Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Huśtawka-sposoby mocowania  (Przeczytany 2984 razy)

Huśtawka-sposoby mocowania
« dnia: Lipiec 27, 2015, 10:30:49 »

Muszę zamontować huśtawkę. Huśtawka ma być całoroczna, z linek stalowych 8mm. Ma być zamocowana do dwóch 25 metrowych jesionów. Jesiony stoją ok 4 metry od siebie. Linki huśtawki mają 10 metrów długości. Mocowanie na jednym jesionie w rozwidleniu pnia. Na drugim powyżej rozwidlenia na przewodniku odchylonym od pionu o ok 30 stopni.

Jak zrobić mocowania tak żeby:

- mocowanie nie kaleczyło drzewa
- było zrobione z linki stalowej
- linka stalowa nie pracowała na zginanie
- nie zsuwało się

Na razie na rozwidleniu zrobiłem pętle z linki stalowej, na którą ponawlekałem 20cm sosnowe kantówki, tak że linka nie ma kontaktu z pniem, ale niestety przy takim rozwiązaniu linka pracuje na zginanie, co jest wykluczone. Macie może jakieś ciekawe pomysły?
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Odp: Huśtawka-sposoby mocowania
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 27, 2015, 17:35:23 »

Jeśli nie masz projektu podpisanego przez uprawnionego projektanta to lepiej odpuść. za duża odpowiedzialność w razie draki.
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 27, 2015, 18:38:27 »

Nie da się tego wszystkiego na raz. Chyba ze( co nie spodoba się wielu ludziom) śruba stalowa z uchem przewiercona  przez pień, mocowanie na szekli w uchu i  będzie na dłuuuuugie lata  ;)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 28, 2015, 13:06:41 »

Nie podpisuję się pod tym, dzieci raczej do 3 roku życia (rodzaj huśtawki ze zdjęcia).

« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 28, 2015, 21:41:50 »

Naprawdę, jeszcze raz bym się zastanowił czy samemu montować :

