Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Ogłowienie  (Przeczytany 4714 razy)

Odp: Ogłowienie
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 26, 2014, 22:33:57 »

Zgłoś do moderatora   Zapisane
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 26, 2014, 23:03:26 »

potwierdzeniem autentyczności każdej reguły jest istnienie wyjątków od tej reguły.

wg mojej def.  na drzewie z twojego zdjęcia ogłowiono zaznaczoną czerwonym kółkiem gałązkę.
tak jest to drzewo w bardzo drobnym stopniu , ale jednak ogłowione. pzez osobę nie umiejącą  prawidłowo uciąć gałęzi drzewa

jeśli chodzi o merytoryczne odnoszenie się do postów to sądzę, że też masz coś do nadrobienia - przytaczałem Shigo, wikipedię, podawałem przykłady nie groteskowe , lecz realne - stanowiące autentyczny problem branżowy ( w przeciwieństwie do dolnej gałązki na małej Lp )

rozumiem, że mogę liczyć na równie merytoryczne ustosunkowanie się do moich postów -twoim zdaniem drzewa z moich zdjęć nie są ogłowione ?
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 26, 2014, 23:32:48 »

Drzewny  to ze zdjecia Adama nie jest ogłowione bez przesady,  tak patrząc na  ogławianie, to kazde drzewo będzie ogłowione bez wyjątku, a niektóre nawet bez udziału czowieka tj. po zimie( takiej jak tego roku) albo po wichurze.
Nieprzesadzajmy, obcięcie jednej gałązki to nie ogłowienie, to nei to samo co   zdjęcie z drzewa cąłej korony.
Jak bysmy tak opisali ogłowienie to albo tzreba by było  całkowicie zabronić ogłąwiania albo je dopuscic.
Zgodnie z tym co piszesz to  każdy z tego forum  ogłowił dziesiatki drzew nawet je pielęgnując.
Tak to nawet ja tej wiosny ogłowiłęm juz kilkadziesiąt, w tym piękną duzą  wierzbe na podwórku po której ogłowienia niewidać.
Ogłwoione to są te z moich zdjec i myśle że takie mozna by nazwać ogłwoionymi, a  te np co podałeś  np źle przyciete czy zbyt mocno i niezgodnei ze sztuką, bo i tak  zachowały większość korony,

Jeśli tak sie określi ogłowienie to wiele ludzi moze zmądżeje, bojaknarazie coraz częściej wchdozi w mode  takie  cięcie i twierdzenie nawet przez urzędników że tak mozna bo nieścina sie drzewa ponizej 1,3m ( bo tak sie tłumaczą ludziom a  ludzie  potem tak mówią.)
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 26, 2014, 23:47:09 »

no i nici ze spania.
tych lipek jest cztery, bardzo je lubie od posadzenia, nawoze, dalem oslony, zeby gowniarze nie zakatowali odziomkow przy koszeniu, zwalczalem popilla japonica, ktory jakos sobie je upodobal...drzewka urosly sporo, galazke ucialem oczywiscie nieprawidlowo do zdjecia, pasowala do definicji 4D pod pozycja "double", potem docialem tak jak Pan Bog przykazal.
Byc moze Twoja definicja zostanie uznana glosem wiekszosci za prawidlowa, no coz "vox populi, vox Dei" (witaj na Krymie), jednak jest to definicja po pierwsze bledna a po drugie szkodliwa. Blad wykazalem moim zdjeciem, szkodliwosc wykazal Milo. Autentycznym problemem branzowym jest brak jasnego zdefiniowania bandytyzmu z jego zdjecia. Twoje dywagacje zmierzaja w kierunku rozmydlenia tematu tekstami "w bardzo drobnym stopniu, ale jednak oglowione" na widok drzewa o nienaruszonej koronie.
Ustalmy rozsadna definicje oglowienia, ktore NIE JEST usunieciem wierzcholka czy tez nieprawidlowym cieciem!

