Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Wycinka a okres lęgowy ptaków  (Przeczytany 18187 razy)

Wycinka a okres lęgowy ptaków
« dnia: Kwiecień 20, 2011, 19:49:59 »

Słuchajcie, miałem na dniach jechać na wycinkę na cmentarzu, a tu zleceniodawca mówi, że teraz nie bo szum, ekolodzy i okres lęgowy ptaków. Jak to właściwie jest? W lasach państwowych ten przepis jest martwy praktycznie (z wyłączeniem terenów objętych ochroną) natomiast jak to jest w miastach? Można ciąć czy nie? i kiedy? Pomocy, a już sobie urlop wziąłem. szlag by trafił.
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Lobo

 • Administrator
  • Timber
Re: Wycinka a okres lęgowy ptaków
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2011, 20:24:41 »

Ostatnio jak robiliśmy cmentarz to było napisane w pozwoleniu że: "prace można prowadzić w 1 i 4 kwartale roku" czy jakoś tak, innym razem nie mogliśmy pracować tylko na drzewach, gdzie były gniazda, ale o tym może się dokładniej wypowiedzieć Dziki.
Pozdro
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Re: Wycinka a okres lęgowy ptaków
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2011, 20:35:15 »

Na żadnym z drzew przeznaczonych do wycięcia nie ma gniazd. :/
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Re: Wycinka a okres lęgowy ptaków
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 20, 2011, 20:53:44 »

Sam jestem ciekaw na jaki przepis powołują się urzędnicy zabraniając wycinki w okresie lęgowym ptaków.
Chore to jest - jak masz działkę leśną to masz ptaki w d... jak rolę porośniętą krzakami to już ustawa o ochronie przyrody i schodki nie daj Boże jeszcze obszar Natura 2000.
Kol. gureczek mądrze się wypowiadał odnośnie przepisów.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Odp: Wycinka a okres lęgowy ptaków
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 26, 2011, 09:04:50 »

Z racji bycia urzędasem i wydawania decyzji zezwalających (bądź nie zezwalających) na usuwanie drzew jestem zmuszony zagłębiać się w te durnoctwa i zastanawiać „co poeta miał na myśli” bo przecież nasze ustawy są tak pisane, że każdy kto je czyta inaczej je rozumie :-)
Wracając do tematu skąd się wziął zakaz usuwania drzew w okresie lęgowym ptactwa:
W zasadzie zakaz taki funkcjonuje od roku 2004 kiedy to w oparciu o art.49 ustawy o ochronie przyrody Minister Ochrony Środowiska wydał rozporządzenie w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (z dnia 28 września 2004 Dz.U.Nr.220, poz.2237). Mało kto przestrzegał tych przepisów do czasu aż „oszołomiaści przyrodnicy” (taki odpowiednik moherowych beretów wśród przyrodników i proszę ich nie mylić z normalnymi przyrodnikami) zaczęli „dymić” i zgłaszać do prokuratury że taki a taki burmistrz czy wójt wydał zezwolenie na usunięcie drzew a tam były ptaszki i nie wolno było tych drzew wyciąć ..... zaczęły się sądy, karanie urzędników i tak z ust do ust rozeszło się żeby uważać bo można dostać wyrok i stracić pracę, więc co taki urzędas jak ja zaczął robić ..... w ramach ostrożności wydaje się decyzję pod warunkiem, że wycinka może się odbywać poza okresem lęgowym ptactwa, bo dupę swoją trzeba kryć.
A skąd wzięły się terminy ... jak wcześniej napisałem Minister wydał rozporządzenie w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną, gdzie w §6 pkt.4 jest napisane że „W stosunku do dziko występujących zwierząt należących do gatunków, o których mowa w § 2-4, wprowadza się następujące zakazy: [...] niszczenia ich siedlisk i ostoi”
Wynika z tego że jeżeli są na drzewach gniazda ptasie to nie wolno nie tylko ich usuwać ale nawet płoszyć ptaków (bo i na płoszenie jest paragraf). Natomiast w §7 jest określenie że „Zakazy, o których mowa w § 6, w stosunku do dziko występujących zwierząt należących do gatunków, o których mowa w § 2 i 3, nie dotyczą: [...] usuwania od dnia 16 października do końca lutego gniazd ptasich z obiektów budowlanych i terenów zieleni, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne”
I to tyle, stąd zakazy usuwania drzew w okresie lęgowym ptactwa, przy czym urzędasy z racji ...hm... jak to nazwać ??? ..powiedzmy.... niemocy  czy chwilową niedyspozycją :-) posuwają się w tym dalece ostrożnie i z zasady wydaja warunek „poza okresem lęgowym”, a wystarczy stwierdzić że na tych drzewach nie występują gniazda ptasie i dziuple i jest OK-można ciąć.
Natomiast co do lasów to w tym samym rozporządzeniu w § 8 zapisano że „Zakazy, o których mowa w § 6, w stosunku do dziko występujących zwierząt należących do gatunków, o których mowa w § 2 i 3, z wyjątkiem gatunków przy nazwach których w załączniku nr 1 do rozporządzenia zamieszczono symbol "(1)", nie dotyczą wykonywania czynności związanych z prowadzeniem racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej, jeżeli technologia prac uniemożliwia przestrzeganie zakazów”. Więc leśnicy korzystają z tego zapisu i wycinają drzewa.
Mam nadzieję, że rozjaśniłem nieco w głowach i nie zanudziłem cytowaniem przepisów

