Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Ogłowienie  (Przeczytany 4715 razy)

Odp: Ogłowienie
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 25, 2014, 10:40:25 »

ależ usunięcie 1 dużej gałęzi może  zmienić radykalnie pokrój drzewa. patrz przykład powyżej.
tym bardziej usuniecie 2 dużych gałęzi itp

jeśli podstawą do próby zdefiniowania ogłowienia miało by być zaburzanie fizjologii drzewa to wchodzimy na ciężki grunt, trudne do stwierdzenia  zjawiska i długoterminowe procesy

nieprawidłowa redukcja korony to jak najbardziej przydatne pojęcie, z tym , że bez definicji ... 
jeśli przyjąć zaproponowane przeze mnie pojęcie "cięcia ogławiającego" to może ono stanowić punkt wyjścia do definiowania takich pojęć jak "niepr. red. korony" np.  redukcja korony drzewa poprzez wykonanie cięcia lub cięć ogławiających

fakt, że wg mojej definicji pod pojęcie drzewa ogłowionego podejdzie takie gdzie zrobiono- usunięcie 1 niedużej gałęzi cięciem ogławiającym - jest to słaby punkt tej definicji

fakt, że termin ogłowienie ma pewne konotacje, kojarzy się 1 znacznie z usunięciem wierzchołka, jednak to pochodzi ze słownictwa powszechnego i nie wiem czy należy zbyt mocno się do tego odnosić

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 25, 2014, 20:09:26 »

fakt, że termin ogłowienie ma pewne konotacje, kojarzy się 1 znacznie z usunięciem wierzchołka, jednak to pochodzi ze słownictwa powszechnego i nie wiem czy należy zbyt mocno się do tego odnosić

i tyle w temacie , a nie kombinowanie jak koń pod górkę

ps. - usunięcie jednej gałęzi nazywać ogłowieniem - to raczej śmieszne sformułowanie jak na człowieka z stażem i doświadczeniem [ no chyba że drzewo ma tylko Jedną gałąź ]

tyle odemnie = kropka
Zgłoś do moderatora   Zapisane
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 25, 2014, 20:39:55 »

moja propozycja, nie wiem czy niezbyt radykalna,hmm..

ogłowienie - zastosowanie w dowolnym zakresie " cięć ogławiających" w koronie drzewa

drzewo ogłowione - drzewo na którym wykonano cięcia ogławiające w dowolnym zakresie

cięcie ogławiające - cięcie wykonane na gałęzi pomijające naturalną budowę gałęzi drzewa tzn nie wykonane w rozgałęzieniu ( rozwidleniu ) lub wykonane w rozwidleniu z pozostawieniem gałęzi cieńszej niż 1/3 średnicy gałęzi usuniętej.

PS-   @Poncz -dzięki za wprowadzoną dyscyplinę : )
1. zupelnie nie zgadzam sie z ta definicja - to juz nie jest otwarcie "puszki z robakami" ale wrecz calej "beczki z robakami".
 2. wprowadzenie definicji "ciecia oglawiajacego" uwazam za doskonaly pomysl.
obstaje przy swoim - 100% korony, jak na obrazku Milo
cala reszta to wadliwe ciecia w roznym zakresie.
tak sie zastanawiam, czym wlasciwie jest "zniszczenie drzewa", ale to juz chyba caly Atlantyk robakow  ;D
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 25, 2014, 21:19:05 »

co to znaczy 100% korony?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 25, 2014, 22:28:25 »

ogłowienie - zastosowanie w dowolnym zakresie " cięć ogławiających" w koronie drzewa

drzewo ogłowione - drzewo na którym wykonano cięcia ogławiające w dowolnym zakresie

cięcie ogławiające - cięcie wykonane na gałęzi pomijające naturalną budowę gałęzi drzewa tzn nie wykonane w rozgałęzieniu ( rozwidleniu ) lub wykonane w rozwidleniu z pozostawieniem gałęzi cieńszej niż 1/3 średnicy gałęzi usuniętej.

no to niechby zostały jak wyżej definicje "ogłowienia" oraz  "cięcia ogławiającego", natomiast rozróżnić możnaby drzewa "ogłowione" od "znacznie zredukowanych", "zniszczonych",itp. itd. wprowadzając np skalarny stopień ogłowienia [%] - tu: przy drzewach ogłowionych 100% (jako drzewo na którym wykonano cięcia ogławiające w zakresie 100% masy żywych gałęzi lub masy ulistnionych gałęzi lub powierzchni asymilacyjnej lub ...)
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 26, 2014, 12:41:44 »

zaproponowałem definicję z głowy, ale po tak szerokim sprzeciwie postanowiłem zajrzeć do paru źródeł. z braku czasu ograniczyłem się do Modern Arboriculture dr Shigo i Wikipedii