http://149.149.11.175/images/TreeToppingHurts2.gif
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 26, 2014, 23:51:59 »

@Krzychu1
Zgodnie z tym co piszesz to  każdy z tego forum  ogłowił dziesiatki drzew nawet je pielęgnując.

prosze mnie nie obrazac, ja oglowilem setki!   ;D
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 27, 2014, 07:24:01 »

@Krzychu1

prosze mnie nie obrazac, ja oglowilem setki!   ;D
A to sorki zwracam honor ;D
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 27, 2014, 07:46:13 »

no to może tak:

cięcie ogławiające - cięcie wykonane na gałęzi pomijające naturalną budowę gałęzi drzewa tzn nie wykonane w rozgałęzieniu ( rozwidleniu ) lub wykonane w rozwidleniu z pozostawieniem gałęzi cieńszej niż 1/3 średnicy gałęzi usuniętej innymi słowy: pozostawiając kikut ( tylec ) lub gałąź boczną , która jest za mała , aby pełnić rolę pędu głównego

ogłowienie - redukcja rozmiarów  korony drzewa poprzez zastosowanie  " cięć ogławiających" w koronie drzewa , gdzie rozmiary drzewa rozumiemy jako wysokość drzewa lub  średnicę rzutu korony

« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2014, 16:40:46 wysłana przez Drzewny »

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 27, 2014, 20:34:52 »

z tym określeniem drzewnego się zgadzam
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 27, 2014, 22:23:19 »

zgadzam sie w pelni z definicja ciecia oglawiajacego.
definicja oglowienia jest dla mnie nie do przyjecia, wracamy do mojego zdjecia i tak w kolko ( w miedzyczasie bandyci ze zdjecia Milo dalej robia swoje). Oglowienie to usuniecie 100% korony cieciami oglawiajacymi. Jezeli ustalimy taka definicje oglowienia, mozemy ruszyc do przodu, jezeli nie, bedziemy sobie tutaj dywagowali w nieskonczonosc ( moze 25, moze 50, moze 67,5%, co to jest galazka, czy jest to mala galaz czy tez niedorozwiniety konarek, czy mozna czas liczyc w zdrowaskach, a jezeli tak, to jak liczyc droge? czy liczymy na poczatku czy tez pod koniec sezonu, jak ma sie sezon fenologiczny do sezonu lowieckiego i wice wersal w czasach globalnego ocieplenia. jakiej miarki krawieckiej powinien uzywac inspektor nadzoru podczas wykonywania pomiarow w koronie, czy inspektorowi nadzoru przysluguje sluzbowy treeboat czy tez powinien tanczyc na zigzagu z wiewiorkami w ortalionach? itd... szkoda czasu).
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 13, 2014, 21:18:39 »

"wg mojej def.  na drzewie z twojego zdjęcia ogłowiono zaznaczoną czerwonym kółkiem gałązkę.
tak jest to drzewo w bardzo drobnym stopniu , ale jednak ogłowione. pzez osobę nie umiejącą  prawidłowo uciąć gałęzi drzewa".
to jest z postu Drzewnego
"oglowienie jest zle. zawsze"
to jest z postu Retro
Panowie, przekraczamy granice absurdu - jezeli usuniecie galazki jest oglowieniem, a kazde oglowienie jest zle to wszyscy arborysci powinni wykonac jakies rytualne samobojstwo!
Jezeli w ogole poruszam temat oglowienia, to z dwoch powodow:
- po pierwsze, zeby ustalic czym oglowienie jest poprzez definicje.
- po drugie ustalic, w jakich przypadkach oglowienie jest jednoznaczne z wandalizmem.
z taka wiedza mozna sie zastanawiac nad prawnym okresleniem pewnych przypadkow oglowienia jako wandalizmu, ktory jest oczywiscie czynem karalnym. to moglby byc drobny krok w kierunku prawnego zakazania absurdalnych oglowien, ktore maja miejsce wylacznie dla tego, ze wykonawcy nie maja wiedzy, narzedzi i umiejetnosci, a zleceniodawcy maja jeszcze mniej.
Czy mam z tym postem isc do prokuratora? osoba, ktora pytam doskonale wie, o co chodzi.
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 13, 2014, 22:14:22 »

