Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Zmiany w ustawie o ochronie przyrody  (Przeczytany 17663 razy)

Odp: Zmiany w ustawie o ochronie przyrody
« Odpowiedź #75 dnia: Listopad 16, 2013, 20:20:50 »

Popieram Adama.
Jeszcze troche to bedziemy pisać wnioski o pozwolenie skoszenia trawnika  i podlania kwiatków koło domu  wraz z opłatami!!!
mówisz że mało to aj powiniene być zwolniony z każdej opłaty o wycinke dzrewa bo koło domu nasadziłęm ich kilka tysiecy. A zwolni mnie ktoś?????????? Ni ch....a!!
Zgłoś do moderatora   Zapisane
« Odpowiedź #76 dnia: Listopad 16, 2013, 20:34:50 »

Istnieje znacząca różnica w wartości pomiędzy drzewem o średnicy 31 cm a posadzoną w zamian sadzonką o średnicy 4 cm.
owszem, ale najwazniejsze jest to, zeby naprawde cos sadzic. Jezeli sadzi sie wiecej niz wycina, to jest balans - doskonale o tym wiesz jako lesnik. jezeli przepis mowi "przeznaczone miedzy innymi", to nasadzenia sa wola urzedasa a nie prawem. przy okazji - za dol.8 tysiecy mozna naprawde sporo posadzic. I nie manipuluj slowami, jezeli drzewko ma 4 cm (w Toronto 5) i bryle korzeniowa, to powodzenia w udzwignieciu takiej "sadzonki"   :-*
« Odpowiedź #77 dnia: Listopad 16, 2013, 20:53:19 »

Jezeli sadzi sie wiecej niz wycina, to jest balans
Jeśli być dokładnym to balans jest wtedy kiedy sadzi się dokładnie tyle ile się wycina (oczywiście w perspektywie przyszłości) ;)

I nie manipuluj slowami, jezeli drzewko ma 4 cm (w Toronto 5) i bryle korzeniowa, to powodzenia w udzwignieciu takiej "sadzonki"   :-*

Taka sadzonka waży kilkadziesiąt kilogramów. Jeśli jest dobra to często znacznie ponad 50. Zwykle w zaleceniach nasadzeń zamiennych znajduje się wzmianka o sadzonkach o obwodzie pnia (mierzonym na 1,0 m) 12-14 cm (to jest koło 5 cm średnicy) lub nawet 14-16cm. Nie znam innej nazwy dla tego typu drzewka jak "sadzonka"
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2013, 20:57:41 wysłana przez retro »
« Odpowiedź #78 dnia: Listopad 16, 2013, 22:36:56 »

Where the Commissioner or City Council has approved the removal of a tree,
such approval may be subject to conditions which include the applicant
providing payment of tree value, removal and replacement costs and a
minimum of one replacement tree being planted for each tree approved for
removal.
drzewo zastepcze - to w Kanadzie.
« Odpowiedź #79 dnia: Listopad 16, 2013, 22:52:34 »

i znowu dalem sie wrobic w jakies dywagacje  >:(
-jeszcze raz - 24 tys zlotych ( przyklad z ksiazki) to jest oplata calkowicie ksiezycowa
                    - jaka by ta oplata nie byla, zgodnie z prawem MUSI byc przeznaczona na nowe nasadzenia.

ps. oczywiscie, ze sa takie drzewa, ktorych usuwac po prostu nie wolno. w tym przypadku, jezeli drzewo jest na prywatnym terenie, wlasciciel powinien miec bardzo duza ulge podatkowa.
« Odpowiedź #80 dnia: Listopad 21, 2013, 00:50:11 »

@Retro

http://niezalezna.pl/48440-ostatni-wyczyn-ministra-nowaka-usychajace-miliony-wzdluz-autostrad

no prosze, jak sie posadzi to sadzonka, a jak uschnie, to "drzewo wysokie na 2m"...swoja droga, co za idiota trzeba byc, zeby przesadzac masowo brzozy...to pewnie ten syndrom brzydkiego slowa na "B"...
« Odpowiedź #81 dnia: Listopad 21, 2013, 09:03:21 »

Ten artykuł jest delikatnie mówiąc średni. A pytanie  leśnika o sadzenie drzew w terenach miejsckich pachnie dobieraniem opinii pod założoną z góry tezę. Leśnicy nie sadzą niczego co ma więcej niż pół metra wyskości i 3 lata. A brzozy nie sadzą wcale :-)
Poza tym 2 mdtrowa sadzonka brzozy to wcale nie taka znowu duża. Czternastki mają z regóły po 4 metry.
Ja bym typował jednak zaniedbania w procesie sadzenia i późniejszej pielęgnacji.
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2013, 09:05:19 wysłana przez retro »

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #82 dnia: Listopad 21, 2013, 18:05:29 »

brzozy sadzą bardzo duże ilości

ciekawe czemu kolega @Chwoja nie opowie nam o tym , ma na co dzień styczność z w/w
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #83 dnia: Grudzień 11, 2013, 17:53:54 »

ciekawy temat znalazłem na forum leśnym

http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=37448

przeczytałem i widzę tutaj Dwie Racje obydwie są opierane o przepisy  = co o tej sytuacji możecie powiedzieć

kilka razy miałem podobna sytuację ale jako wykonawca [ zrobiłem szybciutko i chodu ]
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 26, 2014, 14:51:34 »

Witam,

jestem nowy na forum, więc z góry proszę kolegów o wyrozumiałość.

