Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Własna działalność czy warto bez doświadczenia?  (Przeczytany 1382 razy)

Odp: Własna działalność czy warto bez doświadczenia?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 05, 2015, 23:47:16 »

Do pracy arborysty w Polsce nie jest potrzebny żaden kwitek oprócz badań lekarskich. Szkolenie dla pogłębienia wiedzy zawsze się przyda.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 05, 2015, 23:48:54 »

Nie wiem w czym problem. Kursy origami uczą robienia origami i jeżeli ktoś chce się tego nauczyć to dla niego takowy kurs będzie jak najbardziej przydatny.
Natomiast kurs wycinki z podnośnika, która jest prawdopodobnie zajęciem trudniejszym od origami, może dać najważniejsze podstawy i nienaruszalne standardy tego rzemiosła. A kolega raczej chce się czegoś nauczyć a nie zdobyć papierek.
Dla mnie kurs przygotowawczy do ETW, ze względu na kadrę która go wtedy prowadziła, był bardzo istotny - dopiero tam dowiedziałem się o rzeczach, o których powinienem wiedzieć zanim pierwszy raz pojawiłem się w koronie drzewa. Jeżeli Ty przeszedłeś do tej pory kursy które robi się tylko dla papieru - to Twój pech. Ja nie żałuję żadnej złotówki, którą wtedy wydałem.
A co do kursu w BSA to nie mam pojęcia na ile on jest sensowny - być może jest tu ktoś, kto go przeszedł i pomoże koledze.

Chwoja

• GG: 7840324
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 06, 2015, 00:00:50 »

Na co wydaję moje złotówki to już ja dobrze wiem, każdą obejrzę kilka razy zanim wydam bo cholernie ciężko na nie pracuję ;) Ale już OK, PAX między chrześcijany bo to bezproduktywny spór. Moim zamiarem było jedynie zasygnalizować że taki kurs (podnośnikowy) nikogo nie obowiązuje w PL. Co innego kwestia czy ktoś się na nim czegoś pożytecznego nauczy, czy nie.
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 06, 2015, 01:42:30 »

Kazdy kurs predzej czy pozniej sie przydaje. 1500 zl za 3 dni to moim zdaniem "normalna" cena.
Odnosnie takich "umow" z szefem, to mialem taka umowe, ze w weekendy bede jezdzil do klientow i "sprzedawal" roboty za 10% wartosci zlecenia. Szef zrezygnowal z tej "umowy" po bodajze 2 miesiacach, po prostu nie mogl zniesc, ile zarabialem. Wszystko bedzie dobrze, dopoki wlasciciel podnosnika nie zobaczy, ze zarabiasz prawdziwa kase. Natura ludzka.
@Krzychu - ja bym sobie nie robil jajow, taki Bilbo wylecial z domu "z papierami" i sam wiesz, jak sie potem porobilo.
@Poncz - origami to powazna sprawa, mozna sie papierem paskudnie skaleczyc.
http://www.memd.me/wp-content/uploads/2015/03/blog-paper-cut-hurts.jpg
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 06, 2015, 08:36:05 »

Chwoja - po prostu z Twojej wypowiedzi wynikało, że jak coś nie kończy się zdobyciem uprawień wymaganych przepisami, to nie ma sensu tego robić, a nawet nie można tego nazwać kursem. A z tym się nie zgodzę. Jeżeli mnie pamięć nie myli, to kiedyś polecałeś kurs operatora pilarki, który robiłes (ale mogę się mylić, mam takie mgliste wspomnienie). Jeżeli mam rację, to zastanawiam się, czy uznałbyś iż warto go było robić, nawet gdyby nie był wymagany papier, który po nim dostałeś.
Co do PAX, to się jak najbardziej zgadzam (chociaż chrześcijaninem nie jestem) ;) . Kolega sam zdecyduje. A jak ktoś robił taki kurs, u Marcina Szczotki czy gdzie indziej, to podpowiadać.
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 06, 2015, 11:24:39 »

Szef szuka dobrego operatora, a zyski z 9 podnośników ma wystarczające. Zaletą pracy u niego na własnej działalności jest to, że nie musi za mnie płacić składek i to go tez interesuje (na początku przez telefon pytał czy jestem emerytem).
Ale patrząc z logicznego punktu widzenia, nie lepiej byłoby szefowi zatrudnić kogoś z takimi uprawnieniami i dać mu góra 2 tyś na rękę, kupić pilarki  i samemu zgarniać pieniążki za wycinkę mając swój sprzęt? Po co mu konkurencyjna firma pod nosem? Nie wiem, ja bym tak na jego miejscu postąpił........... Jeżeli się zgodzi na Twoje warunki,warto spróbować.
Problem jest taki, że na początek musi znaleźć człowieka z prawem jazdy na C, uprawnieniami na podesty ruchome, pilarza i pojęciem o arbo lub chętnego, żeby go wyszkolić. Druga kwestia to zakup sprzętu czyli znowu wydatek i to nie mały. Trzecia kwestia jest taka, że nikt mu z takimi papierami za 2 tys zł robić nie będzie.
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 06, 2015, 11:32:18 »

Tak Ci się wydaje że ma wystarczajace zyski,  przjdzie co do czego  i będzie tak jak piszemy z Adamem. Za mało życia znasz.
A jak sam piszesz to szuka nawet emeryta zgadnij dlaczego? bo ma wystarczajace zyski? czy szuka  większej kasy i oszczędnosci???????
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 06, 2015, 11:47:11 »

Wszystko wskazuje na to, ze macie racje. Dzieki za racjonalne, obiektywne spojrzenie.
Zobaczymy co powie na moją propozycję w przyszłym tygodniu.

