Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: [1] 2 3 4 5 6 ... 10   Do dołu

Autor Wątek: Zasadność używania ochraniacza kambium  (Przeczytany 13460 razy)

Zasadność używania ochraniacza kambium
« dnia: Maj 17, 2011, 18:32:38 »

Kolega Lobo poruszył temat ochraniacza kambium- dla mnie śmieszny temat  :) , Wydaje mi się że drzewo bardziej cierpi od cięć oraz drzewołazów niż od lekko przetartej kory na jednym z konarów (oczywiście w zależności od gatunku dzrewa) a nawet balansując na linie to nie wieżę ,że Marcinie nie otarłeś innych  gałęzi bądź konarów przy zjeździe.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Lobo

• Administrator
    • Timber
Zmiany w ustawie o ochronie przyrody
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 18, 2011, 16:30:39 »

ochraniacza kambium- dla mnie śmieszny temat
a dla mnie nie.
balansując na linie to nie wieżę ,że Marcinie nie otarłeś innych gałęzi bądź konarów przy zjeździe.
Jak możesz porównywać otarcie gałęzi do tarcia liny założonej bez cambium pomyśl logicznie.
Wydaje mi się że drzewo bardziej cierpi od cięć oraz drzewołazów niż od lekko przetartej kory na jednym z konarów
No i tu się zgodzę. Jak tną panowie nie mający o tym pojęcia to co za różnica czy używają ochraniacza cambium. Natomiast jest różnica czy robią to w drzewołazach - bo dodatkowo obciążają drzewo.
prócz cięć musi jeszcze zagoić rany po kolcach.
Re: Zmiany w ustawie o ochronie przyrody
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 18, 2011, 22:00:12 »

Kolego LOBO, może za bardzo się rozpędzasz tym pomówieniem ,iż panowie nie mają pojęcia ,którzy nie używają ochraniacza cambium?! Znam dużo osób które pracują przy dzrewach na linie wykonując rózne prace-mało tego pracowali na linie gdy TY (bez urazy) leżałeś w kołysce. Natomiast  różnica polega na tym że poprostu nie odróżniasz cięć technicznych od sanitarnych bądz redukcyjnych. A że TY robisz na dzień 5 drzew to my z kolei 25 a to jest duża różnica. No i jak to się mówi... Niech każdy pilnuje swojego interesu a nie patrzy u kogoś.

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
Re: Zasadność używania ochraniacza kambium
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 19, 2011, 05:32:53 »

Łemek - że robisz 25 drzew , lub robicie to znaczy że albo idziesz na żywioł i wychodzi to byle jak [ wspomniałeś o drzewołazach ] a chyba wiesz że nie zaleca się ich w przypadku pielęgnacji ?

albo druga możliwość - robisz/cie po łebku

pilnowanie interesu to jedno , a przestrzeganie zasad i przepisów drugie  :!:
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 19, 2011, 22:43:26 »

kolego Piorze zgadzam się z Tobą , lecz weź pod uwagę iż my przecinamy duże ilości linii ,a rzucając rzutkę i wciągając ochraniacz to zrobimy kilka drzew na dzień.... Podzielając twoje zdanie dodam Ci jeszcze ,że zdaża się pielęgnować drzewa i wtedy musimy używać rzutki bo nie ma możliwości wejścia z drabiny (inne pieniądze za robote).
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 19, 2011, 22:54:31 »

Odnośnie Piotra 880 przy tej ilości drzew, to chodzi o cięcia techniczne a nie o pielęgnację. Poprostu źle zrozumiałeś temat... Przy pielęgnacji to chyba musiał by być robot...

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 20, 2011, 08:53:44 »

widzę kolego że gdzieś w moich postach bardzo Cię coś do mojej osoby zniechęciło.
Grzeczność nakazuje się najpierw przedstawić. Zatem może powiesz nam kilka słów o sobie? O mnie już troszkę wiesz skoro znasz moje imię i wiek.
Co do cięć technicznych to mało mają one wspólnego z arborystyką.
Co do Twojego podejścia to masz je jak każdy który pracuje dla energetyki, ale spoko nie dziwie się wiem o co chodzi czas kasa itd.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 20, 2011, 23:02:32 »

Marcinie ... Znamy się osobiście z kursu i z egzminu. A co do "zniechęcenia" to bardziej mnie ukuło ,że pisałeś iż "pewien koleś był na egzaminie etc a i tak nie interesuje go ochraniacz cambium i inne bzdury..." Marcin nie osoądzj kogoś bo staram się naciskać na jakość... Bo jak widze inne firmy to naprawde krew w żyłach się gotuje ,ale nic nie poradzisz bo najważniejsza jest cena więc paryzantki nie przeskoczysz... Odnośnie Twego zdania że cięcia techniczne nie mają nic wspulnego z arborystyką to się mylisz - bez liuny nic nie zrobisz w ciężkich tematach, no i nie zawsze są cięcia techniczne bo trafiają się redukcje więc też musisz się naskakać a bez liny i pojęcia to tylko ogłowisz lub zniszczysz. a z Tej strony Tomek ze Śląska. Pozdrawiam i gniewam się że masz bądz miałeś takie zdanie o mnie...

