Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: certyfikaty sprzętu [ ,, na papierze '']  (Przeczytany 2869 razy)

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
certyfikaty sprzętu [ ,, na papierze '']
« dnia: Październik 20, 2012, 18:55:42 »

spotkałem się wiele razy z pytaniem Inspekcji Pracy o certyfikat na używany sprzęt

jak to z tym jest ?????????

,, Oni '' chcą papiery

a co pokazać ?
Zgłoś do moderatora   Zapisane
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice

Lobo

• Administrator
    • Timber
Odp: certyfikaty sprzętu [ ,, na papierze '']
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2012, 21:42:45 »

Każdy sprzęt posiada papiery które należy wypisać a osoba z uprawnieniami powinna robić nam przeglady szpeju. Każda uprząż lina itd mają swój termin przydatności. Tak na szybko.

piotr880

« Odpowiedź #2 dnia: Październik 21, 2012, 08:17:44 »

liny nie mają terminu ważności !

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2012, 08:58:13 »

Uprząz TH-020 tez niema terminu. Producent zaleca tylko szczegółową kontrole  pasa u nich, po pierwszych 5 latach, a nastepnie  ustalaja kolejny przegląd za kilka lat.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2012, 10:30:29 »

Ja z kolei słyszałem, że że wszystko ma swój termin, ale np uprząż użytkowana 3 lat oddawana jest do przeglądu np do assecuro i oni naprawiają co potrzeba i przedłużają termin o 2 lata. Czyli max 5 lat użytkowania.
STIHL MS-251

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 21, 2012, 10:58:02 »

Zanim cokolwiek napiszecie upewnijcie się że macie racje. Piotr lina nawet nieużywana po 10 latach od daty produkcji nie może już być używana. Pomyślcie to nawet zdrowy rozsądek podpowiada. Kontrola sprzętu powinna mieć miejsce raz w roku. European treeworker dopuszcza okres ważności uprzęży do 5 lat od daty produkcji. Piszę z telefonu bo mi komp padł. Jak będę miał dostęp do kompa to wrzucę wam jakieś normy itp.
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 21, 2012, 11:44:31 »

No ja zacytowałem  instrukcje uprzęży TH-020.  Zdrowy rozsadek to normalne,  skontrolować samemu czy wszystko się dobrze trzyma, przed każdą robotą.
ZApytam znajomego BHP-ca  jak to od ich strony wygląda, a on potrafi pociać uprzaż jeśli tylko cokolwiek jest w niej nie tak,  nawet jak bedzie miała miesiac.
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2012, 12:11:19 wysłana przez krzychu1 »

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 21, 2012, 11:59:51 »

Sorry w zasadzie powinienem użyc liczby pojedynczej. 5 lat to jest standard później może nam ten okres przedłużyć producent. Prucz tego powinniśmy kontrolować nasz sprzet przez wykfalifikowaną osobę raz na rok. No i to nie zwalnia nas z codziennej kontroli robionej przez nas samych przed i po pracy :)

piotr880

« Odpowiedź #8 dnia: Październik 21, 2012, 12:28:10 »

w sprawie lin , będąc na kursie IRATA  mówili że lina nie ma określonej przydatności [ na innym kursie również to było omawiane ]

lina nawet nieużywana po 10 latach od daty produkcji nie może już być używana.

dlatego napisałem że nie ma okresu przydatności

w sprawie uprzęży powiedziano mi że max termin atestu jest 5 lat a następnie przegląd przez producenta lub uprawnioną osobę i ewentualne przedłużenie lub nie

na wszystko jest czas

Pabianice

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 21, 2012, 15:36:18 »

To zrób sobie refresh z iraty...

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 21, 2012, 16:50:41 »

piotr880

« Odpowiedź #11 dnia: Październik 21, 2012, 18:20:14 »

liny , linami

a jak się ma np okres użytkowania kasków ?

kiedyś spotkałem się z przypadkiem kontroli inspekcji pracy która podważyła datę produkcji [ Peltor ], do czasu przydatności , teraz w nowszych kaskach stosowana jest wstawka pokazująca stopień zużycia - promieniowanie UV ,
czy to jest jedynym wskaźnikiem zużycia , oprócz normalnej kontroli [pęknięcia czy inne uszkodzenia ]

czy producent zaleca jak długi ma być okres gwarancji , atestu itp ?

To samo jest z ubraniami chroniącymi przed przecięciem - częste pranie obniża jego skuteczność , ale jak to jest z tym dokładnie ?

normalne że  osoby to użytkującej nie zwalnia od indywidualnej kontroli i zdrowego rozsądku

na wszystko jest czas

Pabianice

piotr880

« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 07, 2013, 07:45:03 »

odświeżam i zapytuję ponownie

gdzie znaleźć odpowiednie przepisy na nasz sprzęt w sprawie okresu przydatności , gwarancji itp?

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 18, 2014, 18:06:02 »

Witam
Informacje takie powinien dostarczyć producent.Powinna być dołączona pisemna instrukcja wraz z produktem.Ewentualnie takie info.powinno dać się ściągnąć z str. producenta tak jak na str.Petzla lub naskrobać bezpośrednio do producenta w celu uzyskania danych.
Pozdro

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 18, 2014, 18:59:16 »

Dyrektywa Rady 89/686/EWG a za nią Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 marca 2003r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej oraz normy:
PN-EN 363 - Indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. - omawiająca systemy powstrzymywania spadania i
PN-EN 365 - Indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. - precyzująca wymagania dotyczące instrukcji użytkowania oraz znakowania
- określają między innymi obowiązek wykonywania okresowych przeglądów sprzętu ochrony indywidualnej.
Według przepisów sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości powinien być kontrolowany co 12 miesięcy poprzez "kompetentną osobę".

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45