Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Własna działalność czy warto bez doświadczenia?  (Przeczytany 1383 razy)

Własna działalność czy warto bez doświadczenia?
« dnia: Grudzień 05, 2015, 14:46:14 »

Witam!
W najbliższym czasie mam rozpoczynać pracę jako operator podestu ruchomego czyli powszechnie znanej zwyżki/podnośnika koszowego. Jako, że czasy ciężkie i każdy goni za pieniądzem pomyślałem, że można rozbudować działalność szefa. Obecnie on wynajmuje podnośnik pod firmę, która prowadzi wycinkę z podnośnika. Pomyślałem, że można by pójść dalej i we własnym zakresie realizować takie zlecenia. Oczywiście nie mam tutaj na myśli ataku na dzikusa. Wszystko musi być przemyślane, aby robić to bezpiecznie. Na początku znalazłem w Bielskiej szkole kurs na wycinkę z podnośnika. Wtedy zrodził się w głowie pewien pomysł:
W styczniu kończę studia i mogę zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Mogę wtedy uzyskać dotację na szkolenie, a następnie kolejną dotację na założenie działalności.
Plan jest taki:
Zgarnąć kasę na szkolenie i zrobić kurs sekcyjnej ścinki drzew+kurs ścinki drzew z podnośnika.
Otworzyć własną działalność, przytulić ~23k zł. Kupić 2-3 pilarki w tym żelazko, komplet ochrony indywidualnej anty, uprząż plus cały szpej i powinno jeszcze trochę zostać. Następnie robić podwykonawstwo na zwyżkach lub na zleceniu (kwestia dogadania), a gdy trafi się zlecenie na drzewo to je obsługiwać. Szef udostępniłby podnośnik po dobrej cenie plus dostanie pewien procent zysku, a w zamian ja bym się rozwijał, dodatkowo zarabiał na pracy z drzewami. Każdy powinien być zadowolony. A dla mnie głównym źródłem dochodu byłaby i tak praca na zwyżce. Po roku mógłbym bez konsekwencji zamknąć firmę jeśli by się nie powodziło. Sprzęt i wiedza by zostały.
Co o tym Panowie myślicie?
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Odp: Własna działalność czy warto bez doświadczenia?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 05, 2015, 15:33:23 »

Nie chce byc trudny, ale osoba, ktora "rozpoczyna prace" nie powinna raczej rejstrowac sie jako "osoba bezrobotna", a przynajmniej nie powinna o tym pisac  ;)
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 05, 2015, 15:42:36 »

Ale poza tym ok. Zwłaszcza jeśli to będą tylko wycinki a nie nie daj boże pielęgnacje :)
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2015, 15:54:19 »

@adam-dla wyjaśnienia, jak na razie wchodzę do firmy na umowę-zlecenie. Jako osoba ucząca się wychodzi to dużo taniej i nie blokuje możliwości otwarcia własnej działalności z dotacjami. Niestety żyjemy w takim kraju, że trzeba kombinować. Osoba bezrobotna nie może być zatrudniona czyli pracować na etacie.

@retro-o pielęgnacji nie myślę nawet po pierwsze z braku dośwadczenia, a po drugie z braku wiedzy. Niestety moje wykształcenie ma bardzo minimalny związek z drzewami (inż górnik-mechanik, a w końcu węgiel powstał z drewna  :o) Chyba, że mówimy u usunięciu nadłamanej gałęzi po wichurze to kto wie :)
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 05, 2015, 16:02:06 »

Tylko że jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś trudnił się wyłącznie wycinkami, a pielęgnacje odpuszczał.

A co do planu - nauka ścinki sekcyjnej bez uprzedniego doświadczenia w pracy w koronach drzew to nie jest dobry pomysł. Popatrz na kursy i zobacz, że są one dzielone na co najmniej dwa poziomy. A między jednym a drugim powinien być czas na wypracowanie odpowiedniej ilości godzin (pod okiem kogoś doświadczonego).
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 05, 2015, 16:32:37 »

Scinki sekcyjne sa technicznie duzo trudniejsze od pielegnacji i podobnie jak pielegnacje wymagaja doswiadczenia i wiedzy. Ale od czegos trzeba zaczac, kurs na poczatek to bardzo dobry pomysl. Moje zdanie odnosnie "pracy pod okiem kogos doswiadczonego" nie ulegla zmianie - to jest koniecznosc, jezeli mysli sie o arborystyce powaznie.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 05, 2015, 19:55:11 »

