Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Autor Wątek: Konserwacja sprzętu  (Przeczytany 1909 razy)

Konserwacja sprzętu
« dnia: Styczeń 17, 2011, 20:43:31 »

Mam zasyfione liny i przydałoby się je uprać. Korzystał ktoś z koncentratu do prania lin Tendon? Można liny prać w pralce?
Zgłoś do moderatora   Zapisane

Lobo

• Administrator
    • Timber
Re: Konserwacja sprzętu
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 17, 2011, 21:09:09 »

nie korzystałem ale jakbym miał robić coś takiego to skorzystałbym właśnie z takiego specyfiku. Ważne żeby pH było odpowiednie nie pamiętam ale jak najbardziej obojętne. Niektórzy mówią szare mydło i ciepła woda.
...
"Zanieczyszczenia zmniejszają użytkowe właściwości liny i utrudniają manipulowanie nią.
W przypadku ubrudzenia liny można ją wyprać w ciepłej wodzie o temperaturze do 30 °C,
ręcznie lub w pralce (program wełna), liny jednak nie odwirowujemy - grozi to uszkodzeniem. Okresowe pranie wspomaga właściwości użytkowe liny i wydłuża jej żywotność.
Linę należy suszyć w przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze pokojowej, unikając bezpośredniego działania promieniowania słońca i źródeł promieniowania cieplnego. Suszenie liny jest bardzo ważne, może trwać ponad tydzień."
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 18, 2011, 15:21:22 »

Zakupiłem ten preparat. Jak upiorę to napiszę jak działa.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 23, 2011, 11:44:51 »

Lina ładnie się uprała. Nie wygląda jak nowa ale jest czysta.
Odp: Konserwacja sprzętu
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 20, 2013, 11:02:03 »

Odkopuję bo mam pytanie związane z tematem.
Wczoraj robiłem na iglakach i zwłaszcza jodła usyfiła mnie od stóp do głów żywicą. Karabinki i inne metalowe elementy wymyję sobie w benzynie. Mam za to problem z liną, zwłaszcza od lonży bo jest usyfiona tak że zyskała dodakowe kilka mm średnicy :-) . Da się jakoś pozbyć tego z liny nie powodując jej zniszczenia ?

Chwoja

• GG: 7840324
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 20, 2013, 15:48:41 »

Żywica dobrze schodzi albo w wysokiej temperaturze (50 stopni lub więcej) + dobry proszek, albo specjalnym paskudzidłem do zmywania smoły i żywic (samochodowy) ewentualnie benzynopochodne ciecze. Niestety, wszystko to jest dla liny zabójcze. Miałem ten sam problem rok temu, po całym dniu długich zjazdów z sosen lina była sztywna jak kabel. Ja normalnie ją wyprałem w pralce w niskiej temperaturze (30) z dodatkiem delikatnego środka piorącego + dawka specjalnego detergentu husqvarny do prania odzieży leśnej. Idealnie nie było ale linę spokojnie można było dalej używać.

piotr880

• powoli schodzę na ziemię
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 20, 2013, 20:12:50 »

lonży nie myję , nawet po żywicy

wyciera się na następnej robocie/tach
mitsubishi L 200 - wołek do prac

na wszystko jest czas

Pabianice
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 21, 2013, 01:20:13 »

jezeli "ochraniacz kambium" w ogole gdzies sie przydaje, to wlasnie na iglakach. generalnie robie je z jednego stanowiska najwyzej jak sie da, co bardzo ulatwia sprawe. liny myje pod cisnieniem goraca woda takim ustrojstwem do mycia ciezarowek (power washer). mam do tego skrzynke na mleko palstikowa - woda ucieka przez kratki a ja nie musze gonic liny po calym placu. lonze robie sobie sam, jak mi sie zapaskudzi, to robie nowa i tyle. wszystko razem okropnie "niepoprawne politycznie" ale dziala.

Beny

• ISA certified
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 20, 2014, 22:26:09 »

Korzystając z przymusowej przerwy w pracy (kontuzja i pogoda) chyba przepiorę sobie uprząż.
Podklejam linki przydatne w temacie
PL    http://petzl.pl/pub/TABELKI/Jak_dbac_o_sprzet.pdf
ENG http://www.ecotreecare.co.uk/loler-inspection.htm

« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 21, 2014, 22:04:30 »

ja line pralem juz z 10 a moze i 20 x piore ja w pralce w 30 *C i z 3 kroplami plynu do mycia naczyn .
Pralem tak juz 4/5 rodzajow lin i wszystko ok  moze nie wyglondaja jak nowe ale z liny wytaplanej w blocie robi sie calkiem czysty sznurek .
czesto mamy terminy i niekiedy jak pada od tygodnia to i trza robic a wtedy bloto jest wszedzie
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2014, 22:07:15 wysłana przez zalcer »
z uprawnieniami European Treeworker / Germany
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 21, 2014, 18:23:18 »

Wycinałem dzisiaj dwie świerczyny.  Lonża tak się ubrudziła, że się zablokowała na amen. Ja rozumiem, że można  lonże wyprać ale jak to zrobić skoro mam zatrzaśnik i przyrząd regulacyjny wpięty na stałe ? .

Chwoja

• GG: 7840324
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 21, 2014, 19:53:27 »

Co zrobisz jak nic nie zrobisz. Pewnie chodzi o stalówkę? Dwie szczoty ryżowe i gorąca (ma parzyć) woda z dodatkiem jakiegoś detergentu. Sprawdzone.
Zamiast szczotek można takim gizmem:
https://www.mountainmailorder.co.za/index.php?_a=viewProd&productId=230
ale kosztuje parę groszy no i posiadanie takowego grozi włączeniem do grona "sobotnich..."  ;D
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2014, 19:56:07 wysłana przez Chwoja »
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 22, 2014, 00:33:51 »

mnie sie lina zasyfila wielokrotnie (ale tylko w niedziele  :) ). bardzo pomaga "ochraniacz liny". To "gizmo" do czyszczenia lin wyglada bardzo ciekawie, nawet we wtorek. Jak to "niedzielny wojownik", nie mam ani zatrzasnika, ani przyrzadu regulacyjnego (ostatnie skonfiskowala mi milicja w 1983, do tego dali mnie chamy wyrok za antyczny, ale sprawny mozdzierz 80mm + ammo). Uzywam sobie zatem kawalkow lin do produkcji "lonzy-samorobek" (zdjecia juz zamieszczalem - szukajcie a znajdziecie, proscie a bedzie wam dane, Mateusz 7:7). Szczote i goraca wode stanowczo popieram - uzycie rozpuszczalnikow albo benzyny...lepiej od razu spisac "ostatnia wole", tym razem bez zartow.

sod

« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 21, 2015, 05:29:56 »

Jeżeli dobrze pamiętam , to żywicę dobrze się czyści spirytusem. Nie wiem natomiast jaki byłby tego wpływ na linę...
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 21, 2015, 18:19:59 »

taki sam jak na obrazku
https://www.youtube.com/watch?v=LMazgS6oSbU
marnowanie spirytusu to grzech i to kosztowny. uzywaj "ochraniacza liny" na iglastych, a spirytusu uzywaj zgodnie z przeznaczeniem. czyli - nowa lina + ochraniacz. stara zawsze sie jeszcze do czegos przyda.
oczywiscie dostaniesz zaraz sto roznych porad, jakich srodkow chemicznych uzywac, jak prac i suszyc. powodzenia.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45