Jeszcze jedna, duzo smutniejsza uwaga. to jest klasyfikacja GUS
http://gus-pkd.pl/gus-pkd-2007-2014-klasyfikacja-dzialalnosci-gospodarczej/81-30-z/
"dzialalnosc nie wymagajaca specjalistycznej wiedzy"...
W ten sposob instytucje Panstwa postrzegaja aroborystow - ich dzialalnosc "nie wymaga specjalistycznej wiedzy". Zastanowcie sie nad tym prostym faktem, a potem zdecydujcie, czy warto wydawac pieniadze na jakies ksiazki, dyski czy szkolenia, zamiast po prostu walic kase mordujac drzewa poprzez oglowienie, skoro nie jest ono czynem karalnym (co nie jest karalne, jest dozwolone  8) )a nawet doklanie nie wiadomo, czym oglowienie jest.
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 14, 2014, 13:24:45 »

Nie ma tu najmniejszych szans na ustalenie definicji. W takiej sytuacji stety/niestety trzeba zostawic w definicji interpretacyjna furtke. Na pewno trzeba użyć terminu "ciecia oglawiajace" w postaci zaproponowanej przez Drzewnego.

Wg mnie OGLOWIENIE to zastosowanie ciec oglawiajacych w sposob nieuzasadniony zmieniajacy pokroj drzewa
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 14, 2014, 15:36:07 »

Oczywiście że każde ogłowienie jest złe. Przez złe mam na myśli jego skutek dla drzewa i jego fizjologii.
Nie mam na myśli skutków/efektów takiego działania dla człowieka, gdyż tu mamy dowody z całego kraju i nie tylko, że takie praktyki mogą się podobać.
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 14, 2014, 22:05:29 »

Nie ma tu najmniejszych szans na ustalenie definicji. W takiej sytuacji stety/niestety trzeba zostawic w definicji interpretacyjna furtke. Na pewno trzeba użyć terminu "ciecia oglawiajace" w postaci zaproponowanej przez Drzewnego.

Wg mnie OGLOWIENIE to zastosowanie ciec oglawiajacych w sposob nieuzasadniony zmieniajacy pokroj drzewa
No to ja bym chcial byc tym, ktory orzeka, ktore ciecia sa uzasadnione, a ktore nie. Pewnie mialbym stolik zarezerwowany u "Sowy i przyjaciol" na 10 lat. Nie ma to jak "interpretacyjna furtka" - tylko jak sie na odzwiernego takiej furtki zalapac? Bede sie musial nad tym pochylic.
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 14, 2014, 22:24:13 »

Oczywiście że każde ogłowienie jest złe. Przez złe mam na myśli jego skutek dla drzewa i jego fizjologii.
Nie mam na myśli skutków/efektów takiego działania dla człowieka, gdyż tu mamy dowody z całego kraju i nie tylko, że takie praktyki mogą się podobać.
[/quote
Retro, daj spokoj! oczywiscie, ze oglowienie jest zle dla drzewa, wycinka jest jeszcze gorsza, usuniecie drewna tartacznego boli kornika, a sprochnialego pnia nad placem zabaw dla dzieci boli pachnice! Straz pozarna w Szczawnie wyciela cala lipe, w ktorej mogly zyc przerozne istoty! I to tylko dla tego, ze pien zabil jakas mala dziewczynke! Czy ktos pomyslal ile larw, ile nicieni a nawet malych ssakow zginelo na skutek tego barbarzynstwa?
Patrzmy na swiat z perspektywy czlowieka. Mam na mysli oczywiscie czlowieka cywilizowanego.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45