Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Jak zostać arborystą?  (Przeczytany 15237 razy)

Jak zostać arborystą?
« dnia: Styczeń 09, 2010, 13:31:25 »

Arborysta to bardzo szerokie pojęcie. Specyfika pracy z drzewami jest różna w zależności od kraju, firmy, tradycyjnych uwarunkowań lokalnych i wielu innych czynników. Arborysta może się specjalizować w pracy w koronie, konsultacjach, przesadzaniu, sadzeniu, pielęgnacji małych drzew lub usuwaniu wielkich i niebezpiecznych.
Arborysta może pracować z podnośników, może współpracować z żórawiami lub używać jedynie lin i bloczków. Może być osobą wysoce wykwalifikowaną z wieloma dyplomami lub jedynie praktykiem.
Wydaje mi się, że trzema wspólnymi cechami jakie mają arboryści na całym świecie jest to, że

- poprzez swoją pracę mają bezpośredni wpływ na drzewa w mieście
 - po prostu się czują arborystami
 - wiedzą, że drzewo jest żywym organizmem rządzącymi się swoimi prawami i starają się te prawa szanować

Jak zostać arborystą?

Jeśli już pracujesz z drzewami - po prostu się nim poczuj! Nazwij się arborystą przed sobą i przed innymi a następnie naturalną koleją rzeczy pogłębiaj swoją wiedzę, umiejętności i zdobywaj doświadczenie. Rób te rzeczy na wszystkie dostępne ci sposoby. Rozwijaj się zawodowo jako arborysta, patrz na swoją karierę jako na karierę arborysty, podglądaj najnowsze osiągnięcia swojej branży, zrzeszaj się z innymi arborystami, spotykaj się z nimi, zmieniaj stare nawyki, ucz się nowych rzeczy. Praktykuj nową wiedzę i umiejętności.

Jeśli masz już jakieś kwalifikacje w tej dziedzinie a nie masz doświadczenia po prostu staraj się jak najrzetelniej wprowadzać w życie to co wiesz o drzewach i ich traktowaniu. szukaj nowych okazji do pracy z drzewami. Myśl o sobie jak o profesjonaliście - arboryście.

Tak moim zdaniem zostaje się arborystą.

avantgarden

• Gość
Odp: Jak zostać arborystą?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2010, 22:06:10 »

Amen. Mogę też się pod tym podpisać? Zauważyłem, że w świadomości wielu osób, niestety także z branży, profesja ta utożsamiana jest wyłącznie z cięciem i ścinką drzew, a ich pielęgnacja to tylko zwykłe cięcie gałęzi i konarów.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2010, 22:28:21 »

Drzewny - dobrze powiedziane :)

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2010, 19:51:15 »

często trzeba się uginać pod presją osób nadzorujących , bądź zlecających dane prace

ktoś powie - to ja nie robię jeśli tak , różnie z tym bywa
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2012, 20:54:31 wysłana przez poncz »
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 22, 2010, 21:14:49 »

Cytat: "piotr880"
miałem na myśli to że nawet będąc specem od drzew , często trzeba się uginać pod presją osób nadzorujących , bądź zlecających dane prace
ktoś powie - to ja nie robię jeśli tak , różnie z tym bywa :)

ale jak to się ma do: "jak zostać arborystą?"   ???

do mojej wypowiedzi: "jak zostać arborystą" piszesz, że

mała świadomość społeczeństwa w kierunku pielęgnacji drzew i krzewów
a należało by od tego zacząć

co wg ciebie ma przez to rozumieć osoba, która chce się dowiedzieć jak zostać arborystą?

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2010, 23:19:18 »

W dużym skrócie ;

jak już się szkolimy , kształcimy , to w ten sposób aby nikt i żadnym przypadku nie starał się podważać sposobów i metod z jakimi przyjdzie się nam wykazywać w roli arborysty

[ inaczej - starać się robić bardzo dobrze , albo wcale ]..

to chciałem przedstawić , nie wiem tylko czy zrozumiale ?
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 23, 2010, 08:59:18 »

jak już się szkolimy , kształcimy , to w ten sposób aby nikt i żadnym przypadku nie starał się podważać sposobów i metod z jakimi przyjdzie się nam wykazywać w roli arborysty
[ inaczej - starać się robić bardzo dobrze , albo wcale ]..