Osoba bezrobotna nie może być zatrudniona czyli pracować na etacie.
?????
Skąda taką wiedzę czerpiesz? JEdyne co to osoba bezrobotna  nie ma żadnej umowy i nie pracuje bo jest bezrobotna. Ale to ze jesteś zarejestrowany  jako bezrobotny nie wyklucza dostania umowy na czas neiokreślony na pełnym etacie, bo wtedy sie musisz wyrejestrować proste. Jesteś bezrobotny dostajesz p[race i juz nie ejsteś bezrobotny.

Tyle ze żeby dostać dotacje to musisz byc długotrwale bezrobotny, bodajze ok 6 miesięcy. Chyba ze  jakiś PUP ma własne widzimisie w tym względzie.
Do tego jeśli bedziesz miał umowe zlecenie to sie nie zarejestrujesz , a na pewno nie dostaniesz dotacji.

Poza tym podejżewam że jeśli bys szefowi takie cos zaproponował( dla niego to była by konkurencja) to by cię wyj..ł  a w najlepszej opcji wyśmiał, studia studiami ale  życia chyba nie znasz.

Ale  pomysł na własną działalnosć to dobry pomysł.

PS.
To jest kurs na wycinke drzew  z podnośnika? :o
A jest kurs wchodzenia na podnosnik? i obsługi pilarki na podnosniku?
K...a paranoja jest w tym naszym kraju jeszcze troch e to bedzie kurs  "jak szukać kursu" , "jak złożyć papiery na kurs",  "jak odebrać papiery z kursu", " jak  przechowywać papiery z kursu", "jak wyjsć z domu z papierami na kurs" , a w końcu  " jak wytrzeć dupe  tymi papierami z kursów" ...... FUCK  ;D ;D ;D ;D ;D
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2015, 20:10:56 wysłana przez krzychu1 »
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 05, 2015, 21:32:39 »

?????
Skąda taką wiedzę czerpiesz? JEdyne co to osoba bezrobotna  nie ma żadnej umowy i nie pracuje bo jest bezrobotna. Ale to ze jesteś zarejestrowany  jako bezrobotny nie wyklucza dostania umowy na czas neiokreślony na pełnym etacie, bo wtedy sie musisz wyrejestrować proste. Jesteś bezrobotny dostajesz p[race i juz nie ejsteś bezrobotny.

Przepraszam. Chodziło mi o to, że osoba, która otworzyła własną działalność i uzyskała dotację nie może ponadto pracować na etacie. Pisanie na telefonie mi jednak nie służy.
Tyle ze żeby dostać dotacje to musisz byc długotrwale bezrobotny, bodajze ok 6 miesięcy. Chyba ze  jakiś PUP ma własne widzimisie w tym względzie.
Nie jest wymagane 6 miesięcy bezrobocia, aczkolwiek pierwszeństwo do dotacji mają osoby, które długotrwale nie mogą znaleźć pracy. Dlatego też chciałbym uderzyć z początkiem roku póki są fundusze w puli.
Do tego jeśli bedziesz miał umowe zlecenie to sie nie zarejestrujesz , a na pewno nie dostaniesz dotacji.
Zlecenie może być na czas określony. Po jego upływie np. z końcem stycznia mogę się rejestrować jako bezrobotny.
Poza tym podejżewam że jeśli bys szefowi takie cos zaproponował( dla niego to była by konkurencja) to by cię wyj..ł  a w najlepszej opcji wyśmiał, studia studiami ale  życia chyba nie znasz.
Nie rozumiem dlaczego miałbym być jego konkurencją?
Obecnie on tylko wynajmuje podnośnik pod wycinkę. Operator jedzie na miejsce, rozstawia się i czeka aż chłopaki w koszu zrobią swoją robotę.
Gdyby pomysł wypalił to szef dalej kasuje za wynajem podnośnika. Operator (ja) jadę na miejsce podnośnikiem i się rozstawiam. Ale zamiast czekania odwalam robotę za chłopaków i zarabiam to co powinni dostać oni. Szef dostaje oprócz kasy z wynajmu pewien z góry ustalony procent z mojej roboty (czyli ma czysty zysk przy tych samych kosztach). A i ja wychodzę na plus. Nie wiem dlaczego obie strony nie miałyby być zadowolone.

