Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: ścinka bardzo mocno pochylonego prostopadle do kierunku obalania  (Przeczytany 13747 razy)

Directional Felling

Mógłby któryś z bardziej doświadczonych Kolegów omówić tą technikę (zaczyna się od około 3:15)
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Odp: ścinka bardzo mocno pochylonego prostopadle do kierunku obalania
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 16, 2012, 09:59:29 »

Wydaje mi się, że pień, który ścina jest jeszcze pochylony w KO. Rzaz podcinający jest rozwarty i dodatkowo pod kątem prostym do linii pnia, aby listwa przytrzymująca działała bez przerwania do samej ziemi jak zawias. Tych nacięć, które robi poniżej nie jestem pewien. Myślę, że jest to zabezpieczenie przed wyrwaniem włókien. Macie wrażenie, że rzaz ścinający jest pod kątem? Powinien rozpocząć cięcie od strony włókien ściskanych oraz po drugiej stronie zostawić większą zawiasę, która ma tu duże znaczenie.

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 16, 2012, 11:26:37 »

Ale mu ładnie poszło.
Na pierwszy rzut oka powiedziałbym że przeciągnie drzewo ale w kierunku pomiędzy tym jak uformował zawiasę a kierunkiem wychylenia drzewa.
Michał pod koniec widać, że zawiasę zostawił w trójkąt - przynajmniej tak mi się wydaje.
Te podcięcia to jakieś specyficzne skrócenie zawiasy opowiada o co chodzi na końcu filmu.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 16, 2012, 13:52:11 »

ja się nie mogłem nadziwić, że włókna po stronie rozciąganej wytrzymały i przytrzymały obalającą się kłodę. Możliwe, że miały na to wpływ te płytkie rzazy dookoła przecinające zewnętrzne włókna?
Warto by kiedyś spróbować.

Złożyła się pieknie
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 16, 2012, 13:54:20 »

cięcia poniżej to zabezpieczenie przed wyrywaniem włókien poniżej klina i rzazu aczkolwiek można to zrobić inaczej. Rzaz ścinający pod kątem i owszem sam czasami stosowałem właśnie przy "dziwnie"pochylonych drzewach. Daje pewną blokadę przed odchyleniem w przeciwnym kierunku od kierunku obalania. Włókna wytrzymały bo to wierzba nie z każdym gatunkiem drzewa tak można.
Jeżeli myślisz, że idzie dobrze - na pewno nie wiesz wszystkiego

Chwoja

• GG: 7840324
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 16, 2012, 17:19:56 »

Niemal identyczną wierzbę robiłem rok temu, może kilka odnóg więcej miała. Rzeczywiście składała się pięknie, również w ten sposób. Grunt to zawiasę w odpowiedni trójkąt uformować, od spodu dodatkowo skrócić delikatnie i jazda. Tutaj bravo za celność, ładnie w ten udeptany pas poszła :D Ale... zabawa lepsza jest na rębniach bukowych, z ochroną gniazd i nalotów ;) Tam sobie można wszelkie możliwe tricki poćwiczyć  8)
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 16, 2012, 21:55:09 »

Wg mnie wszystko prawidłowo tylko nie wiem po co te nacięcai:) Ale są bardziej doświadczeni ode mnie :)

To był pień o małej średnicy. Na pniu o znacznej średnicy i podobnym wychyleniu po wykonaniu takich (nazwaliście to: zabezpieczających) nacięć poniżej uniemożliwiły by przeciągnięcie pnia w kierunku obalania, włókna mogły by zostać wyszarpnięte i zawiasa nie spełniła by swojej roli. Mówiąc krócej: osłabiamy tym zawiasę, co powoduje szybsze jej zerwanie :)

Rzaz ścinający pod kątem i owszem sam czasami stosowałem właśnie przy "dziwnie"pochylonych drzewach. Daje pewną blokadę przed odchyleniem w przeciwnym kierunku od kierunku obalania.
:o

Myślę, że to błąd. Podstawową i prawidłową metodą ścinania drzew jest poprowadzić rzaz podcinający i ścinający w poziomie. Pozwala to na manewrowanie zawiasą i podcinanie jej z każdej strony. To nieprawda, że jak drzewo już leci, to nic się nie da zrobić! Można jeszcze je kierunkować, co na końcowych gałęziach daję kilka metrów przesunięcia.