mój iloraz inteligencji pozwala mi jedynie na zarabianie na chleb chodzeniem po drzewach i obcinaniem gałęzi, więc przyznaję się szczerze, że ni w ząb nie wiem o co ci chodzi.

nie ważne jak się wykształcę - ktoś zawsze będzie coś podważał - jego święte prawo
jak niby miałbym się wykształcić i gdzie żeby
nikt i w żadnym przypadku nie starał się podważać sposobów i metod z jakimi przyjdzie się nam wykazywać w roli arborysty  
musiałbym być chyba jakąś nietykalną świętą krową arborystyki, czy coś w tym stylu
a z tego co wiem to ani Watykan ani Dalaj Lama kursów pielęgnacji drzew jeszcze nie prowadzą

tybet

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 27, 2010, 00:17:45 »

Hej, tu nowy...
Drzewny, wspaniała idea, wielki cel, życzenia wytrwania i za 20 lat abyś też tak spiewał.
Piotr 88800 czy coś tam. Nie ma czegoś takiego jak jakiś burak, który tobie mówi jak masz przyciąć drzewo. Po to masz zostać specjalistą w tym zawodzie, a nie rzeźnikiem, aby perswadować prawidłowe wykonanie zabiegu i jeżeli ten dyskutujący burak zadzwoni do innego chirurga, a potem do nastepnego i nastepnego, a wszyscy zaserwują mu jednakowe stanowisko, to zmięknie i drzewo będzie przycięte prawidłowo. Ale jak mamy do czynienia z zachłannymi rzeźnikami, którzy dla kasy maja w dupie, że drzewo rosło 100 lat to takie potem efekty.  !!!Na szczęście mamy takie zjawisko jak legislacja i zasady i mam nadzieje, że już niedługo byle dziecioł z pilarką nie będzie mógł kaleczyć drzew. Amen

tybet

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 27, 2010, 00:27:00 »

A Piotr 880, jeszcze jedno, certyfikaty, szkolenia i warsztaty są po to i dają ci to, że jak je ukończysz, to nie będziesz "chodził po drzewach" i "obcinał gałęzi", po prostu zaczniesz się wspinać i dokonywać zabiegów chirurgicznych.
Boże chroń Polskę przed "Doktorami habilitowanymi nauk wszelakich !!!

krokodyl

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2010, 22:12:36 »

Zawsze bardzo kochalem las i drzewa. Chcialbym zostac arborysta, a nie rzeznikiem drzew. Mieszkam w terenie, gdzie jest bardzo niewielu arborystow a wlasciwie zadnego nie ma, jak wynika z moich poszukiwan. Od czego musze zaczac?? Kupic sobie sprzet i umowic sie z kims, aby mi cos pokazal? Mialem kiedys pilarke w reku, ale za duzo nia popracowalem. Czuje jednak, ze to jest cos dla mnie. Panowie arborysci, radzcie! Jak NAPRAWDE zostac arborysta?!
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 16, 2010, 23:35:33 »

krokodyl musisz posiadać auto jakaś przyczepa\przyczepka jakaś pilarka(firmowa okolo 4 ps)+ typu żelaskowa ala ms 200T\192T  i z 4 tys zl na sprzet wspinaczkowy na poczatek  to tak z rzeczy. a potem pod skrzydelko do któregoś z chlopakow np. Lary . Lecz trzeba zadać se pytanie czy wyrzyjesz z tego typu pracy i bedziesz miał klijentow bo  bankruta zrobic to nie sztuka,sztuka utrzymac sie na rynku. Ja robie drzewa jako hobby a na rzycie zarabiam inaczej . acha i zarejstrowana dzialalnosc gospodarcza (firma) no i jakies papiery fachowe musisz zrobic na drzewa.

edit
"Mialem kiedys pilarke w reku, ale za duzo nia popracowalem"
muszisz najpierw kupić se pilarke i powalczyć z nia troche na ziemi.  albo zagadać z np . Larym i pojechac do niego tak jak teraz stoisz bez zadnych inwestycji w sprzet  i  popracować z 3 dni i sie dowiesz czy to praca dla ciebie. zkontaktuj sie z tym urzytkownikiem on przeszkala ludzi nie wiem czy sie podejmie "zielonego amatora " ale kto pyta nie bładzi.
PS sorki Lary ze ci klode pod nogi rzuciłem  :lol:
z uprawnieniami European Treeworker / Germany
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 18, 2010, 09:50:21 »

spoko żadna kłoda, kolejny klijent...a to że zielony zupełnie, tym lepiej dla niego bo wyniesie sporo informacji i dobrych nawyków. Najgorsze to trafić pod skrzydło do jakiegoś arborysty ryzykanta. można sie wtedy niechcący nauczyć niezłych patentów, które prowadzą czasem do opłakanych skutków.
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 12, 2010, 08:09:53 »