Mam pewien problem, którego nie mogę rozwiązać, a który pojawił mi się ostatnio. Zgłosił się do mnie klient z prośbą przycięcia 2 konarów wchodzących mu w balkon w kamienicy. Aby bliżej opisać sytuację, wyglądało to tak: na bardzo wąskim podwórku między 4 kamienicami rosną 2 kasztanowce, dość wysokie, do wysokości dachów kamienic. Konary faktycznie wchodziły w balkon, przy wietrze musiały mu robić niezłą masakrę. Powód wycięcia sensowny, więc zabrałem się do roboty. Poz tym usunąłem posusz, którego było sporo i na prośbę klienta przyciąłem trochę gałęzi na szczycie korony, które zabierały mu światło w mieszkaniu. Gałęzie te miały max do 3 - 4 cm średnicy. Nie wyciąłem tego za dużo, pamiętając cały czas o tym, że wg. prawa można wyciąć do 30% masy korony (przekazał mi to znajomy starszy arborysta kilka lat temu, upewniłem się też czytając o tym w necie). No i moje samopoczucie było doskonałe, aż do momentu, kiedy przeczytałem ten wątek, w którym jest mowa o nowelizacji ustawy.
Przycięcie konarów i usunięcie posuszu w świetle nowelizacji jak najbardziej zasadne, ale co z przycięciem tych odrostów na szczycie korony? Powiem szczerze, trochę zwariowałem i nie wiem co o tym myśleć, szczególnie, że klient chciałby, żeby mu przyciąć też to drugie drzewo i najbardziej zależy mu właśnie na prześwietleniu. Drzewo to było już tak kilkukrotnie przycinane i zastanawia mnie czy to się mieści w sformułowaniu z ustawy o utrzymaniu formy korony.

Będę wdzięczny za odpowiedzi i porady, bo mam zagwozdkę - nie chciałbym zrobić krzywdy ani drzewu, ani sobie ani klientowi a zarobić kilka złotych by się przydało.

« Odpowiedź #85 dnia: Luty 26, 2014, 15:23:51 »

Witam.
Najlepiej jak wrzuciłbyś jakieś fotki z miejsca zbrodni... ;)   - a tak na poważnie, ustawa nawet przed nowelizacją nie wspominała nic o owych nieszczęsnych 30% - była to ( i niestety często nadal jest)  mrzonka którą powtarzali jak mantrę wszelacy ogrodnicy i właściciele podnośników koszowych usprawiedliwiając ogłowienie drzewa. Prawda jest taka że tylko niektóre z gatunków drzew ( a już szczególnie starodrzewów) znoszą dobrze jednorazowe usunięcie takiej ilości masy asymilacyjnej.... 
Korekta gałęzi i konarów bezpośrednio kolidujących z infrastrukturą tak jak utrzymywanie formowanego wcześniej kształtu korony drzew mieści się z zakresie dopuszczalnych prac zgodnie z obowiązującą ustawą -  oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku - tzn. złe jej zinterpretowanie  i przeprowadzenie cięć w nie fachowy sposób może doprowadzić do obumarcia drzewa.....
Pozdrawiam.
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 26, 2014, 18:09:32 »

Dzięki za odpowiedź. Co do mojego zdrowego rozsądku, to go akurat mam i jak ciąłem to też go miałem :) Ale w ustawie nikt go jeszcze nie zapisał.
Pozdrawiam
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 26, 2014, 19:46:45 »

Nic złego na myśli nie miałem....   Piszę takie powtarzalne "frazesy"  ponieważ padają powtarzalne pytania..... ;(    nie chodziło mi konkretnie o Ciebie - w końcu przecież nie wiem co tam zdziałałeś.....  (fotki wiele by wyjaśniły..)  Ustawa jest delikatnie mówiąc niedopracowana -  obecnie dochodzi nagminnie do sytuacji kiedy owa ustawa  jest  nad-interpretowana i ogłowione wcześniej drzewa, ponownie są doprowadzane do takiego samego stanu ( jeśli nie gorszego) i to wszystko "w świetle prawa".....     
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 26, 2014, 23:08:54 »

przede wszystkim nie zrob sobie krzywdy! jak rozumiem klient posiada balkon, moje pytanie jest takie - kto jest wlascicielem terenu, na ktorym rosnie drzewo? w ostatecznym rozrachunku ktos jest tego drzewa wlascicielem...nie przypuszczam, zebym musial tlumaczyc tutaj z polskiego na nasze slowo "implikacja"?
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 27, 2014, 09:29:20 »

Właścicielem terenu jest wspólnota mieszkaniowa i ona jest tzw "klientem". Adam, jakbyś rozwinął tą wypowiedź w kwestiach implikacji - co z czego, to będę wdzięczny.

Głównym celem mojego pytania jest to, czy muszę mieć za każdym razem biegunkę podchodząc do takiego zlecenia. Bo ja będę robił wedle zdrowego rozsądku, ale ktoś zawsze będzie mógł to zakwestionować, bo wg niego konar nie wchodził w kolizję... Chciałbym się dowiedzieć jak to działa w praktyce, jakie są doświadczenia.

A żeby było jasne, moją ambicją nie jest ogławianie :)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45