Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: European Treeworker  (Przeczytany 12172 razy)

Lobo

• Administrator
    • Timber
Odp: European Treeworker
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 16, 2010, 08:01:20 »

No to ETW 2010 można uznać za zakończony zdało 7 osób, podchodziło 8 w tym jeden podchodził po raz drugi.
Łatwo nie było Egzaminator przyjechał z Niemiec z czeskim pomocnikiem byli bardzo dokładni. Reszta egzaminatorów z PL z mtuiod z fap-u nie było nikogo. Wszystko dobrze się skończyło prócz 1 przypadku. pozdrawiam
Zgłoś do moderatora   Zapisane
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 17, 2010, 08:16:34 »

No i jestesmy oficjalnymi "Trink worker " heee
z uprawnieniami European Treeworker / Germany
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 20, 2010, 21:32:34 »

a to gratuluje !!

Dzik1972

• Gość
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 24, 2010, 18:07:36 »

Cytat: "Lobo"
No to ETW 2010 można uznać za zakończony zdało 7 osób, podchodziło 8 w tym jeden podchodził po raz drugi.
Łatwo nie było Egzaminator przyjechał z Niemiec z czeskim pomocnikiem byli bardzo dokładni. Reszta egzaminatorów z PL z mtuiod z fap-u nie było nikogo. Wszystko dobrze się skończyło prócz 1 przypadku. pozdrawiam

Mało nas było ale za to ekipa zgrana i sympatyczna :mrgreen:

SMUGA

• Ochrona Zadrzewień Krajobrazu Kulturowego.
  • Wojtek Misior, Warszawa / Mazowsze
    • BARIBAL
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 28, 2012, 06:48:10 »

A swoją drogą...
Mieliście Panowie okazję, w Polsce, otrzymać zlecenie (lub wygrać przetarg) dzięki posiadaniu Certyfikatu ET, lub nie otrzymać zlecenia (nie wygrac przetargu) z braku tegoż Certyfikatu?...

pozdr./
pozdr./ Wojtek Misior
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 28, 2012, 07:10:43 »

Coraz częściej zdaża się, że wymagane się uprawnienia (ET, PDO III st., lub podobne), co może wiele nie wnosi, ale znam przypadki, że honorowane był wyłącznie ET.

SMUGA

• BARIBAL
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 28, 2012, 07:31:22 »

Hm... Mówiąc szczerze ja nie spotkałem się ani razu...
Podejrzewam, ze i tu jest trochę polityki: na udokumentowanie sie Certyfikatem ET jest zapotrzebowanie tam, gdzie "sięgają macki" MTUiD (tzn. tam gdzie po urzedach bądź inszych instytucjach czy też firmach rozsiani sa członkowie tego stowarzyszenia lub kursanci różnych szkoleń tej organizacji).
W warunkach zamówień zazwyczaj mowa jest o wyksztalceniu i udokumentowanej praktyce.
Czasami o "uprawnieniach" SITO NOT.
Raz widziałem jakis przetarg, który mówił coś o posiadaniu szkoleń organizowanych przez PTChD.
Jak do roboty jest teren zabytkowy lub pomniki przyrody, to się czasem wspomina o Zaświadczeniu WKZ lub WKP.
Certyfikat ET - nie spotkałem się...
Sądzę, ze jezeli się go wymaga, to bardziej na terenie zach. Polski (pd.-zach.).
A swoją drogą, w sobotę, minister sprawiedliwosci ma oglosić wykaz 50 zawodów, ktore wymagaly posiadania rożnych licencji, a które to licencje mają być zlikwidowane - wolny rynek (hulaj dusza, piekła nie ma).
Tak ma być np. z branżą pośrednictwa nieruchomościami.
A gdyby zniesiono wymaganie wszelkich uprawnień istniejących w branzy arborystycznej - to co wtedy, Koledzy?
pozdr./ Wojtek Misior
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 28, 2012, 19:49:18 »

Podejrzewam, ze i tu jest trochę polityki: na udokumentowanie sie Certyfikatem ET jest zapotrzebowanie tam, gdzie "sięgają macki" MTUiD (tzn. tam gdzie po urzedach bądź inszych instytucjach czy też firmach rozsiani sa członkowie tego stowarzyszenia lub kursanci różnych szkoleń tej organizacji).

Strzelasz waćpan na oślep. Znam akurat urzędników, którzy po różnych doświadczeniach doszli do wniosku (samodzielnie), że z uprawnień do zdobycia w Polsce jedynie certyfikat ET daje gwarancję, że osoba go posiadająca ma pojęcie o pracy w koronie drzewa.

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 28, 2012, 20:20:50 »

Poncz - toś pojechał po bandzie teraz

mam nadzieję że Ty tak nie twierdzisz ?
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 28, 2012, 20:48:18 »

Piotr, podzielam to zdanie, aczkolwiek wytłumaczę Ci dokładniej jak to widzę.

Nie twierdzę, że ludzie nieposiadający certyfikatu ET nie znają się na robocie (zresztą sam go nie mam). Natomiast zdobycie tego certyfikatu potwierdza jakiś poziom wiedzy i umiejętności. Wybacz, ale uzyskanie przykładowo uprawnień SITO NOT to czysta formalność. Zdobyć ET jest dużo trudniej..

