Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Środek przyśpieszający rozkład pniaków  (Przeczytany 19021 razy)

Dzik1972

• Gość
Środek przyśpieszający rozkład pniaków
« dnia: Luty 23, 2011, 07:28:43 »

Poszukję jakiegoś środka przyśpieszającego rozkład pniaków. Z tego co wiem to azotany przyśpieszają rozkład pniaków i zaleca się stosowanie mocznika lub saletry amonowej ale może ktoś zna jakieś inne substancje? Może jakieś szczepionki grzybowe? Pniaki są po topolach. Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie.
Zgłoś do moderatora   Zapisane
Re: Środek przyśpieszający rozkład pniaków
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 23, 2011, 15:47:51 »

Cały proces rozkładu biotycznego w naturze trwa wiele lat i jest w dużej mierze uzależniony od danego środowiska, a nawet mikroklimatu. Warunki atmosferyczne mogą się nawzajem potęgować co w rezultacie prowadzi do zniszczenia materiału (korozji biologicznej).Rozkład biologiczny celulozy i drewna następuje wskutek działalności enzymatycznej grzybów i bakterii, które powodują depolimeryzację celulozy i innych substancji węglowodanowych drewna, a w niektórych wypadkach depolimeryzację ligniny.
Obok pożywienia w postaci drewna i innych materiałów pochodzenia organicznego podstawowym warunkiem rozwoju grzybów jest zwiększenie wilgotności drewna oraz istnienie optymalnej wilgotności względnej powietrza. Ważnym elementem może sie okazać również (ewentualne) zasolenie podłoża (oczywiście negatywnie wpływajace na rozwój grzybni). Rozkład przebiega w warunkach dużej wilgotności drewna. Rozkład biologiczny drewna i celulozy mogą powodować różnego rodzaju bakterie np. metanowe (beztlenowe), które rozkładają drewno według reakcji(C6H10O5)n +nH2O ® 3nCH4 + 3nCO2­. Również bakterie termofilne (często spotykany efekt przy większej ilości zrebków- widoczne parowanie i podwyższona temperatura) znoszące temp do 60-70C mogą powodować przemiany drewna. Moim zdaniem stosowanie w lasach odpowiednich szczepów grzybni jest jak najbardziej celowe. Jednak w przypadku wątpliwie optymalnych(?) warunków rozwoju grzybni pozostałbym przy nawozie azotowym. Jeśli istnieje możliwość (nie znam wielkości pniakow)- najskuteczniej wyciąć paręnaście cm poniżej powierzchni gruntu, na pozostałej powierzchni porobić krzyżowe nacięcia("#" zatrzyma to np. sypką saletrę amonową na tej powierzchni). Konkretnej dawki nie podam(jeśli cala powierzchnia została dość gęsto ponacinana- wypelnić całe naciecia + troche "na górke"). Całość przkryc folią( stworzenie warunków beztlenowych, znaczna eliminacja odrostów) i zasypać ziemią. Z podanej dawki nawozu bakterie będą czerpały azot niezbędny do budowy białek( efekt zbiałczenia azotu->przyspieszone namnażanie), a substancje pochodzące z drewna stanowić będą ich dietę. Topola ma miekkie drewno, brak tu utrudnienia kolonizacji mikroorganizmami saprofitycznymi porzez kanały żywiczne. Rozumiem, że frezowanie nie wchodzi w gre? pozdrawiam

Lobo

• Administrator
    • Timber
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 23, 2011, 17:17:25 »

No no niezła wypowiedź, oby więcej takich ;)
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 23, 2011, 18:46:09 »

No no.... :mrgreen:  :mrgreen:
Muszę zgłębić temat , będzie czym zabłysnąć u klienta... :idea: Fakt czy mit    :?:  -
W skutek użycia preparatu został "wytrawiony" system korzeniowy wyciętego wcześniej drzewa, i w obrębie korzenia zapadła się dosyć głęboko ziemia....???.
Pytanie czy teoretycznie jest możliwa taka sytuacja bo w praktyce kilka razy spotkałem się z tego typu opowieścią...???.
Pozdrawiam.