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 21, 2011, 11:22:38 »

Witaj Tomku.
Nie ukrywam że irytowało mnie od początku Twoje pojęcie do do cambium. Podchodząc do takowego kursu jakim jest Et powinieneś chodź troszkę zmienić podejście do sprawy...
A co do cięć jakimi głównie się zajmujesz to wiem jak sprawa wygląda znam trochę rynek ostatnio nawet wykonywałem takową robotę.
Co do samej roboty to w sumie jeden ciul jak pracujesz na tych drzewach bo one i tak prędzej czy później uschną z powodu zbyt dużego ubytku masy asymilacyjenej, kolce to tylko gwóźdź do trumny.
Co do tematu o o kursie to przykro mi że posłużyłeś jako przykład, jest to prawda - takie mam zdanie.

piotr880

« Odpowiedź #9 dnia: Maj 21, 2011, 14:51:54 »

jeszcze nie widziałem żeby osoby robiące ,,pod elektrownię '' używały cambium

zresztą nawet konkretne firmy ze sporym stażem w pielęgnacji [ tej szeroko rozumianej ] nie używają tego szpeju

- powód - niskie stawki i galop = ilość

sam też nie używam ale ja coraz częściej zajmuję się tylko ścinką sekcyjną

jak już trafi się ładne drzewo na którym właścicielowi zależy i dobrze płaci za pielęgnację używam namiastki cambium

ale bardzo rzadko tak jest że ktoś zapłaci za np 2 dni wiszenia na dąbku z 30 m lub niższym a rozłożystym np 2 000 zł za posusz i przewietrzenie

morał z tego -  klientela nie ma kasy i braku bodźca ekologicznego [ w skrócie ]

na wszystko jest czas

Pabianice

Beny

• ISA certified
Odp: Zasadność używania ochraniacza kambium
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 06, 2013, 19:04:53 »

Dla mnie ochraniacz kambium przede wszystkim; chroni linę ,ułatwia jej płynne przesuwanie i spełnia rolę stanowiska przy pracy na podwójnej linie, to że pozwala oszczędzić kambium jest raczej dodatkowym plusem (choć nazwa przyrządu sugeruje że najważniejszym). Ale wg mnie mogące powstać na skótek jego nieużywania uszkodzenia nie są dla drzewa żadnym zagrożeniem. 
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 06, 2013, 21:59:39 »

Ale wg mnie mogące powstać na skótek jego nieużywania uszkodzenia nie są dla drzewa żadnym zagrożeniem.

Beny, nieużywanie ochraniacza kambium może mieć bardzo poważne skutki dla drzewa. Ciągłe tarcie liny w tym samym miejscu szybko zniszczy korę, łyko przewodzące asymilaty i kambium - jedną z najważniejszych tkanek w roślinie. Jeżeli będziesz jedynie zjeżdżał na podwójnej linie bez ochraniacza zniszczysz to wszystko na ponad połowie obwodu konaru. Jeśli pracujesz na całym drzewie i przemieszczasz się w różnych kierunkach możesz łatwo uszkodzić jeszcze więcej. Taki konar zostanie szybko odrzucony. Pewnie nie będzie też mały bo zazwyczaj wybieramy dla bezpieczeństwa coś dużego:)

Co do lin to pewnie za jakiś czas będą już antyprzecięciowe. Drzewo tak szybko się nie przystosuje...

piotr880

« Odpowiedź #12 dnia: Luty 07, 2013, 06:03:10 »

@jaszczur - wszystko zależy od gatunku drzewa

wiele posiada tak grubą korę że i stalowa lina nie zaszkodzi kambium

ale wiadomo - od przybytku głowa nie boli

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 09, 2013, 19:34:18 »

czy koledzy dysponuja jakimis danymi (literatura, moze obserwacje wlasne, jakies zdjecia?) na temat zamierania konarow na skutek otarcia lina zabezpieczajaca?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 09, 2013, 19:57:22 »

JA to mam wrazenie ze  od takeio czegos to konary nieuschna. Ile jest dzrew któe przerastają przez płoty, metalowe ogrodzenia, siatki, rowery(  ;D ) , wrastaja w linki, przerastają blachy( w popzrek ),  same o siebie się ocieraja, itp zdazenia i rosną dalej. Prędzej większe otarcie zrobimy butem jak sie  lekko ślizgnie niż ta liną.
Strony: [1] 2 3 4 5 6 ... 10   Do góry

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45