Normy i przepisy

Spis Norm zawierających wymagania dla wyposażenia na publiczne place zabaw
Najnowsze Normy zostały opublikowane w sierpniu 2009 roku i mają rangę Polskich Norm.
1. Normy z grupy PN-EN 1176 odnoszące się do wyposażenia publicznych placów zabaw oraz określające wymogi dla bezpiecznej nawierzchni na placach zabaw:
PN-EN 1176-1:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 1: Ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań.
PN-EN 1176-2:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 2: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek.
PN-EN 1176-3:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 3: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań zjeżdżalni.
PN-EN 1176-4:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 4: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań kolejek linowych.
PN-EN 1176-5:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 5: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań karuzeli.
PN-EN 1176-6:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 6: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań urządzeń kołyszących.
PN-EN 1176-7:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 7: Wytyczne instalowania, sprawdzania, konserwacji i eksploatacji.
PN-EN 1176-10:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 10: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa  i metody badań całkowicie obudowanych urządzeń do  zabaw.
PN-EN 1176-11:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 11: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań sieci przestrzennej.
Jest już dostępna zaktualizowana wersja PN-EN 1176-11:2014-11 - na razie w wersji angielskojęzycznej.
2. Norma dotycząca metod badania właściwości amortyzujących nawierzchni syntetycznych:
 PN-EN 1177:2009 Nawierzchnie placów zabaw amortyzujące upadki. Wyznaczanie krytycznej wysokości upadku.
 3.  Pozostałe Normy, na których opieramy się w naszej pracy:
PN-EN 14960:2014-02 Nadmuchiwany sprzęt do zabawy. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań.
PN-EN 14974+A1:2010 Urządzenia dla użytkowników sprzętu rolkowego. Wymagania bezpieczeństwa i metody badań.
DIN 79000:2012-05 Standortgebaundene Fitnessgeräte im Außenbereich - Sicherheitstechnische Anforderungen und Prüfverfahren. (Wyposażenie siłowni zewnętrznych montowane na stałe - Wymagania bezpieczeństwa i metody badań).
prPN-prEN 16630E Projekt Polskiej Normy dla wyposażenia siłowni zewnętrznych.
PN-EN 350-2 Naturalna trwałość drewna litego. Wytyczne dotyczące naturalnej trwałości i podatności na nasycanie wybranych gatunków drewna mających znaczenie w Europie.
PN-EN 335-2 Definicja klas zagrożenia ataku biologicznego. Trwałość drewna i materiałów drewnopochodnych. Zastosowanie do drewna litego.
PN-EN 351-1 Drewno lite zabezpieczone środkiem ochrony. Trwałość drewna i materiałów drewnopochodnych. Klasyfikacja wnikania i retencji środka ochrony.
PN-EN ISO/IEC 17050-1:2010 Ocena zgodności. Deklaracja zgodności składana przez dostawcę. Część 1: Wymagania ogólne.
Norma, która określa wymagania i metody badań dotyczące zabawek aktywizujących do stosowania wyłącznie w warunkach domowych to PN-EN 71-8:2012 "Bezpieczeństwo zabawek - Część 8: Zabawki aktywizujące przeznaczone do użytku domowego".
Z zakresu tej normy wyłączono sprzęt przeznaczony do stosowania w szkołach, przedszkolach, na publicznych placach zabaw, w restauracjach, w centrach handlowych i w podobnych miejscach publicznych, uwzględniony w PN-EN 1176.
Inne przepisy
Zgodnie z Prawem Budowlanym place zabaw muszą być bezpieczne. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego w Komunikacie do właścicieli i zarządców placów zabaw powołuje się na Normy, jako wytyczne do zapewnienia należytego bezpieczeństwa. Nadzór w tym zakresie należy do Powiatowych Inspektorów Nadzoru Budowlanego.
Zarówno przy budowie, jak również przy eksploatacji, Prawo Budowlane wymaga stosowania się do zasad wiedzy technicznej. Ministerstwo Infrastruktury określiło, że w przypadku placów zabaw tą wiedzą techniczną są normy z grupy PN-EN 1176.
Ustawa o Ogólnym Bezpieczeństwie Produktów daje prawo Inspekcji Handlowej do sprawdzania urządzeń zabawowych z punktu widzenia zgodności z nieobowiązkowymi Normami. Inspekcja prowadzi kontrolę urządzeń przed ich zamontowaniem.
Ponadto szkoły i placówki podlegające Ministerstwu Edukacji Narodowej mają obowiązek nabywać produkty posiadające odpowiednie atesty lub certyfikaty (zgodnie z rozporządzeniem z dn. 31.12.2002 Dz.U. 2003 nr 6 poz. 69).
Jednak obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa należy do właścicieli placów zabaw, którzy mają prawny obowiązek stosować się do instrukcji kontroli i konserwacji przekazanych przez wykonawcę placu zabaw. Dotyczy to w szczególności o przeprowadzanie 3 rodzajów przeglądów. Ostatecznie to właściciele decydują, czy ich place zabaw są bezpieczne.
Poświadczanie zgodności produktów z Normą
Odnośnie wyposażenia na place zabaw funkcjonują trzy formalne sposoby przekonania odbiorców, że produkt jest zgodny z normami:
Deklaracja Zgodności wystawiana przez producenta. Deklaracja dotyczy pojedynczego, dostarczonego egzemplarza wyrobu, który powinien być w niej konkretnie określony (np. przez podanie nr faktury sprzedażowej i numeru seryjnego). Musi być podparta badaniami w wymaganym zakresie i wystawiona zgodnie z wymogami obowiązujacej Normy ISO/IEC 17050-1.
Certyfikat wystawiany przez zewnętrzną instytucję (stronę trzecią), na podstawie przedstawionego egzemplarza, lub precyzyjnego projektu. Certyfikat zaświadcza, że wykonany produkt jest zgodny z normami.
Świadectwo lub Sprawozdanie z Inspekcji wystawiane przez zewnętrzną instytucję, na podstawie kontroli placu zabaw z natury.
Zdarzają się przypadki nadużywania przez nieuczciwych producentów Deklaracji Zgodności i Certyfikatów, o czym można przeczytać w zakładce nieprawidłowości. Ta praktyka bierze się z faktu, iż inwestorzy sami nie są w stanie zweryfikować merytorycznie dokumentów podczas odbioru placu zabaw. Aby tego uniknąć, warto zamówić profesjonalną kontrolę pomontażową.
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 28, 2015, 23:04:08 »

nici z hustania, dzieci - wracajcie do konsoli
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 28, 2015, 23:18:13 »

Nie da się tego wszystkiego na raz. Chyba ze( co nie spodoba się wielu ludziom) śruba stalowa z uchem przewiercona  przez pień, mocowanie na szekli w uchu i  będzie na dłuuuuugie lata  ;)
jedyne jak dotad rozsadne rozwiazanie, oczywiscie nie przejdzie, a nawet zostanie potepione za propagowanie "kaleczenia drzewa". Bzdura powtorzona 1000 razy staje sie norma arborystyczna niestety ( i tylko slychac smiech dystrybutorow "cobry" na Polske)
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 29, 2015, 08:02:00 »

Tylko, że te wszystkie normy dotyczą publicznych placów zabaw. A ta huśtawka, ma być na własnym terenie i na własny użytek. Mam wrażenie, że niedługo w tym kraju nie będzie można postawić karmnika dla ptaków bez projektu, pozwolenia i poświęcenia przez biskupa.