Dzik1972

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 23, 2011, 19:15:31 »

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi, o stosowaniu P. gigantea na powierzchniach pozrębowych uczyli mnie w technikum ale to było 20 lat temu (cholera ale jestem stary :) .
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 23, 2011, 19:48:48 »

zapadnięcie ziemi jest warunkowane typem systemu korzeniowego. jeśli grube korzenie znajdowały się nie zbyt głęboko, to zmurszałe drewno (w korzeniu są inne proporcje tkanek przewodzących) pod wpływem ciężaru podłoża ma prawo zostać zgniecione, czego efekt widać na powierzchni w postaci zagłębienia. szczególnie może się to objawiać przy odwilżach- do pewnej głębokości ziemia zamarza, poniżej tego poziomu, czasem w warunkach beztlenowych,  nieprzerwanie zachodzą wspomniane wcześniej procesy biokorozji. gdy śnieg topnieje gleba( w zależności od pojemności sorpcyjnej) staje się cięższa o ta wodę i osiada. zjawisko to jednak zachodzi raczej miejscowo, nie w obrębie całej strefy korzeniowej. osobiście ostatnio wpadłem prawie po kolano w wypróchniały pniak po 120-letnim dębie. pytania- jaki środek tak wytrawił? ile czasu to trwało? spotkałem się z tym, że odziomki drzew dających silne odrosty smarowano stężonymi herbicydami( roundup), choć producent podaje, że substancja czynna pobierana jest tylko przez tkankę asymilacyjną...co ciekawe- nie pojawiały się odrosty.

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 23, 2011, 20:29:02 »

grzyby słabo rozkładają pniaki

lepsza saletra - wypróbowane

ps, są grzyby do iglastych i do liściastych [ do liściastych są w postaci pałeczek - trzeba nawiercać ]
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 15, 2011, 22:33:34 »

Cytat: "Franc"
No no.... :mrgreen:  :mrgreen:
Muszę zgłębić temat , będzie czym zabłysnąć u klienta... :idea: Fakt czy mit    :lol:  a na powaznie  czym posypać polać zeby pnia nie było

http://www.pgposzwald.cba.pl/indexpl_pliki/page0001.htm
http://zwalczaj.pl/preparat-kompostowan ... p-263.html
  to co poncz podał  znacie jeszcze cos innego, podobne srodki nawozy azotowe itd
z uprawnieniami European Treeworker / Germany
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 16, 2011, 09:25:41 »

Mam jeszcze jedno pytanie...
W związku z tym że składam ofertę na wycinkę -głównie topole- z zabezp. pniaków (tzn. klient chce gwarancji że nie będzie odrostów)
rozważam podpowiedż kolegi 7VHIW  z nacięciem i saletrą amonową (stosunkowo tani sposób  :?: - podniesie to na pewno koszta a tu jak zwykle 100pkt zdobywa najtańsza oferta..
Pozdrawiam.

piotr880

« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 16, 2011, 10:11:24 »

stosuj saletrę , najbardziej prosty i skuteczny sposób
ewentualnie roundap

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 16, 2011, 18:43:12 »

Dzięki za radę  :idea:
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 16, 2011, 18:49:04 »

Na zagranicznym forum jako tańszy sposób - nacinać pniaki i round-up potraktować. Jako droższy - potraktować azotanem potasu.  (www.arboristsite.com)

piotr880

« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 16, 2011, 18:51:37 »

Stefan - już o tym pisałem 2 posty wyżej  ;)

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 16, 2011, 21:05:45 »

Piotr880 - wybacz przeoczenie.
Ale nie napisałeś jaka saletra  ;) są różne.
Poprostu znalazłem identyczny temat na zagranicznym forum i przypomniałem sobie, że tu też ktoś o to pytał to wrzuciłem co znalazłem, a nie spojrzałem na poszczególne posty. Sorki  :)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45