Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Zmiany w ustawie o ochronie przyrody  (Przeczytany 17656 razy)

Lobo

• Administrator
    • Timber
Re: Zmiany w ustawie o ochronie przyrody
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 31, 2011, 10:26:30 »

Znalazłem fajny artykuł poruszający dość istotne kwestie jeśli chodzi o naszą pasję/zawód. Artykuł jest fajnie napisany chodź przedstawia tą złą stronę nowelizacji ustawy...
http://www.fap.eko.org.pl/dokumenty/ABR ... _druku.pdf
Zgłoś do moderatora   Zapisane

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 08, 2011, 21:39:13 »

jednym słowem BURDEL w ustawodawstwie .

i co dalej ?

postulujemy żeby Park z Polski zrobić dla tzw Gości czy myśleć racjonalnie ?

lub wiązać się do każdego przeznaczonego do usunięcia drzewa [ w majestacie prawa czy bezprawia ] ?

może ktoś ripostę da - ja nie mam pomysłu - są tu mądrzejsi - po studiach  :lol:
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 09, 2011, 12:54:38 »

Prawo mamy chore przejawia się to we wszystkich jego dziedzinach ....niestety.
Dla mnie największym problemem ( poza nieprzemyślanymi decyzjami ustawodawców) jest i było egzekwowanie go przez odpowiednie urzędy, a właściwie jego brak..
Lokalny Wydział Ochrony Środowiska przeprowadził w zeszłym roku "szkolenie informacyjne" zapraszając na nie podmioty gospodarcze zajmujące się pielęgnacją zieleni i komórki odpowiedzialne za wydawanie zleceń w tym zakresie. Cały wykład był bardzo pouczający, poparty zdjęciami drzew zniszczonych przez niewłaściwą pielęgnację , po skończonym spotkaniu zostały rozdane materiały informacyjne (dosyć ciekawe broszury ) z objaśnieniami jak powinno wyglądać drzewo po przycięciu , dlaczego, itp. Wszyscy słuchali, kiwali głowami, wydawali się zainteresowani.
Osobiście odniosłem pozytywne wrażenie, bardzo szybko jednak sprowadzono mnie na ziemie......
Tydzień po w/w wykładach zostały ogłowione trzy piękne robinie rosnące 200m od WOŚ........ :) ) i gałęzie leciały na ulicę... a poza tym były już kiedyś przycinane i prawo pozwala na takie ich traktowanie.
Z tym się zgodzę, i nie było by problemu gdyby drzewa (w ilości kilkudziesięciu szt.) zostały przycięte tak jak należy ... niestety poza całkowitym usunięciem wilków (pęd. przybyszowe) na niemal każdym drzewie usunięto od jednego do kilku konarów o średnicach +/- kilkunastu cm.
Nie zdążyłem jednak o tym wspomnieć bo Pani zapytała kto dzwoni, i natychmiast po tym jak się przedstawiłem zmieniła ton rozmowy i zaczęła wykrzykiwać że jak to ?  dzwoni pan tu żeby wyczuć stanowisko urzędu ..? to pan prowadzi firmę i prawa nie zna...? czytać ustawy ! a nie szukać dziury w całym..!!! Do widzenia.... :shock:

Trochę się rozpisałem ale takie są niestety realia.... urzędnicy którzy powinni egzekwować prawo sami je naginają.
 Zastanawiam się tylko jaki w tym mają interes........
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 17, 2011, 10:09:17 »

Cytat: "piotr880"
co to jest pkt 2 b ? wiek - do 10 lat - od sadzonki ?

Jest to wiek bilogiczny drzewa. W tym temacie orzekał już sąd:
 Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 lutego 2009 r. I SA/Gl 827/2008
"...Nie może ulegać wątpliwości, że przepis ten odnosi się do faktycznego biologicznego wieku drzewa, a nie do okresu jaki upłynął od jego posadzenia na gruncie. Gdyby przyjąć, że użyty przez ustawodawcę w omawianym przepisie termin ?wiek drzewa? należy rozumieć tak, jak domagała się tego skarżąca, powodowałoby to w konsekwencji, że rosnące już kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat drzewo, które zostało przesadzone w inne miejsce i rosło w tym miejscu nie dłużej niż 5 lat można by bez zezwolenia usuwać z terenu nieruchomości..."
Zasadność używania ochraniacza kambium
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 17, 2011, 18:32:38 »

