Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Kursy - jak powinny wyglądać  (Przeczytany 2784 razy)

Odp: Kursy - jak powinny wyglądać
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 23, 2014, 13:28:47 »

Zapomnialem dodac, ze na pewno krokiem we wlasciwym kierunku jest przedmiot "Chirurgia i pielegnacja drzew" na Wydziale Lesnym UR w Krakowie. Mnie marzy sie jednak "lesnictwo miejskie" jako kierunek studiow.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 23, 2014, 15:37:14 »

Podejrzewam, że leśnictwo miejskie jako kierunek studiów nie powstanie jeszcze przez jakiś czas. UR w Krakowie chciał wprowadzić kierunek który będzie kształcił trochę szerzej niż tylko z nastawieniem na pracę w LP lub parkach narodowych. Miał być to kierunek "Zarządzanie środowiskiem przyrodniczym" (cokolwiek by to miało znaczyć). Niestety, nie zgłosiło się wystarczająco dużo chętnych. Myślę że z leśnictwem miejskim było by podobnie. Wydaje mi się że najlepszym pomysłem było by (w jakiejś tam przyszłości) stworzyć studia międzywydziałowe o takiej tematyce na wydziale leśnym i ogrodniczym. Jak na razie jest jakiś promyczek w postaci elektywu Chirurgia Drzew. Mimo że miałem złe przeczucia co do tego przedmiotu po przeczytaniu podręcznika poszedłem na niego z ciekawości i muszę powiedzieć że jest to całkiem dobry i wartościowy przedmiot. Mogę polecić jeśli ktoś jest akurat studentem UR. Na pewno lepsze to niż niektóre inne wypełniacze. Szkoda tylko że nie ma więcej godzin w terenie. W tej chwili przedmiot ma 30 godzin. Ja bym wolał 90 z czego z 70 w terenie. Parków w Krakowie i okolicach trochę jest, tu i tam można pokazać co jak zostało zrobione. Co zrobiono dobrze a co spieprzono. Dałbym też kilka godzin więcej z rezystografem i Picusem bo trochę mało tego jest. Do prowadzących wciągnął bym też co najmniej jednego arborystę który fizycznie zajmuje się wykonywaniem prac, bo jak na razie sami teoretycy.
Problem też w tym że popularność elektywów zależy jak na razie głownie od tego czy można to szybko odpękać i czy nie ma problemu przy zaliczeniu. Elektywy bardziej ambitne, gdzie trzeba się trochę nagimnastykować nie ruszają bo jest za mało chętnych.
W mojej ocenie architektura krajobrazu daje dużo słabsze podstawy do zawodu arborysty niż leśnictwo ale zawsze to lepiej niż zarządzanie i marketing :) Ważne żeby się porządnie douczyć ekologii gatunków drzewiastych i może trochę fitopatologii i na początek będzie git. 
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2014, 15:44:29 wysłana przez retro »
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 26, 2014, 22:57:25 »

30 godzin i brak arborysty na zajeciach to rzeczywiscie bardzo slaby plomyczek, ale nawet najwiekszy pozar musi sie od czegos zaczac  8).
zgadzam sie z kolega @Retro, ze architektura krajobrazu daje gorsze podstawy niz lesnictwo, niemniej jednak rola estetyczna drzew w krajobrazie miejskim jest nieslychanie istotna, wydaje mi sie, ze lesnicy zajmujacy sie arborystyka powinni liznac architekture krajobrazu, a architekci krajobrazu...ugryzc spory kawalek lesnictwa. "Wysilek zbiorowy" (pardon my french) daje niekiedy zdumiewajace rezultaty
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/3b/ae/b0/3baeb0db9b9120c48937deae30a572e1.jpg
zarowno w miescie, jak powyzej jak i poza miastem
http://www.montereypeninsulagolf.com/images/course/cypress_point/cypress_point_golf_club_15th_tee.jpg
dwie uwagi:
- drzewa z Bonn maja fatalna strukture, ktora prawdopodobnie "pilarz ozdobny drugiego stopnia" natychmiast zaczalby "poprawiac", natomiast Cupressus macrocarpa z dolka nr15 to albo posusz do usuniecia, albo wrecz martwe drzewa, ktore oczywiscie "pilarz ozdobny" itd.jednak jakis drobny kurs (300 godzin?  :D ) architektury krajobrazu by sie przydal.
- disclaimer ; podobienstwo tego postu do "odpowiedzi na post @Retro" jest przypadkowe i calkowicie niezamierzone, zadne zwierzeta nie zostaly uszkodzone podczas pisania tego postu (oprocz kota Glizdy, ktory mnie wk...wia od 14 lat)"
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 27, 2014, 10:11:06 »

W mojej ocenie architektura krajobrazu daje dużo słabsze podstawy do zawodu arborysty niż leśnictwo ale zawsze to lepiej niż zarządzanie i marketing :) Ważne żeby się porządnie douczyć ekologii gatunków drzewiastych i może trochę fitopatologii i na początek będzie git.