Co oczywiście nie oznacza automatycznie, że posiadacz ET będzie lepszym arborystą od posiadacza PDO III-go stopnia. To osobna bajka

piotr880

« Odpowiedź #40 dnia: Luty 28, 2012, 21:05:24 »

to wytłumaczę jak ja to widzę

mam PDO III  i nie chce się mi robić innych - w moim przypadku nie niezbędnych uprawnień

ewentualne sympozjum , kursik doszkalający - ponieważ technika i wiedza postępują , były by mile widziane - np sympozja omawiające  zmiany w przepisach o ochronie przyrody , tendencje ,  itp itd ,  [ np ujednolicenie przepisów - albo inaczej - sformułowanie przepisów BHP  dotyczących prac w koronach drzew z użyciem pilarki ]  ? ciężko dojść co z czym się je w obecnym czasie

ale to streszczenie wielu tu omawianych kwestii i nie będę wnikał za jednym zamachem we wszystko w tym temacie

prywatnie pytałem @drzewnego o jakieś szkolenia , rozszerzenia wiedzy ale nie mógł mi pomóc

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 28, 2012, 21:22:43 »

Piotr zgadzam się, Tobie zapewne ET do szczęścia nie jest potrzebne.

Ale nie o tym mowa. Stwierdziłem tylko fakt, zauważony także w urzędach, że ET jako jedyny daje faktyczne potwierdzenie zdobytych umiejętności.

piotr880

« Odpowiedź #42 dnia: Luty 28, 2012, 21:29:14 »

tu się zgodzę
z tym że spotkałem się już z tym że w wydziale ochrony środowiska pani urzędniczka wielkie oczy postawiła gdy kolega zapytał czy do przetargu będzie wymóg np ET

na wszystko jest czas

Pabianice

SMUGA

• BARIBAL
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 29, 2012, 08:32:49 »

Moim ulubionym terenem prac są (wiejskie) parki zabytkowe.
Najbardziej więć cieszę się z tego, ze mam Zaświadczenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (mazowieckiego obecnie) o posiadanych kwalifikacjach do prowadzenia prac na terenie zabytkowym.
Aby je otrzymać (1998 rok), trzeba było uczestniczyc w kilku pracach pielegnacyjnych zabytkowego drzewostanu, zgłosić ten fakt WKZ i poddać się jego kontroli dotyczacej poprawności wykonania zabiegów.
Gdy ogłaszany jest przetarg na prace w obiektach zabytkowych, to w wymogach dotyczacych kadry, zawartych w siwz mowa jest o: wyksztalceniu branżowym (nie posiadam takiego) i udokumentowanej praktyce w takich obiektach (referencje, a na wezwanie zamawiajacego potwierdzenie tych referencji w formie umowy bądź zlecenia) - no to mam.
Na szczecie, zazwyczaj, to Zaświadczenie WKZ uznawane jest w przetargach jako równoważne za te powyzsze - choć nie zawsze.
A wracając do Certyfikatu EAC - od 1994 roku zajmuję sie arborystyką i w Warszawie oraz na Mazowszu nie spotkalem sie z sytuacją, gdzie byłby wymagany.
pozdr./ Wojtek Misior
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 29, 2012, 09:38:18 »

"Pracami konserwatorskimi lub pracami restauratorskimi polegającymi na zabezpieczeniu, uzupełnieniu, rekonstrukcji lub konserwacji parków zabytkowych lub innego rodzaju zorganizowanej zieleni, mogą kierować osoby , które posiadają tytuł zawod.magistra uzyskany po ukończeniu wyższych studiów, obejmujących wiadomości w tym zakresie, oraz odbyły po ukończeniu tych studiów co najmniej 12-miesięczną praktykę zawodową przy konserwacji i pielęgnacji tego rodzaju zabytków.."

Tak to wygląda dokładnie - ostre kryterium biorąc pod uwagę że wciąż głównym miernikiem ofert jest 100% cena..... Takiego człowieka można jednak wynająć - Insp. nadzoru -
i wtedy trzeba spełnić jeszcze tylko jedno  :o -

"Prace o charakterze technicznym w w/w zakresie mogą być prowadzone przez osoby , które posiadają średnie wykształcenie w zakresie pielęgnacji zieleni albo odbyły co najmniej 12-miesięczną praktykę zawodową przy pielęgnacji tego rodzaju zabytków"

Tutaj już sprawa wygląda trochę gorzej .... jeśli nie wpisujemy na fakturach czego dokładnie dotyczyły wykonane prace tj.- pielęgnacja drzew na terenie wpisanym do rej.zab.,pomników itp. to ciężko będzie wykazać się w/w doświadczeniem - teoretycznie cięzko jest więc też złapać taką robotę nie posiadając takiego doświadczenia bo powyższe wymogi automatycznie dyskwalifikują tych którzy chcieliby je zdobyć..... ::)
Tutaj pomocny może być więc certyfikat np. EUTW , który zaświadcza o jakiś kwalifikacjach potencjalnego wykonawcy i jest swego rodzaju akredytacją MTUiOD i EAC - w moich stronach coraz więcej urzędników zwraca na to uwagę, szczególnie dokonując wyboru potencjalnych wykonawców do których są rozsyłane zaproszenia ofertowe - rzeczywiście nie wiem jak to wygląda w innych częściach kraju ale biorąc pod uwagę mnogość firm z branży które nie mogą się wykazać żadnymi kwalifikacjami/uprawnieniami jest to dobry sposób na oddzielenie ziarna od plew...

Dodam jeszcze że podczas pobytu w Holandii znalazłem pracę w zawodzie tylko i wyłącznie na podstawie okazanego identyfikatora EUTW

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45