Ponadto wbijając klina w rzaz poprowadzony skośnie siły rozchodzą się w zupełnie innych kierunkach. Przez to szczelina się nie powiększa a klin zostaje unieruchomiony.  ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2012, 22:08:42 wysłana przez kamel135 »
STIHL MS-251

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 17, 2012, 05:22:08 »

ja uważam że zrobił [jedną z kilku ] prawidłowych metod ścinki

tylko nie wiem dlaczego naciął po zewnątrz w miejscu rozciągania

kliny w cienkich drzewach niewiele dają a wręcz przeszkadzają , śkośnie cięcie daje zabezpieczenie przed ,, cofnięciem ''

ja zaczął bym rzaz ścinający od strony ściskanej grzbietem prowadnicy z zachowaniem minimalnej zawiasy aż do zwiększenia szerokiej zawiasy i ciągnął bym pilarką od dołu , [ trudno mi wytłumaczyć ]

,, albo z podwójną zawiasą bym ciął ''- może ktoś pamięta nazwę tego typu ?
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice

Wir

« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 17, 2012, 08:22:53 »

może ktoś pamięta nazwę tego typu ?
... listwa podtrzymująca...?
poprowadzić rzaz podcinający i ścinający w poziomie. Pozwala to na manewrowanie zawiasą
przy takim ścinaniu też masz możliwość formowania zawiasy tak jak chcesz...
DREVO
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 17, 2012, 16:30:54 »

poprowadzić rzaz podcinający i ścinający w poziomie. Pozwala to na manewrowanie zawiasą
przy takim ścinaniu też masz możliwość formowania zawiasy tak jak chcesz...

Prowadzą rzaz ścinający skośnie? :o (Zależy kto jak rozumie poprawnie uformowaną zawiasę ;D) Zapytaj więc innych co na ten temat myślą, poczytaj fachową lekturę, przejdź się na kurs pilarza. Tam na pewno odpowiedzą na takie pytania. :)

Docinając tak zawiasę można zakończyć jej formowanie już poniżej wyciętego klina. Pewnością, że drzewo nie wróci się, jest pozostawienie tzw. progu bezpieczeństwa i wynosi on 10% długości średnicy pnia. To jest ta różnica wysokości pomiędzy rzazem podcinającym a ścinającym z prawidłowo pozostawioną zawiasą. Przecięcie zawiasy powoduje, że tracimy nad drzewem całkowitą kontrolę. Są przypadki, że zawiasę celowo się przecina z jednej strony. Efektem jest obrócenie się drzewa wokół własnej osi. Jednak kto nie jest pewny czy dobrze robi nie radzę ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2012, 16:33:00 wysłana przez kamel135 »
STIHL MS-251
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 17, 2012, 19:12:03 »

Taki modelowy pniaczek. Dla przypomnienia i utrwalenia.
W omawianym przypadku autor filmiku zastosował tzw. trójkątną zawiasę. Jest to jak najbardziej dozwolona metoda na takie drzewa jednakże te nacięcia poniżej rzazów to chyba trochę na wyrost. Generalnie skracanie zawiasy stosuje się przy sortymentach cennych gdzie może wystąpić rozłup a najczęściej tak jest jeżeli mamy do czynienia z napływami korzeniowymi.
Zgodzę się z kol.kamel 135 rzazy powinno zakładać się w poziomie. ma to istotny wpływ na prawidłowe uformowanie zawiasy.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2012, 19:24:42 wysłana przez leśnik »

piotr880

« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 17, 2012, 19:35:04 »

nie pamiętam już lecz są odstępstwa od rzazów ścinających , poziomych

nie chcę polemizować gdy nie pamiętam/nie jestem pewien

lecz zapewniam że skośny ścinający czasem jest stosowany [ może gdzieś znajdę opis ]

nie w drzewach prostych

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 17, 2012, 19:45:56 »

Stosowany jest i to często :) Generalnie trudno jest wyprowadzić ładny poziomy rzaz ścinający szczególnie gdy się zapieprza na akord. Zauważ że nawet drzewo pochylone w kierunku zgodnym do kierunku obalania tnie się także poziomym. Nie słyszałem o skośnym rzazie ścinającym. Ale teoria a praktyka to dwie różne nauki.
Zasadniczą sprawą jeżeli chodzi o trzymanie poziomu rzazów jest poprawne trzymanie pilarki tzn. w odpowiednim miejscu na kabłąku ułożyć łapki.

piotr880

« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 17, 2012, 20:02:17 »

tego mi nie trzeba tłumaczyć [ co i jak ]

a przypomniałem sobie że kiedyś czytałem o cięciach skośnych [ gdzieś opisywali - chyba IBL  ] że przy bukach istnieje mniejsze niebezpieczeństwo rozrywania kłody

a co powiesz na ścinkę gałęzi wisząc nad ziemią i wieje wiatr a chcesz ją pod wiatr położyć ?- też ścinający poziomy ? - powodzenia życzę

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 17, 2012, 20:35:30 »

Nie rozumiem za bardzo co masz na myśli zauważ jednak że odnosiłem się do ścinki drzew a nie do obcinania gałęzi.
Wcale ci nie tłumaczę co i jak ale tak już jest że teorię możemy znać a w praktyce robimy trochę inaczej. Przykład: wiem że prowadząc rzaz ścinający powinniśmy operować manetką gazu kciukiem ale kiedyś nauczyłem się operować wskazującym i nie zawsze ścinam poprawnie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2012, 20:43:43 wysłana przez leśnik »

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45