Zgłoś do moderatora   Zapisane
Odp: Wycinka a okres lęgowy ptaków
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 26, 2011, 14:18:25 »

Dzięki za interpretację. Masz rację że te przepisy są różnie rozumiane a urzędnicy stosują tzw. dupochron.
Dla mnie najważniejszą sentencją z tego jest możliwość wycinki po udokumentowaniu że na drzewie nie mieszkają żadne ptaszki.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Odp: Wycinka a okres lęgowy ptaków
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 26, 2011, 17:48:06 »

W Opolu do tej sprawy urzędnicy podchodzą rozsądnie - jeżeli pozwolenia na wycinkę wydawane jest w okresie lęgowym, to dodawana jest klauzula, że drzewa zasiedlone przez ptaki można wyciąć dopiero po okresie lęgowym (należy wtedy zwrócić się do UM o przedłużenie okresu ważności pozwolenia).


I tak też w praktyce wygląda interpretacja tego przepisu.

piotr880

 • powoli schodzę na ziemię
Odp: Wycinka a okres lęgowy ptaków
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 26, 2011, 20:37:52 »

jako że pracuję ,,na mieście '' to też mam często styczność z przepisem o ptaszkach , nietoperzach czy innych fruwających stworach i ja nie ruszam drzew w tzw, okresie lęgowym ewentualnie jeśli pielęgnacja to staram się fruwaków nie ruszać

a teraz zagwozdka dla Wszystkich -

co robić jeśli mamy coś do zrobienia z drzewem w którym jest barć = pszczoły ????

miałem kilka przypadków przy wycince
Zgłoś do moderatora   Zapisane
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice

SMUGA

 • Ochrona Zadrzewień Krajobrazu Kulturowego.
 • Wojtek Misior, Warszawa / Mazowsze
  • BARIBAL
Odp: Wycinka a okres lęgowy ptaków
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 27, 2012, 13:04:52 »

Ptaki, ptakami...
Ale coraz częściej zakaz usuwania drzew dotyczy spraw entomologicznych (chronione owady), mykologicznych (chronione grzyby), etc...
Zgłoś do moderatora   Zapisane
pozdr./ Wojtek Misior

Beny

 • ISA certified
Odp: Wycinka a okres lęgowy ptaków
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 27, 2012, 14:46:04 »

To pszczoły występują  jeszcze dziko w Pl ? Nigdy dotąd się nie nie spotkałem z gniazdem pszczół  w dziupli, może zależy od regionu..? Za to miałem do czynienia z gniazdem szerszeni w czasie ścinki sekcyjnej topoli  :) Wbrew opinii i moim obawom nie wykazywały żadnej agresji i szkoda mi było bardzo zniszczyć ich siedlisko  :-\  Ok. dwa miesiące temu przeprowadzałem m.in. cięcia techniczne na starej topoli w warszawie i administrator osiedla powiedział że za rok planuje ja wyciąć całkiem, jak spytałem czemu nie zrobić tego od razu redukując koszty to uzasadnił mi to właśnie tymi przepisami odnośnie sezonu lęgowego ptaków (zanim dostanie pozwolenie na wycinkę zacznie się sezon). Nie spotkałem się nigdzie wcześniej by ktoś się tą ustawa przejmował, fajnie że kol.  gureczek naświetlił temat  :)     
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Odp: Wycinka a okres lęgowy ptaków
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 14, 2012, 16:31:02 »

w uzasadnieniu decyzji zezwalającej na wycięcie drzew pod linią energetyczną w okolicach Torunia (gmina Wielka Nieszawka) czytam, że "[...] nie wykryto stanowisk występowania pachnicy dębowej [...]", która, jak WSZYSTKIM  ;) wiadomo, jest owadem o niebagatelnym znaczeniu dla wszechrzeczy ;)

mam osobisty wielki szacunek dla przyrody, ale...  bywa, że nadgorliwość urzędnicza posuwa się poza granice przeciętnego rozsądku. Możliwy jest przypadek, że urzędnik nie wyda zgody na wycięcie próchniejącego drzewa (bo tylko takie zasiedla pachnica dębowa) ze względu na ochronę siedliska owada.