Oczywiście, że przewierty byłyby najlepsze, ale odpadają ze względu na miejscowego "ekologa", który dogląda pomników przyrody stojących obok moich jesionów. Zaraz nasłałby mi na łeb CBA, FBI i Watykan.

Zrobiłem już jedno podejście, ale opasy z linki stalowej okazały się za krótkie. Dzisiaj podejście drugie. Wstawie zdjęcia jak już to zmontuje. Zastanawiam się też nad zastosowaniem zawiesi dźwigowych 3m 2T.
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 29, 2015, 09:53:40 »

Jeśli to na Twoim terenie to w czym problem, tym bardziej jesli nie są pomnikami. Co ma do nich  ekolog???? Olać go.
Jeszcze troche to sami do tego dopuścicie ze do koszenia trawy, przyciecia gałązki czy zgrabienia liści  bedziecie prosic ekologa o pozwolenie ::)

Ja zamontowałem dzieciakom huśtawke na 8 m na lipie, lina pleciona zawinięta 5 razy dookoła  konaru  nie za mocno, zawiązana  tak żeby lina nieocierała sie o konar tylko pracowała pod nim i jest ok, niemusiałem sie prosić ekologa ani sąsiada o zgode zrobiłem co chciałem 
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2015, 10:15:30 wysłana przez krzychu1 »
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 29, 2015, 22:43:28 »

normalny post od normalnego czlowieka. zamiast politycznie poprawnego "ekologa" w teczowych spandexach, ktory tlumaczy jakim straszliwym problemem sa dzieci, ktore maja tatusia i mamusie zamiast dwoch tatusiow i kozy- normalne dzieci, ktore sie hustaja na normalnej hustawce!
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 30, 2015, 00:27:17 »

...a ja głupi :( myślałem, że to jakieś poważne zlecenie ma być
...na takiej to bym się sam pohuśtał :D

Beny

• ISA certified
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 30, 2015, 03:20:37 »

Montowałem jedną klientowi jeszcze w PL , zastosowałem łańcuch (taka była tam kiedyś, było ciężko usunąć stare łańcuchy bo zaczęły wrastać)
Na styku łańcucha z drzewem dałem nawleczony wąz ogrodowy, obejmy łezkowate nie będą dusić drzewa jeszcze dlugie lata na pewno.
Chętnie bym kiedyś zrobił jednak inspekcje z czystej ciekawości. Myślę że można to zrobić poprawnie na sporo sposobów.
Z miesiąc temu zakładałem tu w Kanadzie jedną klientce przy okazji pielęgnacji klonu -ale już na linie pojedyńczej. W sumie to była wymiana starej.
Nie miałem pola do popisu -dostałem i materiał i instrukcje, nie moja odpowiedzialność. Zastosowałem yosemite bowline.

« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 30, 2015, 23:56:50 »

sprawdzilem "yosemite bowline", bo (przyznaje sie bez bicia) ze nigdy nawet o tym wezle nie slyszalem. troche sobie powiazalem, bardzo sprytny i wyglada tak samo ladnie jak sie nazywa. bardzo lubie ladne wezly  :) i krajobrazy z Yosemite
http://www.backpaco.com/wp-content/uploads/2015/04/yosemite-park.jpg

Beny

• ISA certified
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 31, 2015, 03:25:15 »

Góry skaliste są nie do opisania, polecam obowiązkowo się wybrać każdemu kto zawita do Ameryki północnej!
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 31, 2015, 21:58:47 »

@Perszeron
oczywiscie nie kazdy karmnik wymaga poswiecenia przez biskupa, zdarza sie jednak, jak oznajmia Ewangelia (Sw. Mateusz 6;26)
26 Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?
ze do karmnika garna sie "niebieskie ptaki", co oczywiscie wymaga adekwatnej odpowiedzi ze strony hierarchii, pod postacia mszy dziekczynnej albo nawet homilii czy tez "listu pasterskiego".
http://www.wprost.pl/F/pic.php?T=news&P=138699&w670=1&brt=1

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45