PS.
K...a paranoja jest w tym naszym kraju jeszcze troch e to bedzie kurs  "jak szukać kursu" , "jak złożyć papiery na kurs",  "jak odebrać papiery z kursu", " jak  przechowywać papiery z kursu", "jak wyjsć z domu z papierami na kurs" , a w końcu  " jak wytrzeć dupe  tymi papierami z kursów" ...... FUCK  ;D ;D ;D ;D ;D
http://www.szkoladrzewa.pl/podnosnik-hydrauliczny-szkolenie-,15,s.html
Tym się kierowałem przy pisaniu o kursie na wycinkę z podnośnika.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 05, 2015, 21:58:28 »

PS.

Kurs na podnośnik robi nie tylko Marcin. Jest też dostępny w ramach kursu European Treeworker. Od wielu lat a to znana powszechnie organizacja.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 05, 2015, 22:04:44 »

Chyba rozsądniej by było zacząć od podstawowego kursu pilarza. Tylko taki dla LP a nie internetowy :o za dwie stówy  (bo i takie miałem propozycje przeszkolenia moich chłopaków).

Chwoja

• GG: 7840324
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 05, 2015, 22:59:54 »

Nie ma czegoś takiego jak kurs na wycinki z podnośnika. Jeśli ktoś oferuje coś takiego to gratuluję inwencji bo w PL nie obowiązują takie uprawnienia. Jedyne uprawnienia na "cięcie z kosza" to zwykły "kurs obsługi pilarek spalinowych" i nic więcej, nie są wymagane nawet badania wysokościowe, nie mówiąc o uprawnieniach "drwala" zgodnie z programem LP. Od razu zaznaczam że nie pochwalam podejścia "minimum" jak w w/w przypadku ale parafrazując media głównego ścieku - TAKIE SĄ FAKTY.

Co do stwierdzenia jakoby nie było osób trudniących się jedynie wycinkami a odpuszczającymi pielęgnacje - współczuję naiwności ;) Ja przekonałem się choćby dzisiaj że stąpają po ziemi takie osobniki, tnące w zasadzie "za drewno".
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 05, 2015, 23:07:57 »

Chyba pomyliłeś pojęcia. Kurs nie musi się kończyć zdobyciem uprawnień, może po prostu służyć nabyciu wiedzy. Co np. z kursami pierwszej pomocy, albo jazdy konnej - ich też nie ma?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 05, 2015, 23:31:31 »

Ale patrząc z logicznego punktu widzenia, nie lepiej byłoby szefowi zatrudnić kogoś z takimi uprawnieniami i dać mu góra 2 tyś na rękę, kupić pilarki  i samemu zgarniać pieniążki za wycinkę mając swój sprzęt? Po co mu konkurencyjna firma pod nosem? Nie wiem, ja bym tak na jego miejscu postąpił........... Jeżeli się zgodzi na Twoje warunki,warto spróbować.

Chwoja

• GG: 7840324
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 05, 2015, 23:32:43 »

Oczywiście, są też kursy z origami, kontrolowania oddechu oraz efektywnych  technik sprzedaży. Łączy je jedno: skuteczność w opróżnianiu portfeli klientów. Jeśli nawet przy okazji czegoś nowego nauczą, to jest to jedynie efekt uboczny ;) Ja wnioskuję z postu kolegi założyciela wątku że chce być w zgodzie z prawem i w związku z tym zdobyć uprawnienia zgodne z polskim prawodawstwem. A w takim bądź razie kwitek z BSA nie jest mu niezbędny do szczęścia ;)
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 05, 2015, 23:42:56 »

Przepraszam. Chodziło mi o to, że osoba, która otworzyła własną działalność i uzyskała dotację nie może ponadto pracować na etacie. Pisanie na telefonie mi jednak nie służy.

Z tego co mi od lat wiadomo  mozna spokojnei prowadzić działalnosć i  pracować na pełnym etacie, mało tego w takim wypadku  płacic sie tylko  podstawowa składke zdrowotna  a nie cały ZUS ;)

Nie wiem dlaczego obie strony nie miałyby być zadowolone.

Za mało życia znasz ;) w teorii wszystko pięknie ale juz nei jeden taki dobry był.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2015, 23:46:41 wysłana przez krzychu1 »

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45