Koledzy kochani... Bardzo chętnie wam opowiem jak to jest z energetykami w Polsce i całym Świecie.
Pierwszy kolega opisywał iż tnie się pół korony od strony przewodów-zgadzam się z tym , ponieważ koszty związane z pozwoleniem o wycinkę są skomplikowane i czasochłonne. Drugim powodem tego są stawki w naszym kraju i chora konkurencja, trzeci powód to taki aby linia była czysta. Poruszamy tematy związane w Polsce a podobnie jest w Czechach bądz w Niemczech. Mało tego miałem okazje zobaczeć prace śmigłoca z piłami tarczowymi.... Więc też nie nażekajmy na ludzi.

piotr880

Odp: Zmiany w ustawie o ochronie przyrody
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 06, 2011, 05:22:01 »

ogrzewam temat

współpracuję czasem z gościem mającym jakieś tam uprawnienia rzeczoznawcy / architektura krajobrazu [ nie pamiętam dokładnie ]

wciska mi że Nie Wolno przycinać konarów powyżej 10 cm średnicy ?!!

jak to się ma do cięć sanitarnych itp ?

na wszystko jest czas

Pabianice

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 06, 2011, 17:07:13 »

To nie wynika z ustawy Piotrze tylko z wiedzy ogólnej. Jak utniesz konar powyżej 10 cm to drzewo nie jest wstanie pozbierać się po tak drastycznym cięciu dlatego cięcie powyżej 10 cm średnicy często nazywane jest amputacją. Inna sprawa to ciecia gałęzi suchych chorych itp. cięcie jest tylko przyśpieszeniem procesu odrzucania gałęzi. Expertem nie jestem ale tak mi się wydaje.
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 06, 2011, 20:34:35 »

Witam.
Ogólnie chodzi o to że mało które drzewo jest w stanie "zalać" ranę po cięciu większym niż owe 10cm.
Wiadomo czym to skutkuje..., a masakrą już jest pozostawienie kilku lub kilkunastu takich "ran" nazywając to korektą sanitarną...... :o
W ogóle - według mnie cięcia sanitarne polegają tylko i wyłącznie na usunięciu posuszu.....

piotr880

« Odpowiedź #23 dnia: Październik 06, 2011, 21:02:59 »

nie jestem tego zdania że tylko usunięcie posuszu

a korekta ?

np teren miejski -  budynek a jeden z konarów wystaje górą ok 1 m w jezdnię - idealnie na upolowanie tira - to co ważniejsze odnoga nawet 20 cm średnicy czy zdrowie ludzkie ?????

akurat w takich warunkach pracuję - co inne parki skwery itp

na wszystko jest czas

Pabianice

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 06, 2011, 21:32:27 »

Dokładnie jak Franc pisze.
Co do reszty Piotrze to piszesz o skrajni i to już jest zamieszczone w ustawie.
Możemy ciąć gałęzie zagrażające mieniu, ludziom, itd.
Czyli sprawa prosta

piotr880

« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 06, 2011, 19:29:22 »

spotkałem się ostatnio z przypadkami pobierania opłat za decyzje zezwalające na wycinki -

jak to z tym jest ?

w ustawie nie ma o tym mowy

może ktoś podesłać odpowiednie przepisy regulujące ten problem ? :'(

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 06, 2011, 20:15:41 »

Art. 83-90 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody

piotr880

« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 23, 2012, 20:25:21 »

co o tym sądzicie ? - dla mnie to absurd

http://prawo.rp.pl/artykul/757723,917590-Wycinka-z-drzew-z-absurdalnymi-karami.html#

a tu temat wycięty z forum ,, Lasy Polskie ''

http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=28736

na wszystko jest czas

Pabianice

piotr880

« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 16, 2013, 06:01:21 »

znalazłem w internecie na forum związanym z lasami

Równie problematyczny wydaje się również wiek drzewa, które wyciąć możemy bez pozwolenia. Granicą tu jest 10 lat. Co jednak, kiedy do czynienia mamy z drzewem szczepionym, którego podkładka przekroczyła już tę granicę, a szczep ma na przykład 2-3 lata..?

jak sądzicie ?

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 09, 2013, 21:58:56 »

mógłby któryś z kolegów wrzucić linka z aktualna ustawą? z czym dokładnie trzeba się oswoić? 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45