Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: udział FAP w pracach nad zmianą zapisów w Ustawie o ochronie przyrody  (Przeczytany 3560 razy)

Odp: udział FAP w pracach nad zmianą zapisów w Ustawie o ochronie przyrody
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 20, 2013, 22:33:55 »

...koledzy okreslaja milarzab jako "cenny gatunek pionierski", tytaj musze sie jednak nie zgodzic - gatunkiem pionierskim mozna nazwac w Polsce karagane, rokitnik albo klon ginnala...

Miłorząb nie może być gatunkiem pionierskim nigdzie, nawet w swoim naturalnym środowisku (Chiny itp.) ponieważ ma on zupełnie inną strategię życiową. Gatunkami pionierskimi są najczęściej lekkonasienne, światłożądne gatunki szybkorosnące. Z podobnych względów nie będzie tu pasować również karagana, rokitnik ani klon ginnala.
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2013, 22:39:30 wysłana przez retro »
Zgłoś do moderatora   Zapisane

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 21, 2013, 17:15:28 »

@Lobo - mi nie chodzi o dokuczanie a jedynie pokazuję coś co w/g mnie i pewnie wielu innych ma odmienne zdanie

zrzędzenie - może i tak , ktoś musi , inaczej już całkiem Byście w piórka obrośli
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 21, 2013, 22:07:46 »

poczytałem stanowiska różnych instytucji i uważam, że warto zastanowić się nad przyjęciem pewnych rozwiązań zaproponowanych przez Unię Metropolii Polskich. Chodzi zwłaszcza o propozycje przeredagowania art 82 ust 1a :
Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach
zieleni lub zadrzewieniach mogą
obejmować:
usuwanie gałęzi, których celem jest:

usunięcie zagrożenia dla bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych lub funkcjonowania
urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1Kodeksu cywilnego

kształtowanie i poprawa statyki drzewa,

zwiększenie dostępu światła dziennego do lokali mieszkalnych,

poprawa warunków wzrostu i rozwoju
innych drzew lub krzewów,
zgodnie ze standardami określonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska

Poza tym mnie spodobał się pomysł wprowadzenia zapisu o dobrych praktykach ogrodniczych . Wprowadzenie tego terminu umożliwiałoby odwołanie się do odpowiednich rozporządzeń lub dopuszczałoby do wielu postępowań biegłych (znawców tematu)

Unia na prawdę się napracowała, poruszyła wiele na prawdę trudnych tematów (np. kwestia odszkodowań za wycinkę) - warto się przynajmniej zapoznać.

« Odpowiedź #18 dnia: Październik 21, 2013, 22:35:45 »

usuwanie gałęzi, których celem jest:

zwiększenie dostępu światła dziennego do lokali mieszkalnych,

poprawa warunków wzrostu i rozwoju
innych drzew lub krzewów,
Już widzę oczami wyobraźni te tysiące pocharatanych drzew bo pani mie może z okna podglądać sąsiadki. Albo motywowanie wycinki drzew przez urzędników koniecznością odsłonięcia konwalii.
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 22, 2013, 23:22:53 »

żyjemy w Polsce - u nas każdy przepis może zostać zmanipulowany  i znadinterpretowany.

a prawo musi przewidywać  na takie przypadki, żeby w sposób zgodny z dobrymi praktykami umożliwić jakiejś pani podglądanie sąsiadki. Sytuacja wypisz - wymaluj z mojego doświadczenia: miało być więcej światła do okna w niskim bloku, ładny foremny i zdrowy kasztanowiec je przysłaniał. Mówię, że maksymalnie mogę prześwietlić koronę zrzucając jednorazowo 30-40% masy żywej korony jednorazowo, co i tak będzie małym nadużyciem, ale tylko w obrębie gałęzi drobnych i cieńszych. Zleceniodawca mówi, że myślał raczej o, jak to nazwał "podcięciu korony" - jak zrozumiałem, że chce zostawić totema, to odmówiłem. Za parę dni totema zrobiła ekipa z OSP.

Chcemy, czy nie chcemy, to prawo żeby działało, to musi ludziom pasować i być dla nich. Inaczej będą tylko kombinacje. U nas prawo traktuje człowieka jak potencjalnego oszusta - to źle.

Beny

• ISA certified
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 23, 2013, 00:23:14 »

Interpretacja przepisów zawsze będzie w jakimś stopniu zależna od dobrej woli i biegłości urzędników. U mnie na szczęście nie jest z tym źle. Propozycje wklejone przez Tomeq(a)  ;)  moim zdaniem są ok. A jeśli babie będzie przeszkadzało drzewo to i tak je wytnie (np nagle zapadnie ono na jakąś tajemniczą chorobę..) Co do konieczności odsłonięcia drzew i krzewów też ma dla mnie duży sens. Często spotykam sytuację zagłuszania wartościowych gatunków przez chwasty (klon jesionolistny, zwyczajny etc) i fajnie gdyby to przeszło. Prawo jakie by nie było ,jego stosowanie i tak będzie zależeć od środowiska (w sensie społecznym) i przede wszystkim kompetencji urzędników i wykonawców.
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 23, 2013, 07:47:12 »

Nigdy by mi nie przyszło do głowy żeby nazwać klona zwyczajnego chwastem. Z jesionolistnym się zgodzę w większości przypadków.

Beny

• ISA certified
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 23, 2013, 08:08:35 »

Trochę przesadziłem z tym chwastem, to szybko rosnący gatunek który potrafi zagłuszać dużo starsze od siebie drzewa. To drzewo po prostu potrzebuje sporo miejsca a gdzie go nie ma nie powinno być sadzone infrastrukturze miejskiej. Mam też chyba do niego trochę osobiste uprzedzenia ;) 
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 14, 2013, 22:43:45 »

Miłorząb nie może być gatunkiem pionierskim nigdzie, nawet w swoim naturalnym środowisku (Chiny itp.) ponieważ ma on zupełnie inną strategię życiową. Gatunkami pionierskimi są najczęściej lekkonasienne, światłożądne gatunki szybkorosnące. Z podobnych względów nie będzie tu pasować również karagana, rokitnik ani klon ginnala.
niech Ci bedzie, brzoza, modrzew...jakies inne badziewia?

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45