definicja w wiki : "Tree topping is the practice of removing whole tops of trees or large branches and/or trunks from the tops of trees, leaving stubs or lateral branches that are too small to assume the role of a terminal leader"

ogłowienie jest zabiegiem usunięcia całych wierzchołków drzew lub dużych gałęzi i / lub pni z wierzchołka drzewa, pozostawiając kikut ( tylec ) lub gałąź boczną , która jest za mała , aby pełnić rolę pędu głównego

pokrywa się z moją w kwestii nazwania ogłowieniem nie tylko usunięcia całej korony, ale również gałęzi.  z tym, że oni sugerują od razu , że gałąź ma być large-duża. nie wiem po co to robią , tak jakby nie można było ogłowić drzewa , którego gałęzie jeszcze nie są large/duże

druga część definicji z wiki też się w pewnym sensie pokrywa, z tym , że ja podałem dokładny "przelicznik" ( 1 do 3 ), który jest dość popularny i którego byłem uczony

Shigo z kolei za topping  uważa nie tylko usunięcie wierzchołka, ale również gałęzi bocznych.  Dodatkowo, aby wyróżnić ogłowienie wierzchołka proponuje pojęcie Tipping, które już konkretnie oznacza usunięcie wierzchołka drzewa.

« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 26, 2014, 19:36:57 »

Ogłowienie  wg mnei jak sama nazwa mówi pozbawienie głowy. bardziej  pasuje  pozbawienei  drzewa wszystkich  konarów,czubka i zostawienei   gołego pala, ew z kikutami z konarów.
Jak w cytacie drzewnego ..."pozostawiając kikut ( tylec ) lub gałąź boczną , która jest za mała , aby pełnić rolę pędu głównego...".  I niechodzi tu o jedną gałąź/konar ale o wszystkie.
Tak to wyglada wg mnie,  czyli cała korona  z pozostawieniem gołęgo pnia bądz  pnia z kikutami po konarach.
np coś takiego
http://arborysci.net/media/?sa=item;in=465
lub takie:
http://arborysci.net/media/?sa=item;in=363

« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2014, 19:38:45 wysłana przez krzychu1 »
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 26, 2014, 21:09:45 »

Wracam do definicji zaproponowanej przez Drzewnego. Jak rozumiem Poncz dopuszcza ilustracje, wiec postanowilem zilustrowac definicje Drzewnego oglawiajac drzewo (lipa) scisle wg. definicji.
dokonalem oglowienia poprzez wykonanie w dowolnym zakresie ciec oglawiajacych (1 ciecie wykonane na galezi pomijajace naturalna budowe galezi) co spowodowalo, ze koledzy beda mieli okazje podziwiac ksiazkowy przypadek drzewa oglowionego - drzewa, na ktorym wykonano ciecia oglawiajace w dowolnym zakresie.
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 26, 2014, 21:26:12 »

i vice versa. drzewo po lewej z dopiskiem topping, wg def. @adama nie jest ogłowieniem
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 26, 2014, 21:30:10 »

co to znaczy 100% korony?
Jak rozumiem, pytanie jest z kategorii podchwytliwych. Dlugo rozmyslalem nad odpowiedzia i musze przyznac, ze jednoznaczne okreslenie, czym jest 100% korony przekracza moje mozliwosci. O ile w przypadku korony czeskiej jest to oczywiscie 100 halerzy, to w przypadku korony szwedzkiej jest to juz 100 ore , nalezy zatem zadac fundamentalne pytanie o to, ktora konkretnie korone mamy na mysli i jakie sa kursy walut?
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 26, 2014, 21:32:47 »

i vice versa. drzewo po lewej z dopiskiem topping, wg def. @adama nie jest ogłowieniem
przeczytaj jeszcze raz wlasna definicje.
poza tym, jak powszechnie wiadomo, pisze sie "wice wersal"
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 26, 2014, 21:36:16 »

« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 26, 2014, 21:40:25 »

wykasowałem posta - samodyscyplina : )
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2014, 21:48:03 wysłana przez Drzewny »
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 26, 2014, 22:20:11 »

moje zdjecie odpowiada dokladnie Twojej definicji oglowienia. prosze odnoscic sie wprost do moich postow, np. odpowiedziec czy drzewo z mojego zdjecia zostalo oglowione. dla ulatwienia:
tak
nie
nie wiem
wszystkie powyzsze odpowiedzi sa prawdziwe
odpowiednie skreslic.
powodzenia  :D                                                                                                                                                         
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 26, 2014, 22:27:36 »

wykasowałem posta - samodyscyplina : )
od dyscypliny na forum jest Poncz Gromowladny, jak bedziesz stosowal samodyscypline bez umiaru bedziesz wygladal tak:
http://allart.biz/up/photos/album/e-f/El%20Greco/st_francis_receiving_the_stigmata.jpg

bardzo paskudny widok.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45