Co masz na myśli przy ekologii gatunków? bo o ile fitopatologii uczę się w własnym zakresie, o tyle na temat samych drzew/krzewów/bylin w czasie nauki poznałem ok 2000 tyś gatunków+odmian, z czego ok 1200 to drzewa i krzewy. I muszę przyznać, że było to rzetelne poznawanie bo poza nazwą polską i łacińską musiałem opanować warunki siedliskowe(ekologię) oraz morfologię. Uprzedzając, nie nie chwalę się  :P po prostu poczułem się "dotknięty", a przynajmniej tak to odebrałem, że po architekturze krajobrazu nie mam żadnej lub mam bardzo małą wiedzy na temat roślin(drzew).

Pozdrawiam.
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 27, 2014, 11:32:45 »

Chodzi o to że w czasie kiedy architekci krajobrazu uczą się o rysunku i rzeźbie leśnicy uczą się o drzewach, w czasie kiedy architekci krajobrazu uczą się o pejzażu w malarstwie leśnicy uczą się o drzewach, w czasie kiedy architekci krajobrazu uczą się projektowania leśnicy uczą się o drzewach. Stąd wypływa wniosek że leśnicy o wiele więcej czasu poświęcają na naukę o drzewach a więc są lepiej przygotowani do pracy z drzewami. Nie potrzebna im wiedza o tym czym różni się jedna odmiana jałowca sabińskiego od drugiej bo taka wiedza rzadko przydaje się w pracy arborysty. Nie potrzeba im też znajomość 2000 odmian roślin bo w polskich szkółkach i tak dostępne jest niecałe 500 (a w każdym roku wchodzą nowe bo mody się zmieniają) a później trzeba poprawiać projekt w którym ktoś wstawił z katalogu szkółkarzy 200 sadzonek w nieprawidłowej więźbie odmiany która super wygląda na zdjęciach i ładnie się komponuje tylko że trzeba ją ściągać z RPA a klient się za głowę łapie bo wychodzi 1350 zł za sztukę gdy tymczasem podobna odmiana jest dostępna w szkółce obok za 100 za sztukę. 
Nie traktuj tego osobiście. Moja opinia wynika ze współpracy z kilkoma architektami oraz analizy sporej ilości projektów i inwentaryzacji. Architekci są niedoścignieni w projektowaniu formy ogrodu. Kształtu alejek, osi widokowych, małej architektury itp.  Ale przy doborze roślin do nasadzeń zatrudnił bym zdecydowanie ogrodnika.
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 27, 2014, 16:01:36 »

Wiedza kolegow wydaje sie byc naprawde imponujaca (bez sarkazmu), jednak zarowno lesnik jak i architekt krajobrazu nie jest arborysta. Jeden zgubi sie w zachwaszczonym lesie komunalnym do renaturalizacji, drugi w zaniedbanym parku zabytkowym do renowacji. A obaj na raz nie beda mieli zielonego pojecia o technicznej stronie zabiegow do wykonania. Pielegnacja drzew w srodowisku miejskim wymaga ogromnej, specjalistycznej wiedzy, ktorej (z calym szacunkiem) nie daje ani lesnictwo, ani architektura krajobrazu. Wielka szkoda, ze "nie ma zainteresowania" takim interdyscyplinarnym kierunkiem, ktory laczylby w rozsadnych proporcjach lesnictwo, ogrodnictwo, architekture krajobrazu, ekologie, historie sztuki, socjologie (drzewa w miescie koegzystuja z ludzmi - to nie jest dowcip), urbanistyke, inzynierie ladawa i wszystko inne potrzebne "lesnikowi miejskiemu".
Brak fachowcow daje komiczne rezultaty - w Krakowie, gdzie wstyd bez doktoratu pojsc po pietruszke na Kleparz, przez lata straszyl na placu Sw. Marii Magdaleny (Retro pewnie nawet zna tamtejsza ksiegarnie) ohydny, zamierajacy klon jesionolistny, ktory onegdaj zostal zastapiony jakims patykiem (chyba platan?) skazanym na pewna smierc. I to jest w miejscu odwiedzanym przez miliony turystow z calego swiata.
2000 gatunkow w glowie architekta i rachityczny badyl w centrum starego miasta - warto sie nad tym pochylac dluzej niz "30 godzin bez arborysty"

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45