będę teraz. Co do używania statyka zwykłego do wspinu rekreacyjnego, sami wiecie że węzły różnie chodzą na takich cieńkich linach. Proponowałbym zainwestowanie w tanią line arbo, bedzie lepiej, bezpieczniej i nieznacznie drożej. Trzeba zdać sobie sprawę że chwytność liny, czyli jej czucie w ręce ma kluczowe znaczenie na drzewach. W przemyśle jest zupełnie inaczej liny wiszą , a operuje sie głównie przyżądami.
Seba zadajesz podstawowe pytania, np "co to cambium". Zastanów się czy wiedzę jaką chcesz zdobyć na pewno znajdziesz na forum i czy to dobra droga. Mając nikłą wiedzę w temacie tracisz umiejętność właściwego wyboru różnych porad jakie usłyszysz tu od różnych wspinaczy.

TJ

« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 29, 2013, 10:35:02 »

nie bardzo w temacie, ale ciekawi mnie dlaczego blake nie trzyma na TU130, lina wydaje sie bardzo podobna do "safety blue", a na niej blake na pewno trzyma.
http://www.wesspur.com/rope/safety-blue.html
http://bhpnawysokosci.pl/lina-robocza-tu-130-p-349.html
jaka jest roznica miedzy linami, ktora uniemozliwia uzycie blake'a na TU130?

TJ tak z ciekawości ??? a miałeś tu130 w ręku .
Bo dla mnie to tendon timber tylko w innym umaszczeniu. a i jakby ta sama taśma znakująca w środku się znajduje....  dziwne co nie ??? ::)

Tak miałem.
Pierwsze co zauważyłem po "pobawieniu" się chwile nią że jest dużo sztywniejsza niż np Yale XTC Spearmint, Yale Poison Ivy czy Yale XTC+, spróbowałem chwile po tym zawiązać Blake's na niej to się udało ale owy Blake's nie chciał się dobrze ciasno "owinąć" bo sztywność liny nie pozwalała mu na to...

Nie wiem czy Blake's to podstawowy węzeł do treeclimbingu. Wspinam się dopiero trzeci rok. Może kiedyś go użyję bo jak na razie nie był potrzebny :-). Zastanawiam się też po co komu lina drzewna do rekreacji? Nie wystarczyzwykły statyk?
I po co apteczka? W razie jakby ciachnął się pilarką ?

Wiesz sugerowałem się tym że np. we Wrocławiu TreeClimbingu uczą właśnie na nim.
Napisałem o linie drzewnej ponieważ cały etap wspinania na niej wydaje się dla mnie prostszy ; zarzucasz linę, wiążesz Blake's, wspinasz się karabinkiem i wchodzisz a na statyku trzeba założyć stanowisko które "kotwiczy" linę "na dole", podejść na zaciskowych, przepiąć się do zjazdu np. na ósemkę i dopiero zjechać.

Może z ta apteczką przesadziłem ale przezornego Pan Bóg strzeże.

Blake  byl podstawowy do treeclimbingu, ale jakies 10 lat temu. Na pewno warto znac ten wezel, ale raczej wyszedl z uzycia na rzecz VT. Byla jakis czas temu taka "rewolucja", climberzy probowali roznosci - VT, TK, "Michoacan", french prussik, schwabish prussik i pewnie jeszcze 10 innych. Teraz chyba jednak VT jest najpopularniejszy...
czy ktos jeszcze pamieta "tautline hitch"  :)

To jest pewne że VT od Blake's jest lepsze ale do VT potrzeba ciut więcej sprzętu dlatego też zaproponowałem Blake's ale to jest tylko moja subiektywna opinia.
"Tautline Hitch" zawiązać zawiąże ale nigdy go nie użyłem tak jak Retro Blake's ;)

A może Kolego Sebastianie dobrym pomysłem byłoby "wyskoczenie" na kurs TreeClimbingu np. do Wrocławia koszt to coś około 400-500 zł, nie wiem dokładnie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2013, 10:37:11 wysłana przez TJ »
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 29, 2013, 11:29:29 »

Chodziło mi o użycie statyka (np. speleo 11mm) w systemie podwójnej liny. A więc nie wiążemy na dole tylko zakładamy na kambium czy tam false crotch, wiążemy VT i ogień. Oczywiście, tak jak pisze Lary węzły na takiej linie chodzą ciut gorzej (o blake's w ogóle można zapomnieć :) ) i ogólnie rozwiązanie mniej komfortowe ale za to budżetowe i do rekreacji na początek myślę że ok. Chyba że ktoś jest zdecydowany na 100% że będzie to robił. Wtedy lepiej od razu inwestować więcej  w sprzęt typowo arbo.

TJ

« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 29, 2013, 11:42:09 »

W sumie zawsze zamiast VT jak ktoś bloczka nie posiada może zwykłego Prusika zawiązać na systemie SplitTail tylko wszyscy wiemy jak Prusik lubi się zacisnąć...
W sumie zamiast Prusika można Schwabischa, możliwości jest ogrom.

Przy zawiązaniu węzła który jest modyfikacją Prusika pozbywamy się problemu dobierania prusa do liny...
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 29, 2013, 22:23:48 »

Moze koledzy wypowiedzieli by sie bardziej szczególowo na temat sprzetu jaka uprzaz,karabinek,lina co tojest ochraniacz kambium ,pantin,prus na noge bede bardzo wdzieczny.
tutaj nie maco sie wypowiadac, bo jak przywalisz w glebe z 10m wspinajac sie rekreacyjnie, to efekt bedzie dokladnie taki sam, jakbys przywalil zarabiajac na zycie. Ode mnie nie dostaniesz zadnej innej rady oprocz tej - idz na kurs!  >:(

Beny

• ISA certified
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 29, 2013, 22:57:17 »

I daruj sobie tego prusa na nogę jednak..
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 29, 2013, 23:45:17 »

I daruj sobie tego prusa na nogę jednak..

lepszy prus niz noose  :Dhttp://www.youtube.com/watch?v=cJwsJXbS_Ok

« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 29, 2013, 23:46:28 »

How to Tie a Hangman's Noose Knot

no  >:(
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 30, 2013, 08:37:21 »

Dzieki wszystkim za rade   moze lepiej zrobic ten kurs i wiedziec na czym sie stoi podstawy trzeba ogarnac jak we wszystkim.
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 30, 2013, 22:52:13 »

no i wreszcie cos sensownego - oczywiscie, ze trzeba zrobic kurs!
pozwole sobie nieco zmienic stara anegdote:
"zarowno slowik jak i wrobel uczyly sie spiewu, slowik odbyl kurs, a wrobel czerpal wiadomosci  o spiewie ptakow z internetu"
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 30, 2013, 23:06:32 »

@Lary
jezeli znajdziesz w moim poscie informacje, ze "blake jest przestarzaly" to bede Ci stawial do konca Twoich dni i jeden dzien dluzej. Mnie sie nie chce, ale Ty mozesz sobie poszukac na arborysci.net mojego posta ze zdjeciem i komentarzem na temat blake'a, ktory zreszta wynalazl niejaki Heinz Prohaska grubo przed dr Jasonem Blake.
wysylam na dowod dosc stare zdjecie "set up" z anchor hitch i blake wlasnie.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45