Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Lina do opuszczania urobku  (Przeczytany 3109 razy)

Odp: Lina do opuszczania urobku
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 18, 2016, 07:02:51 »

Tak wygląda po pół roku intensywnego używania, fajna jest.

Robisz na niej wszystko ? - tzn zrzucasz sekcje pnia z blokiem zamontowanym pod odcinaną sekcją ?
Jeśli tak to pi razy oko - jak duże ?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 18, 2016, 10:56:26 »

Witam ja innych nie używam do opuszczania tylko bezalin-za taka cene lepszych nie kupisz-najtaniej kupowałem w sklepie firmowym bezalinu w Bielsku Białej.Na zdjeciu od lewej forma bardziej sztywna 12,14 mm oraz miękie-14,16,20mm.Wytrzymałosć tych lin jest niezła-moja ulubiona  to 14 i 16mm wytrzymałosc producent ocenia na 4000kg i  5000kg.Szkoda że formy bardziej sztywnej nie produkuja w srednicach wiekszych niz 14mm
Zgłoś do moderatora   Zapisane
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 18, 2016, 11:27:37 »

Zadzwoniłem do sklepu przed chwilą, z ciekawości ( na przyszłość telefon to: SKLEP FIRMOWY - +48 33 812 30 81 wew. 170 )
Lina jest pod nazwą Poliamid 16 splotowy z rdzeniem. Sprzedają to na wagę  ???. Podobno wychodzi około 5 zł za metr. Ja z tego co sobie przypominam (ale mogę się mylić -pamięć już nie ta) za 60 m liny 16mm i z 10m 18mm zapłaciłem z wysyłką jakieś 380 zł.

Lina nadaje się do splicowania średnio. Jest bardzo miękka i taka jakby luźno spleciona. Ja zastosowałem metodę Yale'a tzw. MAX Splice jako eksperyment. Nigdzie nie ma dokładnych instrukcji do tego, dlatego nie polecam. Ja posiłkowałem się filmikiem w sieci. Słaby ze mnie zaplatacz bo ani nie zaplatam dużo ani często. Robię to raczej z ciekawości. Oko wyszło mi trochę za ciasne do bloka (zdjęcie), dlatego w sumie nigdy nie używałem go z cięższymi sekcjami (bałem się że nie wytrzyma). Ostatnio pożyczyłem zawiesie i bloka znajomemu i on podobno rzucał na tym jakieś wielkie sekcje i było ok. Ale nadal nie polecam :-)

Do lżejszych rzeczy mam tendona speleo 10,5mm. Lina lekka, nie do zajechania i potrafi znieść więcej niż wygląda :-P Jedyny problem to to że wiąże się fatalnie.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2016, 11:35:45 wysłana przez retro »
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 18, 2016, 13:13:25 »

Dzięks 
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 18, 2016, 13:38:21 »

@Beny - jak podejrzewam, to będzie jedyna lina kolegi póki co. I jak przyjdzie mu nagle opuścić coś z 25m, to zaczną się kombinacje, jak to zrobić bezpiecznie.
Ja uważam, że ta "najgrubsza, najdroższa lina", powinna być własnie najdłuższa. Nie używa jej się zbyt często, a w trudnych sytuacjach ratuje dupę. Z takimi rzeczami jest jk np. z kaskiem - tak na prawdę chroni cię raz na ruski rok, ale gdy chroni, to jest niezastąpiony.

A w trakcie mojej kariery dołowy przeciął mi linę tylko raz i odciął jakieś 7-8m. Miałem linę 70m, teraz mam 62 (a nie np. 42).

wektor

• GG: 7305305
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 18, 2016, 16:32:02 »

Dwoniłem właśnie do sklepu przyzakładowego bezalinu (nr podano zresztą parę postów wyżej).
Pytałem o ceny liny poliamidowej.
Ceny: - 16mm - 5zł netto (wg moich wyliczeń 6,15 brutto),
- 18 mm - 6,5 zł netto (wychodzi jakieś 8 zł brutto).
Koszt wysyłki to 17 zł netto - paczka do 30 kg.
Zamówienia można składać telefonicznie lub e-mail: sklep@bezalin.com.pl.
Wysyłka za pobraniem lub przedpłata na konto.
Pytałem też o linę skander: 10mm - 5,09 netto, a więc drożej niż w innych sklepach.