Chwoja

• GG: 7840324
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 06, 2015, 11:56:47 »

Jeżeli mnie pamięć nie myli, to kiedyś polecałeś kurs operatora pilarki, który robiłes (ale mogę się mylić, mam takie mgliste wspomnienie). Jeżeli mam rację, to zastanawiam się, czy uznałbyś iż warto go było robić, nawet gdyby nie był wymagany papier, który po nim dostałeś.

No właśnie, zależy od kontekstu, kto z jakim zamiarem wybiera się na kurs/szkolenie. Moje papierki, których mam kilka, wszystkie wymagane były w jakiś sposób prawnie, jeśli nie ogólnie to wg wewnętrznych wymagań firmy dla której zamierzałem pracować - tak jak wspomniany kurs drwala zgodny z programem LP, aby móc pracować dla firmy LP. Co oczywiście nie znaczy że nie nabyłem na nich umiejętności praktycznych, wręcz przeciwnie. Na kursie arbo po raz pierwszy poznałem węzeł "ósemka", ubrałem uprząż, dotknąłem MS 200T ;)

Co do PAX, to się jak najbardziej zgadzam (chociaż chrześcijaninem nie jestem) ;) .

Spoko, bylebyś nie był tego wyznania a będzie ok ;)  ;D https://www.youtube.com/watch?v=m3ttkb4eBow
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 06, 2015, 12:01:44 »

Porównując kurs przygotowawczy ETW, który robiłem bodajże w 2011 roku z kursem u Marcina, który robił mój dobry kolega z którym co jakiś czas współpracuję polecił bym raczej kurs u Marcina. Od razu dodam że chodzi wyłącznie o wiedzę jaką można uzyskać na temat wspinaczki dla początkujących. Podobnie zresztą jest zdaje się z innymi szkołami arborystyki (tą z Wrocławia i tą z Poznania). Dają solidne podstawy dla początkujących jednocześnie umożliwiając poznanie wielu nowoczesnych technik. ETW jest nastawione bardziej na już doświadczonego wspinacza, nie ma tam podstaw, mniejszy nacisk na BHP (bo w zamyśle kursant powinien już to wiedzieć) Jest tam też sporo wiedzy związanej z samymi teoretycznymi podstawami pielęgnacji, rozpoznawianie gatunków drzew, grzybów, ochrona drzew przy inwestycjach itp.
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 06, 2015, 13:03:38 »

Tak, ETW nie jest dla początkujących - choć ja tam trafiłem w czasach, kiedy to różnie wyglądało. Niemniej to był przykład kursu, który był dla mnie ważny nie ze względu na możliwość uzyskania papierku, tylko to co się tam dowiedziałem.
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 06, 2015, 13:28:50 »

Ja na ETW poszedłem jako początkujący wspinacz. Miałem już swój sprzęt ale słabo się orientowałem jak go używać. Początkowo było ciężko ale jakoś ogarnąłem. Jeśli chodzi o fizjologię, rozpoznawanie gatunków itp to akurat niczego nowego się nie dowiedziałem (jestem po leśnictwie). Koniec końców z mojej perspektywy wygląda to tak, że więcej bym się dowiedział kończąc kurs w którejś ze "szkół arborystyki". Jeśli chodzi o poznawanie różnych technik, zapoznanie ze sprzętem, możliwości rozwiązania tego samego problemu różnymi drogami itp. najwięcej dał mi wolontariat przy przygotowaniu mistrzostw i takie czy inne warsztaty. Nic nie daje możliwości spotkania tak dużej grupy doświadczonych arborystów w jednym miejscu.
Oczywiście później wraca się do pracy i tu dobrze by było rozwijać się na początku pod okiem kogoś doświadczonego.
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 06, 2015, 17:31:20 »

Kurs do ETW jest w ogóle bardzo dziwny, bo dużo zależy od tego kto akurat jest instruktorem no i jaka grupa uczestników się zbierze (bo jak nic się nie zmieniło, to "nie dla początkujących" jest tylko teoretyczne). 
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 06, 2015, 23:02:11 »

najwięcej dał mi wolontariat przy przygotowaniu mistrzostw i takie czy inne warsztaty. Nic nie daje możliwości spotkania tak dużej grupy doświadczonych arborystów w jednym miejscu.
wydaje mi sie, ze to co napisal Retro jest zdecydowanie warte zapamietania przez wszystkich poczatkujacych (a doswiadczonym tez nie zaszkodzi  ;) )

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45