Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Pokora i niezgoda. Czyli o zawodach we wspinaczce drzewnej trochę inaczej.  (Przeczytany 5159 razy)

@Fliper zawody w tym roku najprawdopodobniej w Nałęczowie 13 i 14 czerwca - do potwierdzenia w 100% w najbliższych tygodniach.
@Beny@Fliper
Historia techniki footlock na nie jest związana z zawodami. Nigdy nie była to konkurencja stworzona pod zawody, jak sugeruje @Beny. Ta technika wywodzi się z żeglarstwa. Marynarze wspinali się w ten sposób po linach od wieków, a arboryści zaadoptowali to w dwudziestym wieku z tego co się orientuję początkowo w Kaliforni.Początkowo stosowano ją bez linki asekuracyjnej i w ograniczonym zakresie. Z czasem rozpromowano asekurację i technika się upowszechniłą w całej branży.
Co do "śmierci" footlocka jako praktycznej i wciąż stosowanej metody pracy, co sugeruje @fliper pisząc, że stosują ją ewentualnie zawodnicy miesiąc przed zawodami to jest w tym ziarnko prawdy, z roku na rok pojawia się coraz więcej głosów wspinaczy z całego świata, że jedyny moment kiedy footlock'ują na drzewo to zawody.
Ale to tylko jedna strona medalu, gdyż wciąż jest ogromna rzesza stosująca footlock na codzień. Osobiście była to dla mnie podstawowa metoda wejścia w koronę do zeszłego roku. Tak jak dla niektórych prostym i wypróbowanym sposobem było i jest podstawienie drabiny, tak dla mnie było wrzucenie się w którąkolwiek partię korony i zrobienie 6-10 metrowego zazwyczaj footlock'a. Polskich wspinaczy drzewnych ominęły pewne etapy, czy "epoki" tego zawodu w tym epoka powszechnego footlocka, bo zanim stał się tutaj powszechny , to już weszło srt .., ale jestem przekonany, że w wielu wielu firmach naświecie"footlock's not dead!" : )

Fliper

• Patrz na line - sprawdz dwa razy :-)

8) fajnie powiedziane
Zgłoś do moderatora   Zapisane

"Footlock" jest bardzo widowiskowa konkurencja, faktycznie "szczeka opada" ogladajac nawet przecietnych zawodnikow. Mysle, ze to jest glowny powod istnienia tej konkurencji, podobnie jak wyscigow w drzewolazach na zawodach drwali.
https://www.youtube.com/watch?v=X0EDuJwCvRM

Główny powód istnienia tej konkurencji to  powszechne stosowanie footlock Przez arborystów na całym świecie. 

Osobiście nie używam Footlocka w pracy, lina pojedyńcza na przestrzał wygodniejsza, łatwiejsza w instalacji. Ale nie zgodzę się że footlock jest mega męczący, nie wydajny i tylko dla fizoli jakiś. Skoro ktoś tak uważa to znaczy że osiągnął bardzo niski poziom wtajemniczenia. Proces nauki jest żmudny, to powoduje że w końcu człowiek odpuszcza i mówi coś w stylu " ojapitole to dla jakiś fizoli co nie szanują swojego ciała, serdecznie pierdolę tą przestarzałą metodę". Footlock to taka mała zagadka dla każdego z nas, którą nasze ciało i umysł musi rozwiązać.

Beny

• ISA certified

Główny powód istnienia tej konkurencji to  powszechne stosowanie footlock Przez arborystów na całym świecie.
Pozwolę sobie nie zgodzić się z powyższą tezą

Fliper

No bo to tak jest że jeden lubi rybki drugi woli cipki ....a  ja od młodości jestem z zamiłowania wędkarzem  ;)
ale obiecałem sobie że w tym roku bede ćwiczyć footlock chodziaz raz na 2 tygodnie  :-X
Ale w pracy nie przewiduje FL niestety ...  8)

Fliper

Tak samo jak ja Beny jest z tej samej "otwocko-józefowskiej  wichury" , więc lina i drabina i chęć szczera zrobi z ciebie bohatera  ::)

Fliper

tyle że ja przyrządów urzywam od niedawna .... i nigdy grigri  ;D

Fliper

mam tylko małpke/crolla i pantina

Pozwolę sobie nie zgodzić się z powyższą tezą
Rozwiniesz?

Beny

• ISA certified

Marcin , na spostrzeżeniach jednej osoby nie można zapewne budować statystyki. Jednak wśród arborysrtów których znam -a jest to spora liczba osób z różnych stron świata zdaje mi się że tylko jedna stosuje footlocka w pracy.

Nie wątpię że tak właśnie jest w twojej aktualnej rzeczywistości. Ja nawet nie twierdzę że  footlock jest stosowany dzisiaj często.  Twierdzę jednak że wciąż jest to technika powszechna, inaczej mówiąc "wszech branżowa" znana i stosowana  na całym świecie. Owszem odchodzaca powoli do lamusa.
Ale uwaga!
Na zawodach nie pojawiła się dla jej widowiskowosci, bo
(I tutaj zaskoczenie) zawody nie były i nie są organizowane dla widzów!
Tak. Jedynie będąc w głębokim błędzie co do charakteru tych zawodów można twierdzić że  jakaś konkurencja jest lub była wdrożona dla widzów. Powtórzę brutalnie - to nie jest impra dla widzów,to nie festyn, ani rozrywka. To impreza pracujących w koronach i dla nich.
Owszem ludzie ją robiący na całym świecie starają się aby widz z zewnątrz coś tam z tego rozumiał. Ale ten widz jest elementem dodatkowym.
Nikomu by do głowy nie strzelilo aby jakąś  konkurencję wymyślać pod widza.

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
Odp: Pokora i niezgoda. Czyli o zawodach we wspinaczce drzewnej trochę inaczej.
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 01, 2015, 05:18:21 »

to po  kie licho są takie zawody

to tak jakby grabarze zrobili zawody w szybkości kopania dołu , sami dla siebie i swojej przyjemności ?
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice

Beny

• ISA certified
Odp: Pokora i niezgoda. Czyli o zawodach we wspinaczce drzewnej trochę inaczej.
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 01, 2015, 07:11:06 »

sami dla siebie i swojej przyjemności ?
Ja tam nawet widzę w tym sens..

Nie wydaje mi się aby przeniesiony zza ocanu model pasował dobrze do polskich realiów zawodu.
Ale po pierwsze -jest.
Po drugie miedzynarodowość musi mieć swoją cenę.
Po trzecie -nie widzę powodu aby to miały być jedyne zawody dla wspinaczy drzewnych w kraju.

Nawet widziałbym z checią inne imprezy tego rodzaju o zasięgu krajowym czy regionalnym.
Gdyby formuła okazała się tarafiona może dało by się i z międzynarowym dla czego nie?

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45