Na pewno zamówię linę 16mm, bo właśnie mam 14 mm z tego modelu i sobie bardzo chwalę. Miękka, dobrze leży w dłoni, a węzły pięknie siadają.
W ramach eksperymentu, śladem kolegi Retro, zamówię też parę metrów fi18 i pobawię się w zaplatanie  ;)
Ok, wysłałem mailowo zamówienie:
- Poliamid 16 splotowy z rdzeniem - fi 14mm - zamawiam długość 45 metrów,
- Poliamid 16 splotowy z rdzeniem - fi 16mm - zamawiam długość 55 metrów,
- Poliamid 16 splotowy z rdzeniem - fi 18mm - zamawiam długość 10 metrów.
Dzięki za Wasze podpowiedzi i komentarze. Przy okazji jednego transportu i dobrych cen postanowiłem dokupić uniwersalną linę 45m fi 14mm i myślę, że to ona będzie w tej chwili liną podstawową, a 55m fi16 liną na specjalne okazje i duże sekcje.
Jeszcze raz chłopaki dzięki za szybki odzew i pomoc w doborze sprzętu  :)
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2016, 17:09:56 wysłana przez wektor »

Beny

• ISA certified
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 18, 2016, 17:16:11 »

Tam gdzie 'pracuje' duża długość liny impakt zostaje wtracony przez jej sprężystość w wielkim stopniu.
Jak ciężką sekcję zrzucisz z 25 metrów? (Wbrew pozorom niewiele drzew poza obszarami lesnymi tyle łapie)
Najcięższe kłody rzuca się zawsze bliżej ziemi. Mi przez lata wystarczała 12mm lina ,40kN to wystarczający zapas
nawet na ogromne sekcje. Ale wiadomo że różne są gusta, podobnie jak z długścią liny do pracy.

Up. Takich cenach to nie ma co się szczypać na metrach ,ja myślę że bardzo rozsądne zamówienie złożyłeś
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2016, 17:21:22 wysłana przez Beny »
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 18, 2016, 17:26:59 »

Ok, ale nie sądzę, ażeby kupił od razu 70m innej, cieńszej liny, którą będzie miał do takich rzeczy. Po prostu będzie robił z jedną 50-metrową i w razie czego kombinował (to oczywiście moje przypuszczenia - jak niesłuszne to przepraszam i cieszę się). Poza tym spektrum zastosowań tych lin jest większe niż tylko opuszczanie sekcji i moim zdaniem warto mieć porządną długą linę.

Ja nie rozumiem jednego - w czym kłopot, żeby mieć 70m liny 16mm zamiast 50m? Szkoda parę złotych więcej? Czy też taki problem większy worek przenieść pod drzewo? Czemu się tak przed tym bronić?

wektor

• GG: 7305305
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 18, 2016, 18:04:23 »

Do pomocniczych zadań specjalnych mam 70 metrów lanex static 12mm i nie pamiętam, kiedy w całości była używana. Może w konfiguracji z podwójnymi bloczkami przy układach wyciągowych, albo jako lina kierunkowa zaczepiana do tirfora, gdy punkt kotwienia był daleko, albo dla pewności składałem ją w dwie żyły (w chwili obecnej do tirfora używam paru łączonych stalówek fi 8 mm bo prawie nie rozciągają się  przy naciąganiu).Poza tym mam kilka starych statyków długości 30 - 40 m, które w większości wypadków mi wystarczają.
 Skoro praktycznie zawsze wystarczało mi 40.. no maks. 50 m liny do urobku, mając w zapasie w razie w 70m fi12mm, nie widzę potrzeby tachania wszędzie 70m fi 16. Długie to.. ciężkie.. mota się tylko pod nogami.. później przewijaj.. klaruj.. zwijaj..susz jak zamoknie.. a dołowy za każdym razem się dziwi w imię czego te kombinacje. Do założonej długości wyjściowej 50m dla świętego spokoju dodałem 5m, tak samo zrobiłem z cieńszą liną, której miałem kupić 40m.. Każdy ma swoje preferencje..ja już zamówiłem i myślę, że powinno być git  ;D
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 18, 2016, 20:07:35 »

Spoko, jak masz kilka lin, to zmienia sytuację.
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 18, 2016, 21:06:22 »

Ja używam liny bullrope 14,5 bodajże. Mam dwie kupiłem w tym samym sklepie a jednak bardzo się różnią pomimo tej samej nazwy. Nie chciało mi się tego wyjaśniać ale jest to dla mnie conajmniej dziwne.
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 18, 2016, 22:48:14 »

Robisz na niej wszystko ? - tzn zrzucasz sekcje pnia z blokiem zamontowanym pod odcinaną sekcją ?
Jeśli tak to pi razy oko - jak duże ?

Na zdjęciu jest 16. Bardzo duże konary i mniejsze kawałki pnia puszczam na niej ale do gigantów (ponad 150 kg +/-) zmieniam na 20, mam wtedy spokój ducha. Na dłuższy lot to tylko dwa bloki z lewej i prawej - lepiej pomęczyć sie trochę z zakładaniem niż płacić za straty.
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 18, 2016, 22:55:37 »

@Beny - jak dlugo dolowy nie przetnie Twojej liny nie ma problemu, jak chcesz, dam Ci namiar na goscia, ktoremu dolowy zrobil taka sztuke.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45