Cytat: "krokodyl"
Zawsze bardzo kochalem las i drzewa. Chcialbym zostac arborysta, a nie rzeznikiem drzew. Mieszkam w terenie, gdzie jest bardzo niewielu arborystow a wlasciwie zadnego nie ma, jak wynika z moich poszukiwan. Od czego musze zaczac?? Kupic sobie sprzet i umowic sie z kims, aby mi cos pokazal? Mialem kiedys pilarke w reku, ale za duzo nia popracowalem. Czuje jednak, ze to jest cos dla mnie. Panowie arborysci, radzcie! Jak NAPRAWDE zostac arborysta?!
Krokodyl, napisz gdzie mieszkasz, może znajdzie się akurat ktoś z twoich okolic - bo chyba najlepszą ścieżką jest trafić do jakiegoś arborysty. Niestety w Polsce nie ma warsztatów i kursów dla początkujących, rozpoczynających swoją przygodę z arborystyką od zera.

No i oczywiście pytaj tutaj na forum, o wszystko co Cię interesuje

Brok

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 17, 2010, 11:16:41 »

Witam.
To moja pierwsza wizyta na tym forum, wiec jesli zadam jakies nie odpowiednie pytania albo zrobie cos nei tak to z gory przepraszam.

Zajmuje sie glownie alpinizmem przemyslowym, chcialbym sie dowiedziec jak wygladaja natomiast przepisy odnosnie drzew. Znaczy, chcialbym do moich uslug dodac usuwanie starych wysuszonych galezi (przyznam sie, ze w drzewolazach juz pracowalem, ot takie zlecenie 'na wariata' troche wlasnie takich galezi wyciolem) chcialbym zapytac co mi jest do tego potrzebne. ROzumiem, ze kurs pilarza coby mi powiedziano, ze za prowadnice pily sie nie trzyma, kurs poruszania sie... tutaj chyba bym myslal sobie odpuscic jesli to mozliwe, drzewolazy mam u umiem sie nimi poslugiwac, zajmuje sie tez budowa parkow linowych na drzewach, no i tez mam uprawnienia do prac wysokosciowych z wykorzystaniem technik alpinistycznych, wiem ze to nie ma duzego znaczenia ale chodzi o to ze lin umiem tez uzyc jak dzrewolazow nie wypada. Czy sa jakies kursy ktore musialbym miec wymagane aby zajac sie wlasnie usuwaniem takich galezi uschnietych ? Dodam ze raczej na dzien obecny nie mysle o zajmowaniu sie wycinka sekcyjna tylko o te galezie i podciagnac to pod usuwanie zagrozen.

Przepraszam za chaotycznosc posta, ale dpiero wstalem i chyba jeszcze spie.
Pozdrawiam.
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 17, 2010, 14:13:18 »

Witam.
Może w twoim wypadku dobry by był kurs organizowany przez PTCHD w Boguchwale, mogę się mylić bo takowego nie robiłem ale wydaje mi się że oni tam mają kilka stopni, więc może coś znajdziesz dla siebie...
Kurs European Tree worker organizowany przez  MTUiOD skierowany jest do ludzi z "jakimś" doświadczeniem i od Ciebie zależy czy się czujesz na siłach - ten kurs polecam można naprawdę wiele się nauczyć, no i uzyskać certyfikat uznawany w Unii Europejskiej.
Poza tym po ukończonym kursie  dostajesz już świadectwo odbycia szkolenia z zakresu pielęgnacji drzew, i nie ma konieczności przystępowania do egzaminu na certyfikat.
Jeśli chcesz więcej info na ten temat, proponuję odwiedzić to forum -
http://http://www.pilarz.net.pl/viewforum.php?f=26&sid=d65acc2be6067a117e389988780c524c -
Temat ten był tam wiele razy poruszany, albo po prostu pytaj tutaj.
Pozdrawiam. :)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45