Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: drewno lipowe, opał czy na rzeźby?  (Przeczytany 827 razy)

drewno lipowe, opał czy na rzeźby?
« dnia: Luty 21, 2015, 01:17:00 »

Dobry wszystkim, sprawa wygląda następująco, za jakieś 2 tyg będę wycinał okazałych rozmiarów lipę. Pień o obwodzie 3,5m i wysokości o 3m, następnie rozdziela się na 3 konary o obwodach po ok 1,2m, które rosną sobie 15 m w górę. Moja część zadania to wycinka, sprzątaniem zajmuje się właściciel. Obiecałem właścicielowi, że rozeznam się, czy da radę "coś" zrobić z drewnem.
I tu jest moje pytanie, jak najlepiej zagospodarować drewno lipowe, z tego co czytałem to wartość opałową ma jak topola/wierzba, czyli marnie. Zastanawiałem się, nad drewnem na deski(?), na rzeźby?
Może ktoś siedzi w temacie i jest w stanie coś poradzić?

Właściciel to "swój chłop", nie próbował się nawet targować, stąd pomyślałem, że jak zwróci mu się choć trochę kasy to nikt na tym nie ucierpi :P
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Odp: drewno lipowe, opał czy na rzeźby?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 21, 2015, 01:45:06 »

Lepiej będzie kombinować po ścince jak zobaczysz co jest w środku.
Lipy z takimi obwodami bardzo często są wypróchniałe, z korzeniami przybyszowymi . Może okazać się , że lepiej sprzedać na złom ;D bo będzie tam tona gwoździ , klamer i odłamków a nawet zarośnięta brona jak na zdjęciu w galerii u Krzycha1.
Dzisiaj mieliśmy z obwodem prawie 4 metry a w środku sam mursz :

Beny

• ISA certified
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 21, 2015, 01:47:10 »

Na pewno ma większą wartość jako materiał snycerski niż opał.
Różnica taka że opał sprzedasz od razu a aby upłynnić co innego trzeba się przy tym zakręcić.
Jadnak zainteresowałbym się na twoim miejcu bo cięcie wszystkiego w opał to dla mnie takie trochę barbarzyństwo.
Jest gdzieś na forum wątek na te tematy.

Edt.
Wow! Suszkin do dowaliłeś do pieca :O
Nigdy takiej olbrzymiej nie wiedziałem dotąt, wspaniałe drzewo musiało być
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2015, 01:49:20 wysłana przez Beny »
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 21, 2015, 10:16:25 »

Beny, racja. Niekiedy przyroda stworzy tak piękne formy, że było by barbarzyństwem przepuścić to przez komin.
Wojciech k, musisz popytać, przy domach kultury, stowarzyszeniach itp, kręcą się rzeźbiarze. Mogą z najbardziej pokręconego drzewa zrobić cudo.

Lipa ze zdjęcia to były pomnik przyrody, ściągnięty z rejestru, ze względu na zagrożenia jakie stwarzał między budynkami.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 21, 2015, 13:30:45 »

Jest  forum rzezbiarzy, moze im dawac znac, ze jest taki material? Pien z fotki Suszkina faktycznie niesamowity, az sie prosi np. o barc  :)
http://forum.rzezbiarz.idl.pl/viewforum.php?f=231
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 21, 2015, 20:27:32 »

Poza rzeźbami to mogą być palety jednorazowe, deski do krojenia, półki do piekarni( przechodzą przez sanepid), wyposażenie  do sauny ( podobno nie parzy w 4litery). Jak wyschnie to się  pali :P

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45