Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: brzoza do 10lat  (Przeczytany 4339 razy)

brzoza do 10lat
« dnia: Maj 14, 2014, 19:35:53 »

Chłopaki potrzebuje waszej pomocy pilnie. Mam do wycięcia ok pół hektara brzózek pod liniami energetycznymi. mam zgode właściciela ale nie jest on w stanie określić wieku brzóz. na moje oko wyglądają na ok 7-15lat. możecie mi podać wymiary jakie brzoza napewno może przekroczyć 10lat? jedną przeciąłem ale nie wiem do końca jak policzyć słoje, są między innymi takie przerywane. mógłby mi ktoryś z was zobrazować to na jakimś zdjęciu jak to policzyć?? byłbym bardzo wdzięczny. brzózki siegają ok 10metrów. są to samosiejki po ziemi rolnej.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Odp: brzoza do 10lat
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 14, 2014, 19:48:08 »

10 letnia brzoza może mieć 3 cm średnicy. Może też mieć 15 cm. Wszystko zależy od warunków wzrostu. Ze zwykłego zdjęcia nikt Ci nie policzy słojów w brzozie.
Najpierw musiał byś mieć przekrój bądź lepiej nawiert ( możliwy do uzyskania bez ścinania drzewa co jest lepsze w przypadku gdyby miało się okazać, że drzewo nie ma jednak 10 lat). Później musisz taki nawiert wyszlifować na gładko w poprzek włókien tak żeby jak najlepiej było widać słoje. Później albo liczysz pod binokularem albo skanujesz. Jak mi wyślesz TIFFa 1500 dip to mogę spróbować z szansą na powodzenie w okolicach 50% :P Trudny gatunek wybrałeś sobie na początek.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 14, 2014, 20:25:49 »

Niektorzy urzednicy przyjmuja sztuczny wyznacznik 10 lat jako 28 cm obwodu na 130cm od ziemi. Ja takie sprawy rozwiazuje tak, ze pytam wprost urzednika jak temat rozgryzc (oczywiscie dobrze mu najpierw dac odczuc ze nie ma do czynienia z laikiem). Tak na prawde faktyczny wiek drzewa jest tu bez znaczenia... wazne jest jak okresli go urzednik. Przy dobrej woli nikt nie bedzie latal z przyrostomierzem Presslera po 2000 czy 3000 drzew. Rozmowa i komunikacja mozliwa i zalecana nawet z urzedasami
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 14, 2014, 20:44:11 »

trudny gatunek ale mamy dylemat czy to ciąć żeby nie było kłopotów. jutro jak zdąże podjade i odetnę plaster ze sztuki którą dziś położyłem zeskanuje i wrzucę. zainteresowanych zapraszam do pomocy. z urzędasami mam do czynienia od rana do wieczora muszę w dupę włazić. tematu brzóz jeszcze nie poruszyłem czekam na przybliżenie wieku orientacyjnie może nam  się uda bo nie wiem jak temat ugryźć.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 14, 2014, 20:48:40 »

Niektorzy urzednicy przyjmuja sztuczny wyznacznik 10 lat jako 28 cm obwodu na 130cm od ziemi.
Zawsze mnie zastanawiało skąd się biorą takie cudne wartości, toż to na tzw. "chłopski rozum" wiadomo że to nie może być nawet zbliżone do prawdy.
Wystarczy że znajdzie się jeden "ekolog" czy inny, któremu leżały na sercu czy tam wątrobie wycięte drzewa i pozamiatane.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 14, 2014, 21:34:25 »

i to jest wlasnie kompletny idiotyzm, o ktorym pisze "ad usrantam mortem". zamiast piersnicy jakis zlodziej-dzieciorob wymyslil "wiek" i teraz zlodziej i jego potomstwo zyje z lapowek a porzadni ludzie pracuja za granica.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2014, 21:46:10 »

Dla przykłądu u siebie mam 2 topole balsamiczne posadzoen tego samego dnia, jedna ma ok 1m i ze3cm śr a druga ponad 4m i  blizej 10cm śr, a rosną od siebie  oddalone o ok 10m. Wierzba na powórku w pierwszych dwóch latach miała przyrosty ok 1-2cm w 3 ,4  już ponad 10cm przyrosty , w piątym roku przekraczała  34cm.  Teraz minoł jej 6 rok  a ma  42cm śr. Reguły niema
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2014, 22:29:48 »

Dla pocieszenia powiem, że w projekcie nowej ustawy o ochronie przyrody jest zapis o potrzebie uzyskiwania zezwolenia na wycinkę powyżej określonego obwodu mierzonego w szyi korzeniowej. Jak dla mnie jest to czynnik zbyt zmienny ale rozumiem zamysł no i na pewno będzie łatwiej dla przeciętnego właściciela działki.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 16, 2014, 17:37:54 »

O rzesz ty....... :o   a co z nabiegami korzeniowymi ????  też będą się kwalifikować do obwodu ? albo na przykład drzewka "cyklicznie" wykaszane na rowach i nieczynnych nasypach kolejowych, często kilkunastoletnie i o sporych obwodach przy odziomku.....? pewnie trochę "utrudni" to pracę zakładom komunalnym.... 
no i jak np. zmierzyć taki pień....?
http://www.tapeciarnia.pl/175183_las_drzewo_korzen_woda.html

« Odpowiedź #9 dnia: Maj 16, 2014, 18:20:16 »

no i co wtedy w przypadku pędów, które odbiły z pniaków  pozostawionych po wycince ...?..  ;)
to pewnie jakieś lobby producentów frezarek do pni...   ;D ;D ;D
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 18, 2014, 00:18:44 »

Dla pocieszenia powiem, że w projekcie nowej ustawy o ochronie przyrody jest zapis o potrzebie uzyskiwania zezwolenia na wycinkę powyżej określonego obwodu mierzonego w szyi korzeniowej. Jak dla mnie jest to czynnik zbyt zmienny ale rozumiem zamysł no i na pewno będzie łatwiej dla przeciętnego właściciela działki.
[/quote

obrazek dedykuje temu debilowi od "szyi korzeniowej" - niech se zmierzy

http://www.heathermccurdy.com/archives/47%20ficus%20tree.JPG

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45