Możecie potraktować to jako rodzaj anegdoty.Zgłoś do moderatora   Zapisane

SMUGA

 • Ochrona Zadrzewień Krajobrazu Kulturowego.
 • Wojtek Misior, Warszawa / Mazowsze
  • BARIBAL
Odp: Wycinka a okres lęgowy ptaków
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 14, 2012, 19:08:37 »

Pachnica dębowa jest chroniona dyrektywą unijną.
Jej ochrona (i jej siedlisk) stała się "modna", ale nie ze względów entomologicznych.
Dla przyrodników (zwłaszcza tych wyspecjalizowanych w ochronie wartościowych drzewostanów) jest sprzymierzeńcem (dzięki tej dyrektywie) w ochronie alej (przydrożnych).
Ponieważ jej siedliskiem są stare drzewa (nie tylko dęby, ale też np. lipy i wierzby), a jako owad nie ma możliwości zbyt długich lotów (lata od drzewa do drzewa), to stare aleje są traktowane jako jej swoisty "korytarz ekologiczny".
Zgodę na usunięcie siedliska pachnicy może chyba wydać RDOŚ, ale wiąże się to chyba z przeniesieniem siedliska - jeżeli dobrze pamiętam.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
pozdr./ Wojtek Misior

Beny

 • ISA certified
Odp: Wycinka a okres lęgowy ptaków
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 01, 2012, 19:18:27 »

Nie wiem czy to dobre wątek ale pochwale się że dziś z sukcesem przeprowadziłem operację ratowania kota z drzewa. Kot podobno wypadł z  czwartego piętra (!?!) Po czym wdrapał się na tą sama wysokość na sosnę. Dostałam zlecenie wracając już zmęczony z pielęgnacji ale podjąłem wyzwanie :) Miałem spore obawy czy kot ze strachu nie wleci w cienkie konary i nie spadnie (w dodatku gromada gapiów w tym dzieci) No i czy mnie nie podrapie i nie pogryzie. Mimo panującego upału opancerzyłem się jak mogłem (okulary uznałem też za ważny detal) i wylazłem do niego. Na mój widok zwiał na wyższy konar ale pozostał w zasięgu dość wygodnego podejścia. Najpierw go pogłaskałem potem za skórę na grzbiecie zdjąłem z gałęzi chcąc włożyć do torby. Kot nie bardzo współpracował, czepiał się pazurami ubrania i wyrywał się do góry, lekko przy tym drapnął mnie po twarzy. Przytrzymując go ciągle spróbowałem go trochę uspokoić po czym udało mi się go włożyć do torby i ja zamknąć. dopiero wtedy odetchnąłem.. :) Opisuję obszernie bo niecodzienna sytuacja i może się komuś na forum przyda. Może ktoś z kolegów miał już takie doświadczenia? Miałem też w niedawnym czasie zlecenie dotyczące natrętnej kuny :) Jeśli powstanie wątek dotyczący os, szerszenie, kotów gniazd itp to opiszę.         
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Beny

 • ISA certified
Odp: Wycinka a okres lęgowy ptaków
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 01, 2012, 19:21:59 »

W sumie proponuję nawet utworzenie takiego wątku  ;) jeśli to nie problem dla kolegów Administratorów? Wypowiedzi dotyczące tematu można by  tam przenieść. 
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Odp: Wycinka a okres lęgowy ptaków
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 02, 2012, 21:38:45 »

poddam kolegom taki pomysł który w moim przypadku się sprawdza jako że ptaki poważam na równi z drzewami staram się aby i one zachowały swoje siedliska. Przy wycince drzew dziuplastych staram się uświadomić "inwestorowi" że ptaki, nietoperze muszą gdzieś mieszkać więc jeżeli to możliwe niech powiesi kilka budek lęgowych - powiem tak umiejętnie przeprowadzona rozmowa działa. Szczególnie polecam ten pomysł kolegom którzy pracują w parkach i na cmentarzach. Jak to mówią wilk syty i owca cała.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Jeżeli myślisz, że idzie dobrze - na pewno nie wiesz wszystkiego
 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45